Talajélet

Új ugróvillás fajokat fedeztek fel magyar kutatók

Soproni Egyetem

Két, a tudományra nézve új ugróvillás (Collembola) fajt írtak le kutatók a Soproni Egyetem oktatójának vezetésével.

Mindkét faj az Entomobrya génusz képviselője. Az Entomobrya silvicola egy 2022-es horvátországi gyűjtőút során került elő a Velebit-hegység peremén, bükkerdő talajából. A nemzetközi kutatócsoport által jegyzett publikáció az új faj leírásával a Zootaxa folyóiratban jelent meg.

A másik faj, az Entomobrya arenaria a kiskunsági száraz homoki gyepek egyik jellegzetes ugróvillása, amelyet sokáig egy másik, korábban leírt fajjal (E. nigriventris) azonosítottak. A revízió során azonban kiderült, hogy egy tudományra nézve új fajról van szó.

A ZooKeys folyóiratban megjelent publikáció az új faj leírásáról, az Entomobrya nigriventris taxonómiai helyzetének rendbetételéről, valamint a morfológiailag hasonló hazai fajok áttekintéséről szól.

Az ugróvillásoknak nélkülözhetetlen szerepük van a szervesanyag-lebontásban és a talajképződésben, egyben kiváló indikátoroknak is tekinthetők. Ezért is fontos a fajok és ökológiai igényeik megismerése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Károsak a szobanövényekre a virágföldön látható fehér élőlények?

2023. december 18. 04:37

Egyik szobai virágom földjén apró, 1-2 mm nagyságú, fehéres színű rovarokat látok nagy számban. Közülük némelyik mintha pattogna, öntözéskor nagyon aktívak. Mik ezek a lények, károsak a növényre?

Milyen apró rovarok ugrálnak a szobanövények cserepében?

2018. december 18. 07:39

J. Attiláné kérdése: Néhány virágom cserepében a talajon apró, fehéres rovarokat látok, melyek néha ugrálnak. Félek, hogy a többire is átterjednek. Mik ezek, hogyan irthatom ki?

Talajélet: ízeltlábúak (Arthropoda)

2022. február 5. 07:36

Az ízeltlábúak közül az atkák (Acari), ászkák (Isopoda), az ikerszelvényesek (Diplopoda), ugróvillások (Collembola) nagy számban fordulnak elő az erdei avarban és a talajban.

Biztonságos az ugróvillásokra a két népszerű növényvédő szer

2023. július 26. 16:40

A kijuttatási koncentráció betartása mellett két széles körben alkalmazott növényvédő szer (a Quadris és a Flumite 200) is biztonságos a talajéletben rendkívül fontos szerepet betöltő ugróvillások túlélésére nézve.