19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növénytermesztés

Vadkárelhárítás: kémiai módszerrel is lehetséges!

Agrofórum Online

Annak ellenére, hogy számtalan vadkár elhárítási módszer közül választhatunk, közel sem tartozik a „megoldott” feladatok közé a vadkárelhárítás. A hazai gazdálkodók továbbra is a hagyományos mechanikai védekezést részesítik előnyben, kevéssé élnek olyan alternatívákkal, mint pl. a kémiai vadkárelhárítás. Mi ennek az oka? Többek között erről kérdeztük Dr. Jánoska Ferencet, a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Gerinces Állattani Intézetének docensét.

Mit értünk a „kémiai vadkárelhárítás” kifejezésen?

Kémiai vadkárelhárítás alatt valamilyen vegyi anyaggal történő, szaghatású vagy ízhatású szerrel való vadkármegelőzést értünk.

Milyen lehetőségei ismeretesek?

A kereskedelmi forgalomban elérhető termékek széles választékúak. Vannak olyan szerek, amelyek tasakos kiszerelésűek, és meghatározott távolságokra kell egymástól kihelyezni azokat. Vannak olyan szerek, amelyek folyadékok, és ebben az esetben rongyot, szivacsot kell átitatni a folyadékkal. Vannak olyan kémiai szerek, amelyek közvetlenül a védendő növényre viendők fel (krémek, paszták). Mivel jórészt szaghatáson alapulnak, fontos a terület teljes védelme, azaz minden oldalról való körbevétele. Erős uralkodó szélirány esetén alkalmasak a terület „beszelelésére”, azaz a rendszerint erős szaghatású anyaggal folyamatosan elárasztjuk a védendő növénykultúrát.

Hazánkban milyen mértékben elfogadott, elterjedt a kémiai vadkárelhárítás az egyéb lehetőségekhez viszonyítva?

Hazai viszonyok között, úgy gondolom, a kémiai vadriasztó szerek használata nem annyira elterjedt, mint a hagyományos mechanikai védelem (kerítés, villanypásztor stb.) alkalmazása. Ennek oka megítélésem szerint az lehet, hogy nincsenek olyan hazai egzakt vizsgálatok és eredmények, amelyek e szerek hatékonyságát (elfogulatlanul) igazolták volna. Külföldi tapasztalatok szerint a kémiai vadkárelhárítás hatékony módszer, de mivel eltérő ökológiai viszonyok és eltérő nagyságú vadállomány mellett használták, a hazai alkalmazhatóság sokak szemében kérdéses. Ez a félelem azonban jórészt alaptalan.

Milyen esetekben javasolt a kémiai vadkárelhárítást alkalmazni?

Alapesetben kisebb területű, ugyanakkor magas értékű kultúrák védelmére ajánlatos használni e szereket. Egyes típusaik azonban jól használhatók nagyobb kiterjedésű földterületek védelmére is. Minden esetben szükséges a szer hatékonyságának folyamatos vizsgálata, pl. a vadváltók használatának ellenőrzése a kihelyezést követően.

Mire kell fokozottan figyelni az alkalmazásuk során? Milyen korlátai vannak a használatuknak?

A legtöbb szer esetében fokozottan figyelni kell a használati utasításban rögzített hatékonysági időkorlátokra. Ez terméktől, gyártmánytól függően, 2-4 hetes időintervallumot jelent. Esetenként, egyes termékeknél gondot jelenthet a vad hozzászokása, ilyenkor más összetételű anyaggal kell ismételni a kezelést. Amennyiben a terméket eső éri, hatékonysága csökkenhet, ezért egyrészt a kihelyezési formával védeni kell az esőtől, másrészt, ha megázik, cserélni kell.
Ugyancsak fontos, hogy a termékek általában nagyon erős szaghatással rendelkeznek, több termék az emberi izzadtságszag sokszoros koncentrációjával „operál”. Alkalmazásuk során ezért védőmaszk, illetve váltó munkaruha használata kiemelten fontos.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Az eddigi legmagasabb összeget fizették mezőgazdasági vadkárra a vadászatra jogosultak

2022. április 28. 14:10

Több mint 8500 gímszarvast és 5400 őzet ejtettek el a 2021/2022-es vadászati évben Zala megyében.

Vadkár-kalkulátor - Szoftvert teszteltünk a vadjárta kukoricatáblán

2021. november 24. 12:37

A vadkárkalkulátor ötletgazdájával, Varga Zoltán igazságügyi szakértővel egy Komárom-Esztergom megyei területen teszteltük le az online programot. A becslés során sok kérdésemre kaptam választ, a végeredmény pedig egy nagyon hasznos, részletes, a megegyezésben tényleg segítő összesítő lap lett.

Házikert Videó

Vadkárok szemléje és megelőzésének lehetőségei Sipos gazda szemével

A kelő napraforgót és kukoricát a mezei nyúl, hörcsög, örvös galamb, vetési varjú, majd később a nagyvadak is károsíthatják.

Egységes vadkárfelmérési útmutató készül

2019. január 9. 13:03

A vadállomány nemzeti érték és a természetes életközösségek része, megjelenése nem tekinthető rendellenességnek a mező- és erdőgazdasági területeken. Ezzel együtt azonban kiemelt figyelmet kell fordítani a vadkárok korrekt felmérésére és kezelésére is.