Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag utánpótlással

Borealis L.A.T

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.

A szántóföldi növénytermesztésben a csapadék mennyisége, a talaj tulajdonságai adottak, így a növények által igényelt tényezők közül csak a tápanyagok mennyiségét tudjuk befolyásolni, valamint gondoskodhatunk a növényvédelemről.

A nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot, ként és mikroelemeket elsősorban a talajból veszik fel a növények, megfelelő talajnedvesség mellett. Minden tápanyag fontos, de fiziológiai szerepe miatt a kálium az, amelyik kiemelt szereppel bír a szárazságtűrés szempontjából.

A káliumot, mint makroelemet a növények nagy mennyiségben igénylik és veszik fel a talajból, mégis utánpótlásával kevesebbet törődünk a kelleténél. A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának, és záródásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek kevesebb vízre van szüksége. Ezen a fontos funkción kívül a káliumnak szerepe van az asszimiláták (szénhidrátok) szállításában, hozzájárul a növényi nedvekben lévő cukortartalom megemelkedéséhez, aminek viszont a fagytűrésben van jelentős szerepe. Ezen kívül a kálium még különböző enzimek aktiválásában is fontos szerepet tölt be.

Számos kísérlet bizonyította már, hogy megfelelő mértékű kálium-ellátottság mellett még nagymértékű szárazságstressz esetén is folytatódik a fotoszintézis, míg káliummal rosszul ellátott növények esetén ilyenkor a folyamat majdnem teljesen leáll (1. ábra, forrás: INCONA).

A harmonikus tápanyagellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában. Ezt jól bizonyítják a Borealis L.A.T 2018-as szántóföldi kísérletei is (2. ábra), amelyeket számos országban és különböző éghajlati adottságok mellett állítottunk be. Az eredmények jól tükrözik az NPK-műtrágyázás kedvező hatását a csak nitrogénnel történő tápanyagellátási gyakorlattal szemben.

A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge. A csírázás és kezdeti fejlődés elősegítése érdekében a vetést nem szabad 8-10 C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. Annak érdekében, hogy a fiatal növények tápanyag igényét ki lehessen elégíteni, a műtrágya kijuttatás nagy része – akár egésze – a magágykészítés előtt meg kell hogy történjen. A szükséges foszfor és kálium hatóanyagok kijuttatása mindenképp vetés előtt történik. A foszfor a talajban nem mobilis elem, így a talajoldatban a gyökér közelében kell, hogy a növény számára felvehető legyen. Ha a foszforellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.

Foszfor hiánytünet kukoricában, lila levél és szár. Forrás: IPNI, Fényképezte M.K Sharma és P.Kuma

Egy másik fontos téma a melegedő éghajlattal kapcsolatban a megfelelő nitrogén-hatóanyag forma kiválasztása. A meleg tavaszi időjárás során nem mindegy, hogy a kijuttatott nitrogén mekkora hányada kerül ténylegesen felhasználásra a növények által, és mekkora része kerül gázalakú veszteségként vissza a légkörbe. A jobb nitrogén-hasznosulás nyilvánvalóan magasabb termést eredményez. Ezt a 2017-es, közép-kelet-európai kísérleteink is igazolták (3.ábra). Az NAC 27 N (mészammon-salétrom, MAS) kijuttatása mindkét nitrogénszinten (120N és 160N) magasabb termést eredményezett, mint a karbamiddal (UREA 46 N) történő trágyázás. A nitrogénnek nitrát formájában történő kijuttatása hatékonyabb, mivel a gáz alakú ammónia veszteség ebben az esetben elhanyagolható – ez a veszteség  a karbamidnál akár a 13%-ot is elérheti.

Fontos azonban szem előtt tartanunk a fenntarthatóság, és környezetvédelem szempontjait is. Tápanyag-utánpótlási tervünknek minden esetben valamilyen talaj- és növényvizsgálati alapja kell hogy legyen. A talajmintavétel és laboratóriumi elemzés mellett, most már olyan eszközök is a gazdálkodók rendelkezésére állnak, mint a Borealis L.A.T által kifejlesztett N-Pilot® nitrogén ellátottság érzékelő. Ezen hordozható okos eszköz segítségével a növényállomány pillanatnyi nitrogén tartalma meghatározható, valamint az aktuális nitrogén igényre is ajánlást tesz a műszer. Ezek az okos eszközök a tápanyag utánpótlást költséghatékonnyá – és mivel csak a valóban szükséges nitrogén mennyiség kijuttatását javasolják – így környezetkímélővé is teszik. Az ajánlást követve fenntartható termelést végezhetünk. Az eszköz összekapcsolható komplex tápanyag számítási programmal is, amely a komplett vetésforgóra, több évre is képes kiegyensúlyozott tápanyag-utánpótlási tervet készíteni, valamint ajánlást adni a Borealis L.A.T termékkínálatából legjobban illeszkedő termékek közül. Teszi mindezt néhány kattintással, közel 100 növénykultúrára, akár a gazdaság összes parcellájára, a jogszabályi előírásoknak megfelelően. Hamarosan bevezetésre kerülő új alkalmazásunk a NutriGuide®, a már most is elérhető okos eszközünkkel az N-Pilottal® együtt alkalmazva képes nagyon pontos, a növények valós igényeire szabott tápanyag utánpótlási tervet készíteni.   

Összefoglalva: Az NPK-alaptrágyázás, és a talaj megfelelő kálium,- és foszfortartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alaptrágyaként, például a COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +10SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfor tartalmú starter műtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrát formájú nitrogén kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó, így NAC 27 N műtrágyánk használata javasolt. Csak a tápanyaggal megfelelően ellátott növények képesek jelentős termésveszteség nélkül hatékonyan átvészelni a kedvezőtlen időjárású időszakok okozta stresszt.

www.borealis-lat.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi várható idén a repcében?

2025. január 21. 14:10

A repce földrajzi „mozgása” is kortünet: délkeletről mozog nyugat felé, vagyis a csapadékosabb területek felé húzódik.

Meggyőző bizonyítékok szólnak az új szójafajták mellett

2025. január 21. 12:10

A keresleti piacot generáló szója termesztése egyre sikeresebb. Két új, a hazai termesztési körülményeket kedvelő fajtát mutatunk be.

Cirok: mikor és hogy érdemes belevágni?

2025. január 20. 17:10

A cirok termesztése napjainkban felfutó tevékenységnek számít, de fontolóra kell venni, hogy milyen tényezőkkel kell számolnia annak, aki belefog.

A kockázatkezelés jelentősége kukoricában: KWS hibridek az élvonalból

2025. január 16. 17:10

A modern KWS hibrideknek sajátja, hogy a FAO 300–399-es tenyészidőbe tartozó átlaghoz képest hamarabb virágoznak pár nappal.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Megmaradt az eladói nyomás a terménypiacokon

2023. április 6. 07:34

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Négy napos drágulás után csökkent a kukorica ára

2020. május 30. 08:18

Európában ismét zömmel drágultak a gabonafélék, csak a kukorica kurzusa csökkent valamelyest.

A vártnál jobb a termés Németországban

2022. augusztus 28. 06:36

Becslések szerint Németország 2022-es őszi búzatermése várhatóan 4,6 százalékkal nő 2021-hez képest, valamivel több mint 22 millió tonnára.