Növényvédelem

A tavaszi árpa még veszélyben van

Agrofórum Online

A kalászos gabonák idei termesztése a legtöbb és legnagyobb felületen termesztett fajok esetében lassan már lezárul. Az őszi árpa már szinte mindenhol kombájn alá érett, és a betakarítást csak a nemrég leesett dús csapadékok miatt megemelkedett szem-nedvességtartalom hátráltatja még egy rövid ideig.

Hasonló a helyzet kenyérgabonánk, az őszi búza esetében is, és az őszi káposztarepce is sok helyütt már csak a betakarításra vár. Ugyanakkor a hosszabb tenyészidejű, illetve alapból később, a kenyérbúzák után betakarításra kerülő gabonák esetében még van a kórokozóknak keresnivalójuk. Ilyen gabona többek között a tavaszi árpa is.

Kényes és beteg növény

A tavaszi árpa nem tartozik a legkönnyebben megtermeszthető kultúrák közé. Ha igazán jó termést szeretnénk, akkor minél korábban, majdnem a hó elolvadása után el kell vetni, amely a nedves talaj és a talajelőkészítés nehézségei miatt sokszor szinte lehetetlen feladat. Ráadásul, hasonlóan az őszi árpához, ez a kultúra is rengeteg kórokozó étlapján szerepel meglehetősen előkelő helyen.

A tavaszi árpán fellépő parazita gombák nem csak a termés mennyiségét képesek drasztikusan csökkenteni. Ez a gabonaféle ugyanis fontos élelmiszeripari, pontosabban szólva söripari alapanyag.

A söripar ugyanakkor meglehetősen sok, szigorúan megkövetelt és ellenőrzött minőségi kritériumot fogalmaz meg az általa megvásárolt sörárpa beltartalmi mutatóival kapcsolatban. Söripari célra termelve a tavaszi árpa termesztése igencsak jövedelmező lehet.

Ugyanakkor, ha elbukik a termés a sörgyárak átvételi procedúráján, akkor az őszi árpától elmaradó mennyiségű termés takarmánynak felhasználva, értékesítve már egyáltalán nem biztos, hogy olyan jó üzlet a gazdálkodók számára.

A söripari célra termelt tavaszi árpa beltartalmi mutatói között a magas szénhidrát-tartalom és a minél alacsonyabb fehérjetartalom lényeges. Igen sok parazita gomba a fertőzése után kialakuló, ún. parazitogén légzés folyamán ezt az értékes szénhidrát-tartalmat használja fel először. Egy masszívabb gombás eredetű fertőzés így a sörárpa minőségét sokkal hamarabb teszi tönkre, mint hogy a termésben nagyobb veszteség keletkezne.

A jelenlegi helyzet

Napjainkban egy jelentős mértékű csapadékos perióduson vagyunk túl, amelyet egy erőteljes hőhullám követ a héten. A tavaszi árpák lombozata már teljesen kifejlett, így a pára és a felületi vízborítás a kialakuló fülledt nyári időjárási körülmények közt nagyon hosszú ideig fennállhat a lombozat belső levélszintjein.

A szemek most vannak a tejes érés és viaszérés stádiumában, azaz a szemek telítődése, a szénhidrátok és fehérjék beépülése most zajlik. Ebben az időszakban nem igazán előnyös a kórokozók fellépése.

Ugyanakkor az időjárási helyzet rendkívül alkalmas a lombozatot támadó kórokozók gyors és pusztító mértékű felszaporodására. Az árpa hálózatos levélfoltossága (Drechslera teres) már hetekkel korábban megjelent országszerte a tavaszi árpák levelein.

Hálózatos és barna levélfoltosság, sárga- és törperozsda tavaszi árpán
Hálózatos és barna levélfoltosság, sárga- és törperozsda tavaszi árpán

Ez a kórokozó rendkívül nagy pusztító erővel rendelkezik, nedvesség- és melegkedvelő. Nagyon gyors ütemű felszaporodására és ezáltal a lombozat szinte teljes mértékű elvesztésére most igencsak nagy az esély.

