Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Sokkal kevesebb a nitrogén? Tegyünk mellé ATS-t!

Agrofórum Online

Nem csökkennek a nitrogénárak, és késő tavaszig sem várható változás. Lassan mindenhol kialakul a vetésterv és az input technológia. Országosan 20–50%-kal kevesebb nitrogént használunk, ami hatalmas kockázatot rejt.

Használjunk ammónium-tioszulfátot, ha csökkenteni akarjuk a folyékony nitrogént!

Az ammónium-tioszulfát (ATS) NS műtrágya, amelynek színe, fajsúlya az UAN-oldathoz (Nitrosol, DAM, Nikrol stb.) hasonló. Jól keveredik vele, nem válik szét, ezért együtt könnyű és egyszerű kijuttatni. A VulcanAgro Kft.-nél ebbe az ATS-be mikroelemeket is teszünk (bórt, rezet, molibdént), amelyek gyakran hiányoznak a növényekből. Ám, ha ezek ott vannak, segítik a nitrogén hasznosulását. A Vulcan Profi S35 Extra tehát nem más, mint folyékony mikroelemes NS műtrágya.

Miért lehet csökkenteni a nitrogént?

A tioszulfátok a talajban szulfáttá alakulnak, miközben oxigént vesznek magukhoz. Erre az oxigénre lenne szüksége a nitrátoknak, amidoknak is, amelyek a nitrogénoldatunk 70–75%-át teszik ki. Így a tioszulfátok lassítják a nitrogén­oldat átalakulását, elnyújtják annak hatását. Kevesebb lesz a légköri veszteség és a gyökérzónából a kimosódás.

Mennyivel kevesebb nitrogénoldatot használjunk?

A szakirodalom és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy ha ATS-t (Profi S35 MoB, Extra) használunk, akkor 15–20%-kal kevesebb nitrogénoldattal dolgozunk. Most, amikor ilyen drága a folyékony nitrogén, mindenképpen 20–50%-kal kevesebbet tudunk kijuttatni.  A számok nyelvén pedig ez azt jelenti, hogy 100 liter/ha UAN-oldat helyett 50–70 liter/ha UAN-oldat és 7–10 liter/ha Profi S35 Extra kerüljön a permetezőbe.

Kevesebb nitrogén, ha aszály van!

Az UAN-oldat + Profi S35 kombinációban ugyan kevesebb nitrogént juttatunk ki, de legalább hosszabban hasznosul, és a növény kénhez is jut. Nem „húzzuk” meg a növényt a tél végén, így a többi táp­anyag felvétele is szinkronban marad a nitrogénnel. A növények jobban fogják tolerálni a késői fagyokat vagy az egyre gyakoribb aszályos időszakot.

Kitehetjük önállóan is?

A Vulcan Profi S35 termékeket használhatjuk önállóan, akár nitrogénoldat nélkül is. Tehetjük a gyomirtó szer mellé vagy a vetéssel együtt is. Érdemes azonban egy keverési próbát végezni, vagy szaktanácsadó kollégáinkkal felvenni a kapcsolatot. A tioszulfát-tartalmú termékekkel tudunk a legolcsóbban jelentős mennyiségű ként és vele együtt nitrogént pótolni.

Szaktanácsadás: +36 70/905-5000

info@vulcanagro.hu

www.vulcanagro.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A vizelet mint műtrágya: működőképes módszer?

2023. augusztus 15. 13:40

A kereskedelemben kapható műtrágyák fő összetevőit, a nitrogént, a foszfort és a káliumot, valamint a mikrotápanyagokat az emberi szervezet is „megtermeli”. Valójában az emberek már jóval a modern szintetikus műtrágyák feltalálása előtt is használták a vizeletet „trágyázószerként”.

Az ammónium-nitrát műtrágya veszélyei

2023. szeptember 4. 07:40

Mivel minden gazda és minden mezőgazdasági vállalat használja, az emberek úgy vélik, ez csak növényvédő szer, semmi több. De mi a helyzet a műtrágya valódi beltartalmával? Veszélyes az emberre? Tényleg robbanékony? Mekkora egészségügyi gondot okoznak a műtrágyagyárakban fellépő tűzesetek és az ezt követő légköri szennyeződések?

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

2021. december 17. 16:26

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.

A helyes műtrágyázási stratégia a búza esetében

2020. április 7. 13:33

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztik. Ennek megfelelően a búzafajtákat a minőségi paramétereik alapján különböző osztályokba sorolják.