15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

Agrofórum Online

A tavasz és a nyárelő időszakában egyre több növény kezd intenzív növekedésbe. Megnő a környezetünkben a frissen kialakult zöld biomassza mennyisége.

Ez pedig előrevetíti azon kártevők és kórokozók megjelenését, amelyek valamilyen módon ezt a hatalmas növényi tömeget – maguk vagy utódaik számára – táplálékforrásként tekintik.

Hajlik a körte hajtásának vége

A gyümölcsösökben járva hamar feltűnhet a szemlélődőnek, hogy egyes gyümölcs- és dísznövényeken a hajtások végei fonnyadnak, lekonyulnak. Némi nyomozással rá is jöhetünk, hogy valójában rokon növények érintettek e tünet által.

Hajtáshervasztó darázs kártétele körtén
Hajtáshervasztó darázs kártétele körtén (Forrás: Hertelendy Péter)

Ugyanis a körtén, almán vagy éppen a rózsán a friss, zöld, idei hajtások végeinek elfonnyadásáért ugyanaz a kártevő, a hajtáshervasztó darázs (Janus compressus) a felelős.

Lárvák a hajtások belsejében

Ez a darázs most nem táplálkozik egyik növényből sem. A megtámadott hajtásokat lárvájának táplálékául szánta. Ha vesszük a fáradságot, és hosszában felvágunk egy ilyen kókadozó végű hajtást, akkor a hervadó, lekonyuló szakasz alatt, fejjel lefelé néző irányban egy fehéres levéldarázs-lárvát fogunk találni a fiatal hajtás belsejében. Az ott élő álhernyó még jó néhány hétig károsít, mielőtt kirágná magát a károsított vesszőből.

Rózsán látványosabb a kártétel

Alapvetően a hajtáshervasztó darázs nem egy nagy pusztításra képes károsító. Gondot csak akkor okoz, ha nagy tömegben lepi el a növényeket. Rózsa esetében ugyanakkor a kártétele már számottevő lehet, hiszen jó eséllyel minden elpusztított hajtás végén egy szép rózsabimbó volt, amely így már sohasem fog kinyílni. Árutermelő kertészetekben éppen ezért egyáltalán nem szívesen látott vendég a rózsaágyások környékén.

Könnyű összetéveszteni a tűzelhalással

Van ugyanakkor egy probléma ezzel a kártevővel, amely ellen csak alapos tudással felvértezve küzdhetünk meg. A pásztorbot szerűen lekonyuló hajtásvég ugyanis – főleg a mostani, nagyon csapadékos, páradús időszakban – erősen hasonlít az almatermésűek tűzelhalásának (Erwinia amylovora) tünetéhez.

Ráadásul ennek a baktériumnak is igencsak kedvező a mostani, csapadékos időjárás. A körte és az alma mindkét „jószágnak”, azaz a darázsnak és a baktériumnak is kedvelt tápnövénye!

Megkülönböztető jelek: szúrásnyom vagy váladék?

A két károsító azért mégsem keverhető olyan könnyedén össze! A hajtáshervasztó darázs esetében egy jó szemű gazda könnyedén észreveheti a hervadásnak indult szakaszon a csavarvonalban elhelyezkedő szúrásnyomokat.

A nőstény hajtáshervasztó darázs ezek egyike alatt helyezte el petéjét, amelyből a kártételt előidéző lárva kifejlődött. Mást ugyanakkor a károsodott felületen nem találni.

A tűzelhalás esetében szúrásnyomok nincsenek, viszont a hervadásnak indult felületen ebben a páratelt időszakban biztosan lehet néhány szennyes, sárgás színű baktériumos exudátumcseppel találkozni. Így a két károsító viszonylag könnyedén elkülöníthető egymástól.

Védekezés: ritkán szükséges, de lehetséges

Alapvetően a hajtáshervasztó darázs nem olyan kártevő, amely ellen külön menetben védekezni kellene. Tevékenységét is meglehetősen diszkréten végzi, így magával a darázzsal nagyon ritkán lehet találkozni.

Ha valamilyen okból nagyobb mennyiségben jelenne meg, úgy bármely engedélyezett, szintetikus piretroid hatóanyagú készítménnyel eredményesen gyéríthetjük az imágót. Ugyanakkor a hajtásban táplálkozó lárva ellen nem igazán akad kellően hatékony inszekticid – így marad a megtámadott hajtások levágása.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

2023. május 11. 04:36

Kérem válaszukat: Mi okozza a körtefák hajtásvégeinek elhalását és barnulását?

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Mi károsítja a körtefáim hajtásait?

2020. május 7. 09:03

Mitől fonnyadt el a körtefa friss hajtásainak a vége?