Növényvédelem

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

Agrofórum Online

A kalászos gabonák esetében a kultúrákra érdemleges veszélyt jelentő kártevők mennyisége nem igazán magas. Ugyanakkor van néhány károsító, mint pl. a vírusvektor levéltetvek és kabócák, vagy a gabonafutrinka, amelyek képesek lehetnek kártételükkel akár teljes gabonaállományok megsemmisítésére is.

Sajnos e kártevők csoportjához tartoznak a vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) is, amelyek adott helyzetbe szintén képesek lehetnek arra, hogy a gabona állomány felszámolására szorítsák rá az oda nem figyelő gazdálkodót.

A lárva pusztít, de az imágót érdemes célba venni

A gabonákban, de más egyszikű kultúrákban, fűféléken is rendkívül gyakori gabona levélbogarak, vagy gyakoribb magyar nevükön vetésfehérítő bogarak kicsi, 3-4 mm-es, jól repülő károsítók. Évente ugyan csak egy nemzedéket nevelnek fel, de hatalmas populációik néhány, számukra jó ízű gabona állományt meglepve, azok akár teljes lombveszteségét is előidézhetik.

A leggyakoribb fajok és azok sajátosságai

A vetésfehérítő bogarak között hazánkban messze a leggyakoribb faj a veresnyakú árpabogár (Oulema melanopus), amelyet gyakoriság tekintetében a kéknyakú árpabogár (Oulema lichenis) követ. A fajgazdag társaságból még a kéknyakú búzabogár (Oulema septentrionis) érdemel figyelmet, mivel a többi fajnál jobban ellenáll a társaság ellen gyakorta bevetett szintetikus piretroid hatóanyagú készítményeknek.

Az egyes kártevők elnevezésében a „nyak” színének elnevezése nem véletlen, hiszen az a szabad szemmel is látható előtor színére utal. Ugyanakkor a kártevők nevében szereplő gabonák neve ne tévesszen meg senkit! Valamennyi faj valamennyi gabonafélén előfordulhat. A leírásban szereplő gabona arra utal, hogy a fajt először, a leírás során ezen a gabonafélén észlelték.

Minden gabonában megélnek

A vetésfehérítő bogarak imágói és lárvái alapvetően minden egyszikű növényen megélnek, de nyilvánvalóan vannak kedvenceik. A tavaszi árpa és a tavaszi zab sajnos ezek közé tartoznak.

Vetésfehérítő bogár tojása árpa levelén
Vetésfehérítő bogár tojása árpa levelén

Esetükben az is gond forrása, hogy tavasszal még olyan állapotban esnek neki az imágók is ezen kultúrák lombozatának, amikor az még picike. A rengeteg kártevő viszonylag kis felületen már imágóként is olyan kárt képes okozni, amely elpusztíthatja ezeket a vetéseket.

A lárva rágása fehérre „égeti” a levelet

A vetésfehérítő bogarak esetében a fő kártételt alapvetően a lárvák okozzák. A levéllemez fonákán végig haladva megemésztik az összes parenchima szövetet, csak a színe felé eső epidermiszt hagyva meg.

Vetésfehérítő imágók kártétele tavaszi árpán
Vetésfehérítő imágók kártétele tavaszi árpán

Ez később beszáradva kifehéredik, amelyről ezek a kártevők a nevüket kapták. A bogarak kb. fél mm-es hosszú csíkokban átrágják a levéllemezt. Az erekkel párhuzamos rágások ritkán okoznak levél száradást, de nagy egyedszám esetén ez a kártétel is durva mértékű lehet.

A bogarak tavaszi betelepülése kiváló védekezési pont

A kártevők imágói már kora tavasszal megkezdik betelepülésüket a gabona állományokba. Tömeges fellépésükre ugyanakkor a már szinte nyárias meleget idéző tavaszi napokon lehet számítani.

A folyamatos érési táplálkozás során ezek a jól repülő bogarak rendületlenül kóstolgatják az egyszikű növényeket, amíg ki nem kötnek a legjobb ízű és legkevésbé szőrös levelű gabonáknál. Ezek általában sajnos az akkor még kicsi lombozattal bíró tavaszi árpa és zab állományok.

Védekezzünk a „dupla bogarak” ellen!

Az imágók tömeges megjelenése és kártétele viszont kiváló lehetőséget teremt elpusztításukra. Ekkor nyílt színen mozognak, egy inszekticides kezelés azonnal a kártevők testét érheti.

Ráadásul ekkor a károsítók populációja teljesen szinkronban van, azaz általában csak párosodó imágókkal találkozhatunk egy időben a lombozaton. Nem kell figyelni a lerakott peték korára, a fiatal lárvák megjelenésére,…  . Egy ilyen időszakban végrehajtott védekezéssel a lárvák által okozott valamennyi kártétel is kiküszöbölhető.

A tömeges párosodás jó lehetőséget nyújt a védekezésre
A tömeges párosodás jó lehetőséget nyújt a védekezésre

A párosodó imágók elleni védelem mellett szól az a praktikus tény is, hogy gyakorta eben az időszakban esedékes a tavaszi kalászosok posztemergens gyomirtása is. Így egy menetben a herbicides kezeléssel a kártevők elleni védelmet is meg lehet oldani.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Megjelentek az első amerikai kukoricabogár imágók

2019. július 2. 08:36

Kukoricában a kukoricamoly fertőzés a területek 100%-át érinti, egyre több a gyapottok-bagolylepke a csapdák fogási anyagában és megjelentek az első kukoricabogár imágók is.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult a gabonalisztharmat terjedése

2022. május 3. 08:28

Gabonalisztharmat, repcefénybogár, vetési bagolylepke - szántóföldi növényvédelmi előrejelzés.