Növényvédelem

Amit a gabona-lisztharmatról tudni érdemes

Agrofórum Online

Az őszi és tavaszi vetésű kalászosok egyik legismertebb, közönséges kórokozója a gabona-lisztharmat (Blumeria graminis). Igazság szerint ez a faj is több, a gazdanövényre specializálódott változatra oszlik, mint pl. a szárrozsda.

Így a búzán a Blumeria graminis f. sp. tritici, míg az árpán pl. a Blumeria graminis f. sp. hordei károsít. Ugyanakkor a szárrozsdával ellentétben itt az egyes specializált változatok közt nincs „átjárás”, a búza lisztharmata nem fertőzi meg az árpát, vagy más gabonafélét.

A lisztharmatgombák azon kívül, hogy jelenlétük meglehetősen látványos a gabonák lombozatán, képesek akár 30-40%-os mértékben csökkenteni a termés mennyiségét. Ilyen erős, nagymértékű kártételnél óhatatlanul a gabonatermés minősége is romlik, így a lisztharmat jelenléte nem éppen üdvözlendő a gabonáink lombozatán.

Friss, intenzíven sporuláló búzalisztharmat-telepek
Friss, intenzíven sporuláló búzalisztharmat-telepek

Ez a kijelentés még annak fényében is igaz, hogy létezik egy olyan, egyébként reális közmondás az idősebb búzatermesztő gazdák körében, mely szerint az a jó, ha lisztharmatos a búza, mivel akkor jó termés várható.

Ebben az a tényleges igazság, hogy a búzának kedvező időjárási feltételek (meleg, kiegyenlítetten csapadékos időjárás, sok napsütés, kellő nitrogénellátottság) egyúttal igen kedvezőek a lisztharmatgombák számára is.

E tekintetben szeretnénk kiemelni a napsütés jelentőségét. A lisztharmatgombák alapvetően ivartalan úton képződött konídiumok útján fertőzik el az akár távolabb levő gazdanövényeket. Ahhoz, hogy a konídiumok termelődése felgyorsulhasson, az akár csak mérsékelten meleg időjárás mellett mindenképpen minél több napfény szükséges.

Ekkor alakulnak ki azok a hosszú konídiumláncok, amelyek egy kis szellő, vagy érintés hatására tömegesen tudnak a levegőbe kerülni. Ekkor „porzik” a lisztharmatos gabona.

Súlyos mértékű búzalisztharmat-fertőzés
Súlyos mértékű búzalisztharmat-fertőzés

A kalászos állományokban jelenleg is fellelhetőek a különféle egyéb kórokozók mellett a gabona-lisztharmat telepei. Szerencsére az idei ősz és tél alapvetően nem kedvezett ennek a biotróf életvitelű kórokozónak.

Az ősz elejét is uraló aszályos időjárás nem igazán engedte a gazdálkodóknak a búza, de főképp az árpa optimálisnál korábbi elvetését, így a hatalmas lombozatú, korán vetett állományok nem jelentek meg a földeken.

A fogékony fajtákon esetenként hiperszenzitív védekezési reakcióval kísérve ugyan, de terjed az árpa-lisztharmat
A fogékony fajtákon esetenként hiperszenzitív védekezési reakcióval kísérve ugyan, de terjed az árpa-lisztharmat

Ez lerövidítette a lisztharmat őszi fertőzésére és terjedésére alkalmas időszakot. A téli hónapokban sokszor túlságosan hideg volt, és a sok ködös, napfénymentes időszak nem igazán tette lehetővé a kórokozónak nagyobb mennyiségű inokulumtömeg kifejlesztését.

Védekezési döntések

A lisztharmat jelenléte mindezek ellenére észlelhető a kalászosok állományaiban. Ugyanakkor egyáltalán nem kell megrémülni néhány fehérpenész pamacstól a gabonáink lombozatán. Annak eldöntéséhez, hogy tavasszal szükséges-e akár külön menetben már korán védekezni ez ellen a kórokozó ellen, érdemes mérlegelni pár szempontot.

A lisztharmatgombák biotróf kórokozók, így alapvetően kedvelik a fehérjékben gazdag, fiatalabb növényi részeket. A tavaszi nitrogén-fejtrágyázással a növényeinket óhatatlanul egy kicsit „fiatalítjuk”, vegetatív irányba toljuk el a fejlődésüket, amely nagyon előnyös a lisztharmat számára.

