Növényvédelmi előrejelzés

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A kukorica betakarítása a végéhez közelít, de az őszi kalászos gabonákból még bőven akad vetnivaló.

Október utolsó dekádjában túlnyomórészt csendes, napsütéses időjárással tart a „vénasszonyok nyara”. A nappali hőmérséklet 15-18 °C körül állandósult, de a derült égbolt miatt éjszakánként 1-6 °C a jellemző hőmérséklet. A talajok felső rétege nedvességgel 80-100%-ig telített, így az aktuális mezőgazdasági munkák jó minőségben végezhetők.

A kissé megkésett őszi árpa- és búzavetés miatt a területek zömén még csak 1-3 levelesek a növények, illetve sok most van kelőfélben. A vetéseket jelenleg a fejletlenség miatt betegségek és kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken és a gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források, így a gabonalisztharmat, a sárga- és vörösrozsda, valamint a levélfoltosságokat előidéző gombabetegségek és a vírusbetegségek.

Árpa-vírusfertőzés
Árpa-vírusfertőzés

Kis egyedsűrűséggel szintén előfordulnak a gabona-levéltetű és gabonatripsz fajok is, melyek vektorai a vírusbetegségeknek. A vírusok terjedési akadálya a minél későbbi fertőződés, melynek a feltételei most nem adottak a vetés késlekedése és a fejletlen növényállomány miatt.

Amennyiben azonban hosszúra nyúlik a meleg őszi időszak, akkor viszont már képesek a vírusátvitelre a levéltetvek és a kabócák.

A betelepedés veszélyére már a kezdetektől figyelmeztet a táblaszélekre kihelyezett ragacsos sárgalap, illetve a növényeken megjelenő levéltetű szárnyas alakok és kolóniák előfordulása. 10%-os növényfertőzöttség előfordulása esetén érdemes megfontolni a védekezés elrendelését.

Gabona-levéltetvek búzán
Gabona-levéltetvek búzán

Az őszi káposztarepce országosan 6-8 leveles fejlettségű, de előfordulnak ennél fejletlenebb állapotúak is. A keresztesvirágú és földibolhafajok még most is tömegesen hámozgatják a növényeket, de az intenzív növénynövekedés kompenzálja a kieső növényfelületet.

A repcedarázs az előző heti növekvő rajzás után észlelési szintűre estt vissza, az erősen fejlett álhernyók viszont gócosan komoly levélrágást okoznak. A károsítás védekezés nélkül várhatóan az első fagyos éjszakákig eltart.

Az alsó, fejlettebb leveleken megjelent a fómás foltosság, de a fertőzés még inkább csupán észlelési szintű. A hamarosan aktuális regulátoros kezelés blokkolni képes a nagyobb mérvű megbetegedés kialakulását.

Fómás foltosság repcén
Fómás foltosság repcén

Országos szinten nem növekedett a mezeipocok-fertőzés. A ruderális és szántóterületeken, valamint füvesített gyümölcsösökben a veszélyességi küszöbérték (3-4 db lakott járat/100 m2) határán mozog a fertőzöttség. A fertőzöttség további alakulását feltétlenül indokolt rendszeresen ellenőrizni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Mérjük fel a mezei pocok fertőzöttséget!

2018. október 13. 09:18

A mezei pocok veszélyes kártevőnek minősül, ellene a védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő.

Mezei pocok veszély! Hogyan gátolhatjuk a felszaporodásukat?

2023. augusztus 31. 13:10

A mezei pocok a szántóföldek nagy károkozásra képes kártevője, amely néhány évente veszélyesen nagy számban jelenhet meg. Egyes fertőzésével érintett alföldi megyékben mintha ez az év is ilyen lenne, ezért készülnünk kell az ellene történő védekezésre.

Itt a tavasz! - Fel kell gyorsítani az aktuális tennivalók elvégzését a kertben

2020. február 26. 15:06

A kertekben fel kell gyorsítani a teendőket, különösen a metszési munkálatokat, a talajerő visszapótlását és a tél végi lemosó permetezések elvégzését.

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.