Talajművelés
Talajművelés

Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (3/3.) – Talaj-előkészítés későn lekerülő elővetemények után – őszi kalászosok számára

Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (3/3.) – Talaj-előkészítés későn lekerülő elővetemények után – őszi kalászosok számára

Agrofórum Online

Az augusztus közepétől betakarított növények után ősszel csak kalászos gabonák vethetők. Műveléskor figyelembe kell venni a tarlómaradványok tömegét, azok apríthatóságát, de a terület gyomosságát is. A későn lekerülő elővetemények tarlómaradványait – ha betakarításkor az nem történt meg – zúzni szükséges.

Alapművelés szántással

Későn lekerülő elővetemények után őszi gabonák alá szántás csak kivételes esetekben ajánlatos és akkor, ha a gyors elmunkálás tehetőségei megvannak Sok és rossz minőségben zúzott tarlómaradvány jelenléte, erős gyomfertőzöttség, nedves talajállapot, felszíni tömörödésre hajlamos, vagy lejtős termőhely esetén ugyanis szükségessé válhat a forgatás.

A nedves talaj ekével inkább művelhető, mint más eszközökkel, de ha a szántás „szalonnás”, akkor az elmunkálással várni kell a talaj szikkadásáig. A száraz talaj felszántása nem sokkal vetés előtt eléggé kockázatos, hiszen a hagyományos elmunkálók többsége vagy porosít, vagy csak a rögöket „fényesíti”.

Forgatás nélküli alapművelés

A forgatás nélküli alapművelés meghatározó trendje a nehéztárcsás boronák és a mulcs-lazítók/kultivátorok terjedése.

Száraz talajállapot esetén, ill. rossz minőségű száraprítás után kétszer, de más-más irányban kell tárcsázni a tarlót. Az első menetben sekélyebben, a másodiknál a tervezett alapművelés mélységének megfelelően. Ha szükséges a második tárcsázást rögtörő hengerrel lehet kiegészíteni. Ezt követően a vetőágy magágykészítő géppel vagy ásóboronával készíthető, függően a szármaradványoktól.

A különböző elmunkáló elemekkel kombinált nehéz kultivátorok a talajkímélés igényével választhatók az őszi gabonák alapművelésére. A félmerev és a rugós kultivátorkapák keverő munkája a kukoricatarló kivételével kielégítő. A kombinált kultivátorok porhanyítása általában jó, kivételt képez a túlzottan száraz talajállapot, amikor külön menetben nehéz rögtörő henger alkalmazása is szükséges.

A tárcsás boronák területén robbanásszerűen terjednek a kompakt (más elnevezés szerint „rövid”) tárcsák. A nagy sikert annak köszönhetik, hogy a tárcsalapok egyedi (vagy iker) csapágyazása eredményeként, a gép szerkezeti-hossza nagymértékben csökkenthető, s ezáltal a tárcsa jól kombinálható.

A nehéz kultivátorok fejlődését és elterjedését nagyban segíti a talaj- és erózióvédelmi szempontból támogatott mulcs-technológia népszerűvé válása. Ezért a korábban is gyártott nehéz kultivátorokhoz új, a mulcsképzést jobban segítő szerszám változatokat, ill. a művelet sor lezárására szolgáló henger/hengerborona változatokat (többféle gumihenger) fejlesztettek ki.

A forgatásnélküli alapművelés lehetőséget ad a technológiai továbblépésre, vagyis a talaj-előkészítés és vetés összekapcsolására. A művelet összekapcsolásnak Nyugat- és főleg Észak-Európában agrotechnikai okai vannak, amelyek jól társíthatók az utóbbi idők ökológiai és ökonómiai elvárásaival. Ez a fejlesztési törekvés a magágykészítő – vetőgép kombinációk rendkívül széles választékában testesül meg. A ma már hagyományosnak tekinthető rotációs borona – vetőgép kombinációk (1. kép) mellett nagy számban készülnek a mulcs-vetőgép változatok.

1. kép Lemken talajművelő–vetőgép kombináció (cserélhető talajművelő-egységgel)

Ezekben a kombinációkban a kultivátor mellett mindinkább meghatározók lesznek a kompakt tárcsák. A talajművelő eszköz – vetőgép kapcsolások/kombinációk mellett napjainkban már találkozhatunk a fejlődés következő generációjának képviselőivel, a talajelőkészítő-vető gépekkel. Ezek az új gépcsodák tulajdonképpen olyan vetőgépek, amelyeknek talajművelő részegységük is van, de ezek szerves részei a vetőgépnek. