Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: rovarkártevők a napraforgóban – 11. rész

Agrofórum Online

A napraforgót, amely vetésterületét tekintve a harmadik legnagyobb szántóföldi növényünk, inkább „gombás” mintsem „rovaros” növénykultúraként emlegetjük. Ami nem azt jelenti, hogy ne lennének olyan kártevői, amelyek időnként akár komolyabb károkat is okozhatnak. A tavalyi év is hozott ebből a szempontból meglepetéseket, én legalábbis így láttam.

Talajlakó és fiatalkori kártevők

A napraforgótermesztésben a kelés időszaka egyes rovarkártevők miatt izgalmasan alakulhat. Azokon a területeken, ahol a barkókártevők (kukoricabarkó, hegyesfarú barkó, fekete barkó) felszaporodtak, kártételükkel akár jelentős tőhiányt is okozhatnak.

1. kép Barkórágott napraforgó (2021.05.05.).

A csírázó, kelőfélben lévő vagy szikleveles növényeket jelentős rágáskár érheti (1. kép), amely, ha a tenyészőcsúcsot is érinti, a növény elpusztul, az állomány hiányos lesz. A neonikotinoid-típusú rovarölő csávázó hatóanyagok hosszú éveken át megoldották ezt a problémát, azonban ezek használatára már régóta nincs lehetőség. Így egyetlen megoldás van, a területek gyakori szemlézése, az előző évi kukoricatábla felőli bevándorlás szegélypermetezéssel történő megakadályozása, vagy szükség esetén a teljes felület kezelése tartamhatást biztosító rovarölő készítményekkel. A kukoricaterületek növekedésével, valamint a védekezési lehetőségek csökkenésével hosszabb távon a barkókártevők felszaporodásával kell számolnunk. A tavalyi évben azonban jelentősebb kártétel nem alakult ki, a sokéves átlagnál hűvösebb áprilisi, valamint a hűvös és csapadékos májusi időjárásnak köszönhetően a kártevők aktivitása mérsékelt volt. Ugyanennek volt köszönhető, hogy az egyes évjáratokban jelentős tőpusztulást okozó drótférgek is alacsony kártétellel jelentkeztek. E kártevők miatt a tavalyi évben a tapasztalataim szerint jelentősebb tőhiány nem alakult ki.

Lombkártevők

2. kép Lombrágó hernyó és kártétele (2021.06.17.).

Ha nem is túlságosan gyakran, de előfordulhatnak olyan évjáratok, amikor a lombrágó hernyók (2. kép) jelentős levélfelületvesztést okozhatnak. Ezekért a legtöbbször bagolylepkék, a gamma-, a somkóró-, valamint ritkábban a gyapottok-bagolylepke hernyói a felelősek. Az előző évben én nem tapasztaltam jelentősebb egyedszámot és kártételt, elvétve természetesen találhattunk hernyókat a lombozaton, de elhanyagolható volt az álaluk károsított lombfelület nagysága.

3. kép Nagyon erős atkakártétel (2021.07.12.) …
4. kép … amely végül a lombozat jelentős részének a leszáradását okozta (2021.07.12.).

Azonban a lombozatot károsítók között a tavalyi évben találhattunk egyet, amely a megszokottnál jelentősebb kártétellel jelentkezett, ez pedig a kétfoltos takácsatka (3. kép). Az atkakártétel napraforgóban való megjelenése, annak mértéke az utóbbi években egyre növekszik. Ebben szinte biztosan szerepet játszik az éghajlatunk változásából fakadó felmelegedés és csapadékhiány. A tavalyi forró nyári időjárás segítette a kártevőt, amelynek kártétele a lombozat nagyarányú leszáradása miatt helyenként a gazdasági kár szintjét is elérte (4. kép).

Kártevők a napraforgótányéron

A napraforgó rovarkártevői közöl nem sok olyan van, amelyeik a tányért károsítaná. A levéltetvek rendszeres megtalálhatók ugyan a pikkelylevelek alatt, de számottevő kár ritkán fűződik a jelenlétükhöz.

5. kép Mezeipoloskák egy későn bevirágzó napraforgótányéron (2021.07.31.).
6. kép Mezeipoloskák kártétele miatt kialakuló, parásodó sebzések a levélnyélen (2021.07.20.).

Ettől már fajsúlyosabb kártevők a mezeipoloskák (5. kép), amelyeknek több faja is károsíthatja a napraforgót. Bár megemlítésükre itt, a tányérkártevők között kerül sor, azonban a levélnyeleken is okoznak jól látható, parásodó sebzéseket (6. kép). Jelentősebb kártételükkel ritkán találkozhatunk, de nagy egyedszámnál megtörténhet, hogy a fejlődő kaszatokat megszúrva sérül a bélállomány, amely ilyen esetben minőségi és mennyiségi kárt is szenvedhet. A tavalyi évben én mind a levéltetveknél, mind a mezeipoloskáknál a szokásos mértékű fertőzést tapasztaltam, komolyabb gondot nem okoztak.

7. kép Gyapottok-bagolylepke hernyó kezdődő kártétele. Ettől lényegesen nagyobb károkozásra képes! (2021.07.20.).
8. kép Gyapottok bagolylepke hernyó és kártétele a tányéron (2021.07.20.).

Van azonban egy feljövőben lévő rovarkártevő, amely más kultúrákban komoly problémákat képes okozni. Ez a gyapottok-bagolylepke, amelynél korábban is előfordult már – de inkább csak a nagyon erős felszaporodásukat hozó gradációs években – hogy megjelentek a napraforgótáblákon is, károsítva a lombozatot (7. kép) és a tányérokat (8.kép). Azonban megjelenésük tendenciaszerűen is erősödni látszik, mintha évről évre több hernyót, több károsított tányért lehetne találni az állományokban. A tavalyi év kártétele a tapasztalataim szerint nem volt kiemelkedő, annak ellenére, hogy az erősebb gyapottok-bagolylepke fertőzést eredményezett kukoricásokban a szokásosnál. A napraforgótáblákon ennek ellenére nem okozott nagyobb gondot a szokásosnál.

9. kép Kukoricabogarak által letarolt virágszirmok és a kártevő egy példánya (2021.07.12.)

Ezek mellett az ismert rovarkártevők mellett a tavalyi évben egy olyan is jelentkezett, amelyből valóban ritkán látni ekkora egyedszámot a napraforgótáblákon. Ez a kártevő az amerikai kukoricabogár, amelynek kifejlett egyedei nagy tömegben települtek be a virágzó állományokba, ahol a virágszirmokat károsították (9. kép). Ennek szerencsére a hozamra különösebb hatása nem volt, ezért beavatkozásra nem volt szükség.

Visszatekintve az előző évi napraforgószezonra, az állományokat általánosan érő, komolyabb, esetleg extra növényvédelmi beavatkozást igénylő rovarkártétellel nem találkoztam.

Sorozatunk következő részében a napraforgóban előző évben fellépő gombabetegségek kerülnek sorra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

2019. május 2. 11:47

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

A parlagfű dacol az aszállyal és virágzik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 31. 13:10

A kukorica sínylette meg legjobban a tartós aszályt és a légköri szárazságot. Csak az öntözött és a mélyfekvésű területeken jobb a helyzet.

Változó körülmények, alkalmazkodó napraforgó hibridek a Syngenta-tól

2023. október 25. 12:40

Az időjárás szélsőséges kilengéseihez hozzá nem szokhatunk, de alkalmazkodhatunk. Ennek egyik fő eszköze a talajművelés, amelyre komplexen kell tekinteni. Továbbra is egyik lényegi eleme a vízmegtartás, amely idén másként volt fontos, mint korábban.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.