Ökológiai gazdálkodás

Szép jövő előtt áll a lengyel organikus piac

Agrofórum Online

A lengyel organikus piac előreláthatólag kamatozni fog majd az európai zöld megállapodás stratégiájának köszönhetően.

A lengyel ökogazdaságok zömében az ország északi régióiban helyezkednek el. A centrális régiókban, és azokon a területeken, amelyek szerkezete nem engedi meg nagyobb, összefüggő megművelt területek kialakítását, számos termelő a bogyós gyümölcsök előállítására fekteti a hangsúlyt. Miután az időjárási és talajtani adottságok (sok esetben savanyú kémhatás) lehetővé teszik a bogyós gyümölcsök nyereséges termesztését, az organikus szektor is előszeretettel használja azokat a szortiment bővítésére.

A lengyel gazdaságokra általában a kisebb, fragmentált szerkezet jellemző, jóllehet az egyéni területek néha nagyobb gazdaságok részét képezik, mivel egy vállalaton belül lehetőség nyílik konvencionális és organikus termelésre egyaránt. Ezek a gazdálkodási struktúrák a jövedelem-diverzifikáció szempontjából inkább előnyösek, mint az organikus gazdálkodás fejlődése tekintetében.

Más EU-országokkal összehasonlítva Lengyelországban az ökológiai feldolgozás fejletlen ágazat, nem használja ki a nyersanyag- vagy keresletpotenciált. Ennek oka elsősorban a bürokráciától való félelem és a nyersanyagok elérhetőségével kapcsolatos bizonytalanság – a freshplaza.com szerint.

Annak ellenére, hogy a lengyel biopiacot az ökológiai élelmiszerek termelésének és kínálatának jelentős széttördeltsége, valamint a hagyományos élelmiszer- és biotermékárak közötti számottevő különbségek jellemzik, az ökológiai szegmensre vonatkozó gazdasági előrejelzések rendkívül optimistának tűnnek, és fordulópontot jeleznek.

Az új Európai Zöld Megállapodás célja, hogy 2030-ra az európai mezőgazdasági területek 25%-át ökológiai gazdálkodásba vonja. Ez a törekvés minden bizonnyal hozzájárul az ökológiai gazdálkodás és élelmiszer jelentőségének növekedéséhez az ország gazdaságában.

Forrás: https://www.freshplaza.com/article/9333462/organic-market-in-poland-will-benefit-from-new-eu-green-deal-strategy/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Csökkentették a globális búzatermés kilátásait

2024. december 6. 13:10

Az Európai Unió búzatermését 120,3 millió tonnára módosították a korábbi 121,8 milliós előrejelzéshez képest.

Nem látszik, hogy mitől lenne jobb 2024, mint az idei esztendő volt

2023. november 27. 10:40

Kemény, őszinte szavak hangzottak el az Erste Őszi Agrár Találkozón, ahol mezőgazdasági vállalkozók beszéltek arról, hogy kemény esztendőre számítanak 2024-ben.