Ebben a videónkban egy kiváló kondíciójú borsóállományban jártunk. Ha nem jön közbe semmilyen anomália, várhatóan hatalmas termést szüretelhet a gazda. A borsó fél afila típusú, a növények egymásba kapaszkodnak, nem fekszik el a növényzet. A borsóban azonban itt van egy kellemetlen károsító. Ez nem más, mint a zöldborsó-levéltetű (Acyrthosiphon pisum).
Levéltetve szinte minden növénynek van, azonban a szóban forgó zöldborsó-levéltetű kapcsán meg kell említenünk, hogy nem képez kolóniát. Nem a rózsán gazdag telepeket adó levéltetvek képét kell hát keresnünk az állományban.
A rovar kártétele amolyan ,,rafinált”, a megtámadott hajtásvég nem szárad el, hajtáscsúcsot, bimbókat,, fiatal hüvelyeket, virágokat szívogat az állat. A levéltetű nyála is toxikus hatással bír, így ha megszívogat egy növényi részt, a növény elrúgja azt. Emiatt a kártétel is nehezebben diagnosztizálható, nem is vesszük olyan könnyen észre a lehulló növényi részeket a nagy zöldtömeget adó borsó rengetegében.
Mi lehet a megoldás?
A legfiatalabb növényi részek zónájában egy kontakt hatásmechanizmusú rovarölő készítmény jó megoldást jelenthet.
Figyelem! Virágzó kultúra!
Tehát az inszekticides védekezés esetében vigyáznunk kell a növényt látogató beporzó szervezetekre is: mézelő méhek, vadméhek egyaránt a helytelen kezelés áldozatává válhatnak. Kiváltképp, mivel a borsó rovarbeporzású növény, magunkkal is kiszúrunk, ha a növényt látogató hasznos élő szervezeteket ritkítjuk egy meggondolatlan kijuttatás során…
Részletek a videóban!