Szőlő-Bor

A szőlő metszése soft pruning módszerrel + videó

Agrofórum Online

A szőlő metszésének, tőketerhelés kialakításának számos módja ismeretes. Közben azonban figyelem szentelendő a tőke fás részeinek védelmének is, hiszen többek között ezzel alapozhatjuk meg a növény hosszú élettartamát. A kulcs pedig a metszésmód megválasztása.

A módszer nem újkeletű

A szőlőtőke fás részeinek védelmét előtérbe helyező metszésmód nem újkeletű. Az úgynevezett soft pruning metszésmód során a fás részek folyamatos felépítését vesszük alapul a termésszabályozás, és a tőke egészségének védelme érdekében.

A metszésmód kétségkívül régi, a szemléletmód azonban más: a precizitás, valamint a tőkéken ejtett metszési sebek előrejelzése kulcsfontosságú. Ezzel a technikával vezetjük a tőke növekedését, egy kontrollált formában, miközben a fás részek vitalitásának megtartása lebeg a szemünk előtt. Érdekesség, hogy a badacsonyi szőlőkre jellemző két világos rügyes metszés ugyanezen az elven alapul.

A mély metszési sebek okozta elhalt részek korlátozzák a tápanyagok, víz szállítását (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A mély metszési sebek okozta elhalt részek korlátozzák a tápanyagok, víz szállítását (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Amikor a szőlő metszéséről beszélünk, elsődleges amit figyelembe veszünk, az a rügyterhelés. Erőteljes beavatkozást végzünk télen, a tavaly képződött rügyeknek, vesszőknek akár 95-100%-át is eltávolítjuk (utóbbi kopaszmetszés esetében). Tehát, tulajdonképpen a ,,lián” életében sebzéseket ejtünk annak érdekében, hogy a támrendszeren belül tartsuk a növényt.

Dr. Lukácsy György, a soft pruning metszésmód méltán neves hazai szakértője (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
Dr. Lukácsy György, a soft pruning metszésmód méltán neves hazai szakértője (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Együttműködés az akrotóniával

A metszéssel igyekszünk ellensúlyozni a növény akrotóniás jellegét, vagyis azt, hogy mindig a felső helyzetű rügyek hajtása dominál. A tankönyvekben gyakran olvasható, miszerint ,,küzdünk az akrotónia” ellen. Miközben nem feltétlenül kell ádáz harcokat vívni a természettel. A gondolkodásunk és metszőollónk párosával tűzzük ki azt a célt, hogy minden évben hozzáteszünk a tőke fás részeihez egy pár milliméter egészséges részt.

Videónkban Dr. Lukácsy György, a soft pruning hazai neves szakértője kalauzolja kedves nézőinket ennek a különleges megközelítésnek a világába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megörökölte a borászatot – most a szakma trónjára emelte

2025. június 3. 08:10

Gál Tibor húszévesen vette át édesapja borászatát – ma már ő vezeti Eger megújulását, és a szakma legnagyobb elismerését is megkapta.

A szőlő lombozatának értékelése vegetációs indexek alapján

2025. május 21. 14:10

A MATE-n fejlesztett program segítségével lehetőség nyílik az egyedi levelek RGB-alapú vegetációs indexeinek értékelésére.

Az itáliai szőlőtermesztés fejlődése

2025. május 9. 14:10

Míg Ázsia és Kelet-Európa egyes részein jól dokumentált a szőlőtermesztés története, addig a nyugat-mediterrán térségről keveset tudtunk.

Synvino Borverseny 2024: kiemelkedő borok és új trendek

2025. március 22. 16:10

Összesen 400 bor és pezsgő érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta által XXI. alkalommal megrendezett Synvino Borversenyre.

Móron májusban kötelező az ezerjó

2021. május 26. 07:37

Rendkívül sokféle arca van az ezerjónak, lehet a megszokott mellett pezsgők, vagy akár kései szüretelésű édes borok alapja is.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Tiszta helyen termő öreg tőkék, nagy borok

2021. június 26. 04:36

Horváth József "Ráspi"-nál, a Soproni borvidéken jártunk.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.