15℃ 7℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Talajélet

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

Agrofórum Online

A humusz a talaj egyik fontos alkotóeleme: olyan szerves anyag, amely átesett a humifikáció folyamatán. Jelentős szerepe van a talaj termőképességének fenntartásában: hatással van a talaj szerkezetére, víz-, levegő- és hőgazdálkodására. Öt érdekes tényt mutatunk a humusztól.

1. Nem minden humusz egyforma

A talaj szén-dioxid-tároló képessége miatt a humusz egyre fontosabbá válik az éghajlatváltozás mérséklésében. Megkülönböztetünk tartós humuszt és táphumuszt. Ezt a két frakciót nem lehet pontosan elkülöníteni egymástól, mert észrevétlenül egymásba alakulnak.  A tartós humusz nagyon lassan bomlik le, mivel ásványi talajrészecskékhez kötődik. Ez a frakció nagyrészt stabil. A talajképződés kezdeti szubsztrátja és a termőhelyi körülmények (talajtípus, víz és éghajlat) alakítják ki a humusz tulajdonságait. 

A táphumusz könnyen lebomló szerves anyagokból, például növényi és gyökérmaradványokból, műtrágyákból és mikrobiális biomasszából áll. A humusznak ez a frakciója közvetlenül alakítható a növénytermesztési gyakorlatokkal, mint a szervestrágyázás, műtrágyázás, termesztett növényfaj és a talajművelés.

2. Miért eltérő a szántóföldi talajok humusztartalma?

A szántóföldi talajok humusztartalma nagymértékben eltérő. Számos termőhelyi és művelési tényezőtől függ, például a talajképződés alapanyagától (alapkőzet), a talajszerkezettől, az éghajlattól, a talajvíz elhelyezkedésétől, a vetésforgótól, a művelés módjától és intenzitásától.

3. A humusztartalom a talajtípustól is függ

A humusztartalmat laboratóriumban lehet meghatározni. A talajtípustól függően különböző módszerek léteznek. A meszes talajokban a szerves szén mellett a szervetlen szén is jelen van karbonát formájában. A karbonáttartalmat a laboratóriumi vizsgálat után le kell vonni, hogy megkapjuk a szerves szén mennyiségét. Mészszegény talajokban viszont az összes széntartalom megegyezik a szerves szén mennyiségével. Homokos talajokban és alacsony agyagtartalmú tőzeges talajokban a talaj szervesanyag-tartalma az égési veszteség segítségével határozható meg.

4. A humusz serkenti a talajéletet

A talaj humusztartalma nemcsak a talaj termékenységét és ezáltal a talaj termőképességét, hanem fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságait is befolyásolja. A talajban lévő szerves anyag magasabb aránya pozitív hatással van a tárolóképességre, a pórustérfogatra és az aggregátum stabilitására. Növeli a talaj teherbíró képességét, csökkenti az erózióra való hajlamot, javítja a víz beszivárgását és több növény termeszthető a területen.

A különböző forrásokból származó szervesanyag-utánpótlás serkenti a talajéletet is. A mikrobiális biomassza és a földigiliszta-aktivitás megnő, ami növelheti a humusz-, tápanyag- és nyomelemtartalmat. A mineralizáció fokozódik, a növények számára pedig előnyös, hogy több tápanyag szabadul fel. Ezek a hatások különösen a laza talajokon és a biogazdálkodásban érvényesülnek. A humusz megköti a szenet a talajban, és így lassíthatja az éghajlatváltozást.

5. Mi befolyásolja a humusztartalmat?

A talaj humusztartalmára 50 százalékban az éghajlat, 20-30 százalékban a talaj tulajdonságai és 5-30 százalékban a talajművelés van hatással.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?

A herceghalmi mészlepedékes csernozjom lett az év talaja

2022. december 6. 09:11

Minden eszközzel támogatja a talajtudatos gazdálkodást az Agrárminisztérium – közölte Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár hétfőn, a Magyarország talaja 2022 szakmai konferencián.

Nagy bajba került egy termelő, szó szerint megnyílt a földje

2024. április 11. 10:10

Pontosan ez történt Szász-Anhalt tartományban egy gazdával. Errefelé szinte már rendszeresen akár 10 méter mély lyuk jelenik meg hirtelen a földeken. A veszélyes jelenségnek geológiai magyarázata van.

Elvékonyodtak a hagyományosan művelt talajok

2020. október 11. 05:43

A talaj élettartamának meghosszabbításának egyik legjobb módja a termőföld erdővé történő átalakítása. Ez viszont a gazdálkodási terület csökkenését jelenti.