Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Az elveszett talajon nem éri meg gazdálkodni

Agrofórum Online

Az idei évzáró szántóföldi események egyike volt a KITE Zrt. által Herceghalom mellett ,,Irányt mutatunk 2.0 – 12% feletti lejtőn való gazdálkodás gyakorlati megoldásai” címen, kifejezetten a lejtős területeken történő gazdálkodás támogatása érdekében megrendezett bemutató. A rendezvény apropója az idei évtől esedékes új Közös Agrárpolitika (KAP) bevezetése. A 2023-ban megalkotott ,,Feltételesség rendelet”-nek a helyes mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó előírásai között helyet kaptak a talajromlás és a talajerózió kockázatának csökkentését célzó előírások is.

Az új KAP-ban több, részben kötelező, részben választható elem jelenik meg. A herceghalmi lankákon megrendezett bemutatón egy olyan kötelező elemet választott a KITE, amely a 12%-nál nagyobb lejtésszögű területeken történő, HMK5-nek megfelelő művelést mutatta be az alapműveléstől egészen a betakarításig, mindezt annak érdekében, hogy termőtalajaink degradációjának kellő tudással felvértezve gátat vethessünk ezeken a területeken is. A témakörrel kapcsolatban a KITE szakemberei nyilatkoztak.

Jóllehet az új KAP feltételrendszere 2023-ban került bevezetésre, a KITE Zrt. talajvédelemmel kapcsolatos technológiai fejlesztéseit jóval hamarabb megkezdte. Az első, ilyen típusú bemutatót 2015-ben rendezte meg a vállalat Tevel község határában, egy, a herceghalmi bemutatóhelyszínhez hasonló lejtésszögű területen.

Annak idején is a rétegvonal mentén történő művelés bemutatására törekedtünk, mely során a kultúrnövény maradványainak helyes kezelését, a szintvonalak kialakítását, a művelés alól kivett területek, sávok befüvesítését mutattuk be. Jó tervezést követően képesek vagyunk felépíteni a teljes technológiát úgy, hogy minimális terület essen ki a művelés alól a táblán.

– mondta Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója a bemutató során.

A 12%-nál nagyobb lejtésszögű területeken történő, HMK5-nek megfelelő művelés bemutatása
(Fotó: Baklanova Szandra)

2015-ben két fejlesztésünk volt: az egyik a rétegvonal mentén való művelés, valamint ugyanebben az időszakban az alföldi területeken a belvíz elleni védekezés lehetséges megoldásával is előálltunk egy átjárható váparendszer kialakításával, amelyet szintén térinformatikai alapon terveztünk meg.

– tette hozzá Hadászi László.

A belvíz elleni védekezés egy üzleti siker lett, de a nagy lejtésű területeken történő művelés bemutatását követő siker akkor még elmaradt. A már említett módon az új KAP választható vagy kötelező elemeket ír elő, és a 12%-nál nagyobb lejtésű területek a kötelező kategóriába esnek, így napjainkban már fokozott érdeklődés övezi a témakört.

Mikor veszi kezdetét a talajvédelem?

A talajvédelem valójában már akkor kezdetét veszi, amikor csak azokat az inputanyagokat használjuk fel a szántóföldön, amelyekre valóban szükség van. A feleslegesen kijuttatott anyagokkal csupán a környezetterhelést fokozzuk. A teljes PGR (Precíziós Gazdálkodási Rendszer) tervezési folyamata is a talajvédelmet is szolgálja, azonkívül, hogy a gazdák termelékenységét segíti.

– mondta el Dr. Szabó Emese, a KITE Zrt. fejlesztési osztályvezetője.

Mint azt az osztályvezető elmondta, szármaradvány-gazdálkodás nélkül és túlzott bolygatás mellett a talajok szervesanyag-készlete csökken. A bemutatóval kapcsolatos talajvédelmi eljárásokat tekintve kiemelendő az erózió elleni védelem, mellyel a KITE Zrt. már 10 éve foglalkozik. Ez alatt az időszak alatt a vállalat tesztelte azokat az eljárásokat, amelyek az Egyesült Államokban és más országokban beváltak és elterjedtek. A vállalat szakemberei a technológiát átültették magyar táblákra, és természetesen a végrehajtáshoz szükséges eszközrendszer, a térinformatikai háttér is rendelkezésre áll a szakembergárdával együtt.

A jelentős mennyiségű szármaradvány hozzájárul a termőtalaj védelméhez (Fotó:Baklanova Szandra)

A talaj védelme megelőzi a precíziós gazdálkodást, hiszen az elveszett talajon nem éri meg gazdálkodni. Így kénytelenek voltunk beintegrálni a talaj védelmét a technológiánkba. A domborzatfelmérés, az úgynevezett multipoligon-zónázás, az ezen alapuló öntözés, műtrágyázás, talajjavítás képezi az alapját a szaktanácsadási stratégiánknak.

