Növényvédelem

Amit a gabona-lisztharmatról tudni érdemes

Agrofórum Online

Az őszi és tavaszi vetésű kalászosok egyik legismertebb, közönséges kórokozója a gabona-lisztharmat (Blumeria graminis). Igazság szerint ez a faj is több, a gazdanövényre specializálódott változatra oszlik, mint pl. a szárrozsda.

Így a búzán a Blumeria graminis f. sp. tritici, míg az árpán pl. a Blumeria graminis f. sp. hordei károsít. Ugyanakkor a szárrozsdával ellentétben itt az egyes specializált változatok közt nincs „átjárás”, a búza lisztharmata nem fertőzi meg az árpát, vagy más gabonafélét.

A lisztharmatgombák azon kívül, hogy jelenlétük meglehetősen látványos a gabonák lombozatán, képesek akár 30-40%-os mértékben csökkenteni a termés mennyiségét. Ilyen erős, nagymértékű kártételnél óhatatlanul a gabonatermés minősége is romlik, így a lisztharmat jelenléte nem éppen üdvözlendő a gabonáink lombozatán.

Friss, intenzíven sporuláló búzalisztharmat-telepek
Friss, intenzíven sporuláló búzalisztharmat-telepek

Ez a kijelentés még annak fényében is igaz, hogy létezik egy olyan, egyébként reális közmondás az idősebb búzatermesztő gazdák körében, mely szerint az a jó, ha lisztharmatos a búza, mivel akkor jó termés várható.

Ebben az a tényleges igazság, hogy a búzának kedvező időjárási feltételek (meleg, kiegyenlítetten csapadékos időjárás, sok napsütés, kellő nitrogénellátottság) egyúttal igen kedvezőek a lisztharmatgombák számára is.

E tekintetben szeretnénk kiemelni a napsütés jelentőségét. A lisztharmatgombák alapvetően ivartalan úton képződött konídiumok útján fertőzik el az akár távolabb levő gazdanövényeket. Ahhoz, hogy a konídiumok termelődése felgyorsulhasson, az akár csak mérsékelten meleg időjárás mellett mindenképpen minél több napfény szükséges.

Ekkor alakulnak ki azok a hosszú konídiumláncok, amelyek egy kis szellő, vagy érintés hatására tömegesen tudnak a levegőbe kerülni. Ekkor „porzik” a lisztharmatos gabona.

Súlyos mértékű búzalisztharmat-fertőzés
Súlyos mértékű búzalisztharmat-fertőzés

A kalászos állományokban jelenleg is fellelhetőek a különféle egyéb kórokozók mellett a gabona-lisztharmat telepei. Szerencsére az idei ősz és tél alapvetően nem kedvezett ennek a biotróf életvitelű kórokozónak.

Az ősz elejét is uraló aszályos időjárás nem igazán engedte a gazdálkodóknak a búza, de főképp az árpa optimálisnál korábbi elvetését, így a hatalmas lombozatú, korán vetett állományok nem jelentek meg a földeken.

A fogékony fajtákon esetenként hiperszenzitív védekezési reakcióval kísérve ugyan, de terjed az árpa-lisztharmat
A fogékony fajtákon esetenként hiperszenzitív védekezési reakcióval kísérve ugyan, de terjed az árpa-lisztharmat

Ez lerövidítette a lisztharmat őszi fertőzésére és terjedésére alkalmas időszakot. A téli hónapokban sokszor túlságosan hideg volt, és a sok ködös, napfénymentes időszak nem igazán tette lehetővé a kórokozónak nagyobb mennyiségű inokulumtömeg kifejlesztését.

Védekezési döntések

A lisztharmat jelenléte mindezek ellenére észlelhető a kalászosok állományaiban. Ugyanakkor egyáltalán nem kell megrémülni néhány fehérpenész pamacstól a gabonáink lombozatán. Annak eldöntéséhez, hogy tavasszal szükséges-e akár külön menetben már korán védekezni ez ellen a kórokozó ellen, érdemes mérlegelni pár szempontot.

