4℃ 0℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Ökológiai gazdálkodás

Úszó kertek a víztisztaságért

Agrofórum Online

Az úszó kertek rég a mezőgazdaság részét képezik azokban a közösségekben, amelyek nem rendelkeznek kellő mennyiségű földterülettel. A lebegő kertek az élelmiszer-termelésen túl más jótékony hatást is gyakorolnak - főleg a vízminőséget illetően.

A termesztőközeg lebegtetésére szolgáló tutajok lehetővé teszik a gyökerek víztesttel történő érintkezését, így hidroponikus rendszer jön létre, mely vízminőséget javító hatással rendelkezik, illetve a szennyvíztisztító tavak esetében is hatékonyan bevethetőnek bizonyul. Az úszó kertek folyóvízre gyakorolt hatása azonban eddig kérdéses volt, melyre az Illinois State University Földtani, Földrajzi és Környezetvédelmi tanszékének kutatói igyekeztek választ adni.

Egy, a Chicago folyóra telepített 3*50 méter kiterjedésű úszó kert vízminőségre gyakorolt hatását heti rendszerességű vízminta-vételezéssel vizsgálták. A helyi vízminőséget jelentősen befolyásolják a mezőgazdasági tevékenységből származó input-anyagok, és a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a növényzet milyen hatást gyakorol a víz tápanyagtartalmának alakulására.

A kísérlet eredményei alapján szerény, de határozott javulást figyeltek meg a víz minőségében annak ellenére, hogy a kert kis méretekkel rendelkezik. A vízben mérhető nitrát koncentrációja például a kert feletti szakaszon  4,69 mg/liter-ről a kertet követő folyószakaszon 4,43 mg/l-re csökkent, ami ugyan csupán egy százalékos csökkenést jelent, viszont tekintettel a kert apró kiterjedésére mégis jelentősnek mondható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Miért nem kelendő a biotermék?

2024. szeptember 24. 15:35

A hazai biotermék előállítása, és forgalmazása nem túl zökkenőmentes, hogyha a hazai társadalmi hasznos lecsapódását tekintjük.