Növényvédelmi előrejelzés

Az almamoly folyamatosan repül – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Augusztus közepére ismét visszatért a forró nyári időjárás. A légköri frontok most elkerülik a Kárpát-medencét, legfeljebb egy-egy helyi zápor, zivatar alakul ki. A nappali hőmérséklet ismét 30 °C körüli, éjszakánkén 12-20 fokra hűl a levegő. Igen erős a hajnali harmatképződés, mert a talajpárolgás jelentős. Az időszak betegségeknek és kártevőknek egyaránt kedvező.

A nyárvégi-koraőszi alma és körtefajták érése elkezdődött. Ugyanakkor az almamoly kártétele következtében magas a moníliával fertőzött gyümölcsök aránya és a terméshullás. A szárazabb, de magas páratartalmú levegő a monília mellett kedvez a varasodás és a lisztharmat betegség újabb, kismértékű levéltüneteinek a terjedéséhez. Az almamoly folyamatosan, de mérsékelt létszámban repül, a heti fogás 10-18 db/hét csapdánként.

A légköri aszály elmúltával a vértetű ismét „erőre” kapott, így friss kolóniákat figyelhetünk meg a lombkorona belsejében, illetve a friss hajtásokon is. A termés tárolhatóságának megőrzése érdekében folytassuk a fák kalcium táplálását, mert a nagyobb méretű terméseken megjelent a foltosodás. A pótlást folytassuk egészen a szüret kezdetéig. Kezdjük el a tárolási betegségek elleni kezeléseket is, hogy csak egészséges gyümölcs kerüljön a tárolókba.

A vértetű ismét erőre kapott az almafákon

A csonthéjas termésű fák lombozatát meg kell védeni a sztigminás levéllikasztó- és blumeriellás levélfoltosság további terjedése ellen, mert a meggy- és cseresznyefák folyamatosan veszélyben vannak, elhanyagolt ültetvényekben már most intenzív a beteg levelek hullása. A keleti gyümölcsmoly mérsékelten, a szilvamoly alig rajzik.

A nyugati dióburok fúrólégy rajzása még most is alacsonyabb, mint a korábbi években, de folyamatos, ezért indokolt a kártevő elleni védekezés.

Az amerikai szőlőkabóca fertőzés következtében egyre több szőlőtőkén jelennek meg a fitoplazma szerű tünetek, a kártevő elleni védekezést tovább kell folytatni a terjedés megakadályozása érdekében, akárcsak a peronoszpóra, a lisztharmat, a feketerothadás és a szürkepenész ellen. Kisebb mértékben, de most is fertőznek, a peronoszpóra miatt a vitorlaleveleken jelentős a levélvesztés.

Agresszíven támadnak a poloskák (zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska). Minden növényt szívogatnak a lárvák és a kifejlett imágók, kártételük már kiterjedt a szántóföldi növényekre is. A legnagyobb kárt a paprikán és a paradicsomon okozzák, ezért két szüret között védekezzünk ellenük rövid várakozási idejű, felszívódó készítménnyel.

Ugyancsak jelentős a spanyolcsigák tömege és kártétele. A nappali hőséget föld alatti üregekben vészelik át, este innen indulnak „támadásra” a növények ellen. Minden lehetséges eszközzel irtsuk, mert idős és fiatal csigából is rengeteg van.

Jelentős a spanyolcsigák kártétele

A káposztafélék környezetében igen erős a káposztalepke rajzás és egyidejűleg a tojásrakás. A kikelő hernyók képesek teljes lombrágásra ezeken a növényeken, de egyúttal védekezzünk a bagolylepke hernyók ellen is, mert hasonló mértékű károkat képesek okozni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

2019. február 18. 10:52

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Nem optimális az időjárás a kukorica és a napraforgó vetéséhez

2021. április 14. 13:16

Április első dekádjában tovább folytatódott az igen változékony, jobbára hűvös időjárás. Egy betörő hidegfront hatására szinte minden éjszaka fagyott, több körzetben az éjszakai lehűlés jelentős volt, de a nappali maximumok sem érték el a 10 Celsius fokot. A talajhőmérséklet továbbra sem optimális a napraforgó és a kukorica vetéséhez, ennek ellenére nagy erőkkel vetnek a gazdák.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.