A hálózatos levélfoltosság mellett más kórokozók fellépésére is számítani kell. Az idei évben mind az őszi, mind pedig a tavaszi árpán eléggé gyakori volt az árpa törpe rozsdájának (Puccinia hordei) a megszokottnál nagyobb mértékű fellépése. Ez a kórokozó kisebb kártételre képes ugyan, mint a hálózatos levélfoltosság, de még bőségesen van ideje akár a teljes levélzet kolonizálására.

Az árpa törperozsda a hosszabb tenyészidejű fajták állományaiban még rendkívül nagy intenzitással terjed
Az árpa törperozsda a hosszabb tenyészidejű fajták állományaiban még rendkívül nagy intenzitással terjed

A felsorolt gyakori kórokozók mellett más parazita szervezetek fellépése is várható. Ilyen pl. a nem túl gyakori ramuláriás levélfoltosság (Ramularia collo-cygni), amely a hálózatos levélfoltossághoz hasonlóan igen nagy sebességgel képes kolonizálni, majd leszárítani akár a teljes levélzetet.

Súlyos ramuláriás levélfertőzés
Súlyos ramuláriás levélfertőzés

Gyakori és gondos szemlézés

A kórokozók fellépését, annak mértékét és veszélyességét csak a tavasziárpa-állományok gyakori és igen gondos, akár napi rendszerességű szemlézésével lehet megbízhatóan megállapítani.

Fellépésük esetén még a fertőzések elszabadulása előtt szükséges lehet az állományok fungicides védelme. Ne feledjük, hogy igen gyors terjedésre képes kórokozók is vannak a palettán, és a bekövetkező meleg napok során ezek terjedési sebessége csak nagyobb lesz.

Ugyanakkor a fungicides beavatkozás során most már érdemes lesz figyelni arra is, hogy a kiválasztott fungicid élelmezésügyi várakozási ideje ne legyen túlságosan hosszú, ne ütközzön a betakarítás várható idejével.

Amennyiben a védekezésre kiválasztott gombaölő szer dozírozásánál az engedélyokiratban „tól-ig” értékek vannak megadva, úgy erősen ajánlott a kezelés során a felső dózist alkalmazni.

Levélfoltosságok tömkelege tavaszi árpa levelén
Levélfoltosságok tömkelege tavaszi árpa levelén

Mind a hálózatos levélfoltosság, mind pedig a ramuláriás levélfoltosság „kemény” ellenfelek, így ellenük csak az engedélyezett legmagasabb dózis alkalmazásával érhetünk el kellő hatékonyságot.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Jó terméshozamokat értek el idén a gazdálkodók

2019. október 10. 08:11

A 3 tonna körüli napraforgóátlag világszinten is rekord, kukoricából ugyanakkor a tavaszi szárazság miatt a várakozásokhoz képest hektáronként 1-1,5 tonnával kevesebb termett.

Kihirdették a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát

2018. február 5. 07:37

A Vetőmag Szövetség szerint közepes vetőmag keresletre lehet számítani idén a tavaszi kalászosok esetében.

Ukrajna gabonaexportja 22 százalékos mínuszban van

2021. június 27. 04:36

Az ukrán gazdálkodók befejezték a 2021-es tavaszi gabona vetését, 7,5 millió hektár területen különféle növények vetésével - mutatták a mezőgazdasági minisztérium adatai.

A búzavetés 98 százalékával végeztek Ukrajnában

2022. május 22. 06:36

Az ukrán gabonakereskedők szövetsége, az UGA korábban azt közölte, hogy a tavaszi búza vetésterülete összesen 190 ezer hektár, tavaszi árpa 900 ezer hektár, kukorica pedig 3,9 millió hektár lehet.