A vanília a világ második legértékesebb fűszere (a sáfrány után) és a vásárlók legkedveltebb aromája. Nem véletlen hát, hogy az amerikai agrárágazat vanílianemesítési és -termesztési projektbe fog, hogy ezután ne kelljen a nemzetközi piactól függenie. De vajon képesek lesznek-e a madagaszkári termesztők nyomdokaiba lépni, és igazán minőségi vaníliát előállítani?
A Floridai Egyetem kutatói Homesteadben jelenleg egy olyan belföldi vaníliaágazat kialakításának küszöbén állnak, amely készen áll arra, hogy átformálja Florida, Puerto Rico és az Amerikai Virgin-szigetek mezőgazdasági termelését az ebben érdekelt kistermelők és befektetők számára.
Az USA Mezőgazdasági Minisztériumának Délvidéki Fenntartható Mezőgazdasági Kutatási és Oktatási Programja (USDA-SSARE) közel 400 000 dolláros támogatásának köszönhetően a UF Élelmiszer- és Agrártudományi Intézetének (UF/IFAS) tudósai most felgyorsíthatják a 2017 óta virágzó, folyamatban lévő vanílianemesítési program legkritikusabb fázisát.
Ez a kutatási szakasz azért kulcsfontosságú, mert olyan fajtákat fog meghatározni, amelyek magas terméshozammal, betegségekkel szembeni ellenálló képességgel, magas vaníliatartalommal és tápanyagokkal rendelkeznek a növényállományokban, és ezáltal a legjobb trágyázási ajánlásokat fogják tudni kidolgozni. A tudósok a termesztőkkel együttműködve meghatározzák a potenciális növényi beporzókat is.
A vanília egy rendkívül jövedelmező termény, a szárított babok kilogrammonként 250-600 dollárt érnek. Megfelelő növényi anyaggal és termesztési útmutatással maximalizálhatjuk a háziasított vaníliatermesztés megtérülését
– magyarázta Xingbo Wu, a UF/IFAS Trópusi Kutatási és Oktatási Központ növénynemesítője és genetikusa.
Madagaszkár vezeti a világ vaníliatermelését, hiszen a világ termésének több mint 80%-a innen származik, de Indonézia, Uganda, India, a Comore-szigetek, Mexikó és más országok is hozzájárulnak a globális termeléshez. A globális vaníliakivonat-kínálat a Vanilla planifolia nevű trópusi orchideafajból származó szárított babokból készül. A madagaszkári vaníliarúd legnagyobb importőre az Egyesült Államok, ahol aztán ezekből a rudakból vaníliakivonatot állítanak elő.
Számításaink szerint az Egyesült Államok lehet az ötödik legnagyobb vaníliatermesztő a világon, ahol 140-670 hektáron termeszthetik majd ezt a különleges növényt. Az a célunk, hogy megtaláljuk a legjobb vaníliát tartalmazó alapanyagot és a leghatékonyabb termelési módszert a délvidéki vaníliatermesztés számára. Floridában, Puerto Ricóban és a Virgin-szigeteken, ezt az információt minden potenciális termelőnek eljuttatjuk, és irányítjuk a vanílianemesítői projektet
– magyarázta Wu.
Wu és csapata elemzi a vanília optimális termesztéséhez szükséges fény- és tápanyagigényt, és a különböző földrajzi régiókból származó termesztőkkel együttműködve meghatározza a vaníliatermesztés megfelelő környezeti feltételeit. A Vanilla planifolia beporzásának módjait is vizsgálják, ami tradicionálisan nagy munkaigénnyel jár, hiszen a virág egyedi szaporodási struktúrájából adódóan a beporzást a mai napig kézzel végzik az Edmond Albius féle módszerrel. (Egyik ujjukkal és egy fa pálcikával összenyomják a növény bibéjét és porzóját.)
A projekt keretében a tudósok szeretnének továbblépni a vaníliatermesztés hosszú múltra visszatekintő, ellátási láncot érintő kihívásain.
A kialakulóban lévő hazai vaníliapiac olyan ellátási láncot igényel, amely hatékonyan juttatja el a terméket a gazdaságtól a végfelhasználókhoz. Ez a projekt ezeket a kihívásokat hivatott leküzdeni, és jelentős hatással lehet a termelékenységre, a jövedelmezőségre és a vidéki településekre. A vaníliabab termesztése számos előnnyel jár, és támogathatja az említett területeken működő termelőket, akik igyekeznek megfelelni a helyi, bio- és természetes vaníliatermékeket kedvelő, folyamatosan bővülő fogyasztói körnek
– hangsúlyozta Wu.
A vanília az agrár-erdészetre és a fenntarthatóságra is ösztönzőleg hat, mivel árnyékban nő, és gyakran agrár-erdőgazdálkodási környezetben termesztik.
A természetes élőhely, valamint a növény szépsége és egzotikussága vonzóvá teszi az agroturizmus számára, ami további potenciális jövedelemforrást jelent a vaníliatermesztők és a környékbeli falusi közösségek számára
– jelentette ki Wu.
Wu jelenleg hat gazdával dolgozik együtt a homesteadi területen, de reményei szerint ez a szám hamarosan növekedni fog.
A meglévő termelők különböző szinteken vannak, amelyek között vannak már jól működő, kiváló minőségű terméket előállító gazdaságok is. Több termelő már most is jól fejlődő vaníliaültetvényekkel rendelkezik, amelyek a következő három évben már potenciális babtermeléssel számolhatnak, de sok termelő még csak most kezdte el a termesztést
– mondta Wu.
Kiemelt kép: Pixabay