A búza lisztharmata feltámadt a kazmotéciumos álomból és szolid mértékű terjedésbe kezdett
A búza lisztharmata feltámadt a kazmotéciumos álomból és szolid mértékű terjedésbe kezdett

A szemlézések során így egyáltalán nem mindegy, hogy egy adott mértékű fertőzést a fejtrágyázás előtti, vagy utáni időszakban észlelünk. Az előbbi sokkalta veszélyesebb, mivel a nitrogén kijuttatása sokkalta jobb táptalajjá változtatja a növényeket, és ez a lisztharmat akár szélsőséges mértékű felszaporodását is előidézheti.

Nyilvánvalóan nem mindegy, hogy mennyi lisztharmat van tavasz elején a kalászos gabonáink lombozatán. Általánosságban 10–15%-nál lehet meghúzni a határt a még fejtrágyázás nélküli állományokban, ahol ezen értékek felett már ajánlott a korai fungicides állományvédelem.

Nagyon fontos, hogy ezeket az értékeket ne tekintsük egyfajta „kőbe vésett” statikus határértékeknek! A szemlézések során mindenképpen figyeljünk a kórokozó biológiai állapotára.

Alapesetben a lisztharmat egy fehéres penészgyep, micéliumszövedék a levelek felületén. Tél vége felé ez sokszor halvány drapp színezetű a telepek elöregedése miatt. Ugyanakkor ezek a sötétes színű micéliumból álló telepek a széleiken kedvező körülmények esetén „feltámadhatnak”, azaz friss micélium alakul ki, amelyen már megindulhat a további fertőzések zálogát képező konídiumtermelődés.

Amennyiben a lisztharmattelepek már olyanok, mintha darált mákkal meg lennének szórva, azaz a micéliumszövedékben már ivaros termőtestek, kazmotéciumok nagy mennyisége észlelhető, ott a kórokozó már a túlélésre és nem a további szaporodásra készült fel.

Idős, kazmotéciumokkal teli lisztharmat
Idős, kazmotéciumokkal teli lisztharmat

Ilyen micéliumokból nem, vagy csak legalább 10-14 nap múlva várhatunk érdemleges mennyiségű fertőzőanyag-termelődést. Az ilyen lisztharmattelepek tehát csak minimális mértékben jelentenek veszélyt a gabonáinkra.

Amennyiben a kórokozó elleni védekezés mellett döntünk a tavasz kezdetén, mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy mely egyéb kórokozók vannak jelen a védendő állományokban.

Ez döntő mértékben meghatározhatja a szerválasztást és a kijuttatott készítmények dozírozását is. A lisztharmatnál „keményebb” Drechslera és Bipolaris fajok jelenléte esetén csak a legjobb készítmények magasabb dózisai adhatnak jó hatékonyságot.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztosítsuk a kezdetektől a kukorica gyommentes fejlődését!

2025. március 18. 16:10

A kukorica fejlődése korai szakaszában érzékeny a gyomokra. Minél korábban cselekszünk, annál kevesebb negatív hatásuk lesz a hozamra.

Levéltetvek: időzítés és előrejelzés

2025. március 18. 08:10

Sok esetben a levéltetvek elleni védekezés kulcsa nem a felhasználandó készítmény kiválasztásában, hanem a kezelések minél jobb időzítésében keresendő.

Megjelennek az első levéltetvek az almán

2025. március 17. 08:10

A márciusinál sokkalta melegebb időjárás következtében, sokféle fás szárú növény esetében indult meg a rügypattanás.

Vegyünk REVANS-ot a kalászoskárosítókon!

2025. március 16. 16:10

A változó környezeti viszonyok következtében a károsítók új kihívásokkal és megnövekedett károsítónyomással szembesítik a termelőket.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

A kevés dél-amerikai eső miatt drágult a szójabab

2020. november 5. 06:09

A chicagói szójabab-határidők szerdán egy hetes csúcsra ugrottak a több mint két százalékos pluszt követően.

Terményárak: a kukorica jegyzése sem csökkent

2018. november 6. 04:40

Október utolsó napjai ismételten az új típusú kommunikáció jegyében teltek és mert ez kedvező kilátásokkal kecsegtetett némileg tudtak emelkedni az árak.

A szójabab négy hete drágul a kínai keresleti remények miatt

2023. november 4. 09:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárta a hetet.