Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Sokkal kevesebb a nitrogén? Tegyünk mellé ATS-t!

Agrofórum Online

Nem csökkennek a nitrogénárak, és késő tavaszig sem várható változás. Lassan mindenhol kialakul a vetésterv és az input technológia. Országosan 20–50%-kal kevesebb nitrogént használunk, ami hatalmas kockázatot rejt.

Használjunk ammónium-tioszulfátot, ha csökkenteni akarjuk a folyékony nitrogént!

Az ammónium-tioszulfát (ATS) NS műtrágya, amelynek színe, fajsúlya az UAN-oldathoz (Nitrosol, DAM, Nikrol stb.) hasonló. Jól keveredik vele, nem válik szét, ezért együtt könnyű és egyszerű kijuttatni. A VulcanAgro Kft.-nél ebbe az ATS-be mikroelemeket is teszünk (bórt, rezet, molibdént), amelyek gyakran hiányoznak a növényekből. Ám, ha ezek ott vannak, segítik a nitrogén hasznosulását. A Vulcan Profi S35 Extra tehát nem más, mint folyékony mikroelemes NS műtrágya.

Miért lehet csökkenteni a nitrogént?

A tioszulfátok a talajban szulfáttá alakulnak, miközben oxigént vesznek magukhoz. Erre az oxigénre lenne szüksége a nitrátoknak, amidoknak is, amelyek a nitrogénoldatunk 70–75%-át teszik ki. Így a tioszulfátok lassítják a nitrogén­oldat átalakulását, elnyújtják annak hatását. Kevesebb lesz a légköri veszteség és a gyökérzónából a kimosódás.

Mennyivel kevesebb nitrogénoldatot használjunk?

A szakirodalom és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy ha ATS-t (Profi S35 MoB, Extra) használunk, akkor 15–20%-kal kevesebb nitrogénoldattal dolgozunk. Most, amikor ilyen drága a folyékony nitrogén, mindenképpen 20–50%-kal kevesebbet tudunk kijuttatni.  A számok nyelvén pedig ez azt jelenti, hogy 100 liter/ha UAN-oldat helyett 50–70 liter/ha UAN-oldat és 7–10 liter/ha Profi S35 Extra kerüljön a permetezőbe.

Kevesebb nitrogén, ha aszály van!

Az UAN-oldat + Profi S35 kombinációban ugyan kevesebb nitrogént juttatunk ki, de legalább hosszabban hasznosul, és a növény kénhez is jut. Nem „húzzuk” meg a növényt a tél végén, így a többi táp­anyag felvétele is szinkronban marad a nitrogénnel. A növények jobban fogják tolerálni a késői fagyokat vagy az egyre gyakoribb aszályos időszakot.

Kitehetjük önállóan is?

A Vulcan Profi S35 termékeket használhatjuk önállóan, akár nitrogénoldat nélkül is. Tehetjük a gyomirtó szer mellé vagy a vetéssel együtt is. Érdemes azonban egy keverési próbát végezni, vagy szaktanácsadó kollégáinkkal felvenni a kapcsolatot. A tioszulfát-tartalmú termékekkel tudunk a legolcsóbban jelentős mennyiségű ként és vele együtt nitrogént pótolni.

Szaktanácsadás: +36 70/905-5000

info@vulcanagro.hu

www.vulcanagro.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Akik még nem döntöttek

2020. március 10. 10:48

Azoknak a kukorica- és napraforgó-termelőknek szeretnék néhány szakmai érvet és terméket ajánlani, akik még nem döntötték el, milyen komplex műtrágyát akarnak tavasszal kijuttatni növényeik tápanyagszükségletének kielégítésére. Ne csak az ár legyen meghatározó! Fontos szempont, hogy a kiválasztott műtrágya a kezdeti időszaktól tudjon tápanyagot biztosítani a növényeinknek. Ezt egy vízben jól oldódó termékkel tudjuk elérni.

Hogyan válasszunk nitrogén műtrágyát?

2018. november 21. 03:35

A sikeres növénytermesztés kulcsa, hogy növeljük a nitrogéntartalmú műtrágyák hatékonyságát a kimosódás és a párolgás csökkentésével. Ennek egyik mellékhatása a környezetbarát növénytermesztés!

Startert a zöldségfélék alá is!

2022. február 12. 15:36

A zöldségfélék szaporítási ideje (vetés, ültetés, dugványozás) néhány kivételtől eltekintve tavasszal van, eltér több fontos és jelentős szántóföldi növényétől, ebből adódóan a trágyák elosztása, a tápanyag-kijuttatás időzítése is más.