A lisztharmatgombák biotróf kórokozók, így alapvetően kedvelik a fehérjékben gazdag, fiatalabb növényi részeket. A tavaszi nitrogén-fejtrágyázással a növényeinket óhatatlanul egy kicsit „fiatalítjuk”, vegetatív irányba toljuk el a fejlődésüket, amely nagyon előnyös a lisztharmat számára.

A búza lisztharmata feltámadt a kazmotéciumos álomból és szolid mértékű terjedésbe kezdett
A búza lisztharmata feltámadt a kazmotéciumos álomból és szolid mértékű terjedésbe kezdett

A szemlézések során így egyáltalán nem mindegy, hogy egy adott mértékű fertőzést a fejtrágyázás előtti, vagy utáni időszakban észlelünk. Az előbbi sokkalta veszélyesebb, mivel a nitrogén kijuttatása sokkalta jobb táptalajjá változtatja a növényeket, és ez a lisztharmat akár szélsőséges mértékű felszaporodását is előidézheti.

Nyilvánvalóan nem mindegy, hogy mennyi lisztharmat van tavasz elején a kalászos gabonáink lombozatán. Általánosságban 10–15%-nál lehet meghúzni a határt a még fejtrágyázás nélküli állományokban, ahol ezen értékek felett már ajánlott a korai fungicides állományvédelem.

Nagyon fontos, hogy ezeket az értékeket ne tekintsük egyfajta „kőbe vésett” statikus határértékeknek! A szemlézések során mindenképpen figyeljünk a kórokozó biológiai állapotára.

Alapesetben a lisztharmat egy fehéres penészgyep, micéliumszövedék a levelek felületén. Tél vége felé ez sokszor halvány drapp színezetű a telepek elöregedése miatt. Ugyanakkor ezek a sötétes színű micéliumból álló telepek a széleiken kedvező körülmények esetén „feltámadhatnak”, azaz friss micélium alakul ki, amelyen már megindulhat a további fertőzések zálogát képező konídiumtermelődés.

Amennyiben a lisztharmattelepek már olyanok, mintha darált mákkal meg lennének szórva, azaz a micéliumszövedékben már ivaros termőtestek, kazmotéciumok nagy mennyisége észlelhető, ott a kórokozó már a túlélésre és nem a további szaporodásra készült fel.

Idős, kazmotéciumokkal teli lisztharmat
Idős, kazmotéciumokkal teli lisztharmat

Ilyen micéliumokból nem, vagy csak legalább 10-14 nap múlva várhatunk érdemleges mennyiségű fertőzőanyag-termelődést. Az ilyen lisztharmattelepek tehát csak minimális mértékben jelentenek veszélyt a gabonáinkra.

Amennyiben a kórokozó elleni védekezés mellett döntünk a tavasz kezdetén, mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy mely egyéb kórokozók vannak jelen a védendő állományokban.

Ez döntő mértékben meghatározhatja a szerválasztást és a kijuttatott készítmények dozírozását is. A lisztharmatnál „keményebb” Drechslera és Bipolaris fajok jelenléte esetén csak a legjobb készítmények magasabb dózisai adhatnak jó hatékonyságot.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Az élénkülő kereslet húzza magával a búza árát

2023. november 2. 10:10

Amerikában maradt a vegyes összkép, Európában azonban optimistább lett a hangulat a szerdai napon a keddihez képest. Chicagóban a búza ára 0,1 százalékkal, a szójababé pedig 0,5 százalékkal emelkedett, azonban a kukorica 0,5 százalékkal, a repce pedig 1,4 százalékkal olcsóbb lett. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce kereskedése veszteséget hozott.

Olcsóbb a kukorica a nagy kínálati nyomás miatt

2024. július 19. 06:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont pluszban zárt.

Tízéves mélypontra zuhanhatnak a globális gabonakészletek

2025. január 24. 11:10

A kínálat 6 millió tonnával csökkenhet, miközben a fogyasztás rekordot dönt. Ez a készletek további visszaesését okozza.

A vártánál nagyobb lehet a dél-amerikai szójatermés

2023. január 28. 09:07

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a kukorica enyhe plusszal fejezte be a napot.