Növénytermesztés

Szudánifű: aszályos évben is jövedelmezően termeszthető

Agrofórum Online

Az egyre aszályosabb tavaszi időjárás évről-évre nehezebbé és bizonytalanabbá teszi az állattartók tömegtakarmány termelési folyamatát. A kisebb vízigényű, rövidebb tenyészidejű szudánifüvet egyre nagyobb területen vetik. Az igényesebb silókukorica és cirokfélék remek kiegészítője vagy alternatívája lehet a növény.

A szudánifüvet hasznosíthatjuk szénaként, illetve silóként. Ez esetben vethetjük önmagában és silókukoricával keverve is. A kettős hasznosítású, közép-korai fajták és hibridek örvendenek a legnagyobb népszerűségnek. A szudánifüvet a vetésforgóban a kukorica, vagy bármilyen más tavaszi vetésű növény követheti, de monokultúrában is termeszthető 2-3 évig.

A tápanyag visszapótlás, a talajművelés és vetés a gabona- és kukorica termesztés gépsoraival megoldható. Vetése a tavaszi munkaszervezést nem zavarja, mivel sorban a kukorica után következik. Silókukoricával július közepéig vethető, a két növény hőigénye közel áll egymáshoz, ezért az egyik legsikeresebben termeszthető keveréktakarmánynak számít. Önmagában vetve kiváló szénát ad, rövid kaszálási fordulója és nagy kaszálékhozama miatt stratégiai növénnyé válhat a takarmánytermelésben. Egy évben 2-3 alkalommal kaszálható.

A szudánifű vetésétől a bugahányásáig átlagosan 65-70 nap telik el. Május első napjaiban történő vetést feltételezve az első kaszálásra július első felében számíthatunk, a másodikra 4-5 hét múltán, a harmadikra szintén. A szudánifű intenzív körülmények között nagy hektáronkénti zöldtömeg termésre képes. A fajták többsége jól bokrosodik, kaszálás után gyorsan újra sarjad. Keressük a vékony szárú fajtákat. Betakarításkor arra kell törekedni, hogy a bálák mihamarabb lehordásra kerüljenek. Átlagosan 100-130 tonna/ha zöldtermésre (20-30 t/ha szárazanyag) számíthatunk.

A szudánifű a legtöbb tápanyagot a bugahányás kezdetén tartalmazza. Ekkor az állomány körülbelül 180-200 cm magas és a zászlóslevél alatt jól kitapintható a buga.  A levágott zöldanyagot min. 30% szárazanyag eléréséig fonnyasztjuk. Ez az érték általában a levelek teljes száradásakor jelentkezik, amikor nedvesség már csak a szárban található. Az egyenletes száradás érdekében célszerű legalább 20-25 cm-es tarlót hagyni. A szudánifű 60 cm-es növénymagasság felett kockázat nélkül takarmányozható.

A szudánifű keléskori hőigénye a vetésmélységben 12-13 °C. Aprómagként a növény igényli a jól előkészített, aprómorzsás magágyat. A vetésmélység a 3-4 centimétert ne haladja meg. Vethetjük gabonavetőgéppel. Szénának dupla gabonasortávra vetve 25 kg/ha vetőmagnormával, silónak gabona sortávra, 40-50 kg/ha vetőmagnormával célszerű vetni.

A szudánifű összességében megfelelő termőképességű zöldtakarmány, szénaként, zöldszecskaként, szenázsként, ill. szilázsként egyaránt hasznosítható. Szilázs esetében a szárazanyag-tartalmát érdemes növelni más takarmány hozzáadásával. A növény legnagyobb előnye, hogy az aszályosabb években és a gyengébb adottságú területeken is sikerrel, jövedelmezően termeszthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Komoly lehetőségek rejlenek a magyarországi takarmánygyártásban

2021. július 14. 09:02

A világ növekvő tej- és húsfogyasztása miatt a takarmánygyártás továbbra is perspektivikus ágazat, amelynek magyarországi fejlődése főként a hatékonyság javításától függ – derül ki az OTP Agrár szakértőinek legutóbbi elemzéséből. A szakcikk arra is kitér, hogy a következő egy-két évtizedben nem várható, hogy a mesterséges húsok számottevő mértékben teret nyernének a fogyasztásban.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

Mire jó a facélia?

2022. augusztus 3. 05:36

Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

Rovarlárvákból készítenek takarmányt Magyarországon

2024. május 20. 08:10

Az Agroloop helyi élelmiszer-feldolgozók takarmány minősítésű melléktermékeit használja a lárvák etetésére.