– tette hozzá a szakértő.

A herceghalmi területen a rétegvonal szerinti gazdálkodás során minden műveleti elem a rétegvonalak mentén történik. Azokban az esetekben, amikor ez már nem elegendő, füves sávokkal, úgynevezett kontúrjelző vagy eróziógátló sávokkal, a fordulóvégi füves területekkel, füvesített vízelvezetőkkel, vagyis minden olyan elemmel védekezhetünk a már 10%-ot meghaladó, illetve 100 méternél hosszabb lejtők esetében, amelyek képesek megállítani az eróziós folyamatokat.

A 12%-os lejtőn való gazdálkodást támogató műszaki és precíziós elemek

Az alaptrágyázástól kezdve egészen a betakarításig, a 12%-os lejtésszöget meghaladó területeken számos műszaki és precíziós megoldás megemlíthető, kezdve az automatikus kormányzástól a szakaszvezérlésen és, a változó dózisú kijuttatáson át, egészen a görbenyomvonal-kompenzációig,melyek jelentősen javítják a gazdálkodás hatékonyságát. A görbe nyomvonalon történő munkavégzés során a nagy munkaszélességű permetező és vetőgépeknél változnak a fúvókák és sorok által bejárt ívhosszok, melyek eltérő kijutatott mennyiséget eredményeznének. Ez az eltérés csökkenthető a görbenyomvonal-kompenzáció segítségével. Az egyes görbenyomvonalak találkozásánál a táblán belül nagy az átfedések aránya. Így jelentős szerep jut a szakaszvezérlésnek, a felesleges inputanyag-kijuttatás elkerülése érdekében.

Bellai Tamás kereskedelmet támogató mérnök szerint.

Bellai Tamás kereskedelmet támogató mérnök előadása a bemutatón (Fotó: Baklanova Szandra)

A talajművelő és vetőgépek esetében nagyobb munkaszélességben, akár 9-10-12 méter szélességgel is dolgozhatunk a domboldalakon – itt nagy jelentősége van a szekcionált vázszerkezetnek a domborzat lekövetése szempontjából. Kombájnoknál a kombájntest-szintezés jelentős tényező a veszteségek minimalizálása tekintetében. Számos AMS precíziós alkalmazás is kiemelhető melyek a nyomvonalon tartást segítik, melyek között passzív munkagép-irányítás teszi lehetővé, hogy a munkagép mindig az elméleti nyomvonalon haladjon lesodródás nélkül. Továbbfejlesztett, és többnyire szemenkénti vetőgépeknél alkalmazott változata az aktív munkagép-irányítás, ahol egy hidraulikus munkahenger segítségével csökkenthető a traktor és a munkagép közti nyomvonaleltérés, illetve az elsodródás. Különböző sorvezető megoldások is szóba jönnek. Kukorica betakarításnál, a sorok jobb követhetősége érdekében kiemelhető a sorérzékelést lehetővé tevő ROW-SENSE érzékelő csápok, mely javítja a kombájn és az adapter soron tartását még görbe nyomvonalak esetén is.

Bellai Tamás hozzátette:

Számos technológiai megoldásunk van a lejtős területeken való művelésre. A térkép alapú szintvonal-meghatározás után védősávokat alakítunk ki a területeken, melyek jelentősen csökkentik az erózió mértékét. Ezt ki kell egészítenünk olyan talajművelési rendszerekkel, melyek közé a direktvetés, kisebb lejtésű domboldal esetén sávos művelés, illetve a forgatás nélküli művelési rendszerek, a mulcsművelés sorolhatók. Minden olyan művelési rendszer itt említhető meg, amely jelentős mennyiségű, 30%, vagy több szármaradványt hagy a területen, hiszen ezek járulhatnak hozzá a termőtalaj elvesztegetésének megakadályozásához.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Mindent a tavaszi takarmány-előállításról

2021. április 28. 09:40

Mint ahogy azt már megszokhatták a különböző munkaműveletekről szóló videósorozatainkban bemutatjuk az adott témakör minden részletét. Ez alkalommal a tavaszi tömegtakarmány-előállítás került terítékre, aminek minden egyes lépését bemutatjuk Önöknek egy rendhagyó interjúval is kiegészítve.

A biztonságosabb szárításért!

2020. június 16. 14:59

A terményszárítás a növénytermesztés befejező művelete, mely nélkül a terményeink java néhány nap alatt tönkremenne. Célja a szemesterményben zajló élettani folyamatok oly mértékű lassítása, hogy az a betakarítástól a felhasználásig jó minőségben tárolható legyen.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.

Készüljünk az őszi vetésre

2022. szeptember 13. 15:42

Nem tudjuk, hogy mit hoz az ősz az időjárás terén, éppen ezért kiemelten kell figyelnünk a vetésre.