A szőlő egyik régi, jólismert kártevője a tarka szőlőmoly, ami a károsításával a termést veszélyezteti.
A kártevő magyarországi gyakorisága igen változatos, azaz helyenként nem szükséges védekezni ellene, máshol pedig rendre, nagy egyedszámban megjelenik és károsít. Első nemzedékének lárvái a virágzatot fogyasztják, a második nemzedék a növekedő bogyókat, de talán a harmadik nemzedék a legkellemetlenebb kártételű, hiszen a zsendülő, érő bogyókat rágja, amik persze emiatt rothadnak.
A védekezés – amennyiben a kártevő egyedsűrűsége indokolja – célszerű, ha már az első nemzedék ellen irányul. A moly hímjeinek a rajzását szexferomon-csapdával figyelhetjük meg a legkönnyebben. Ennek az eszköznek a segítségével megtudhatjuk a főrajzás idejét, de a precíz szőlőtermesztő a hőösszegszámítás módszerével akár még a lárvák megjelenésének idejét is előrejelezheti.
A Kwizda portfóliójában mind az ökológiai termesztési rendszerben működő, mind az integrált növényvédelmet folytató szőlőtermesztő talál megoldást a szőlőmolyok károsításának megakadályozására. Alább ezt a két lehetőséget részletesen ismertetjük.
Tovább olvasom a cikket a Kwizda Garden honlapján.
A biotermesztésben is alkalmazható Lepinox Plus® nagy előnye, hogy egészen szedésérettségig felhasználható, az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje nincs korlátozva, azaz a szőlőmolyok harmadik nemzedékének lárvái ellen is bátran kipermetezhető, egy tenyészidőszakban összesen három alkalommal. A készítmény méhekre nem jelölésköteles.
Olasz kísérletek alapján (35 g/ha = 0,175 l/ha Corprima 20 SC dózisban) a klórantraniliprol hatóanyag hosszú hatástartammal rendelkezett tarka szőlőmoly ellen: hét nappal korábban kezelt szőlőbogyó etetésével a lárvamortalitás még 100 százalékos volt. A két héttel korábban kezelt szőlőbogyók etetésével is még igen jelentősnek számító, bár némileg kisebb, 75%-os mortalitást mértek, amiként a harmadik heti (21 nap!) hatástartam is 55 százalékosnak bizonyult. Mindeközben a kezelt területre a kísérleti időszak alatt 50 mm csapadék hullott.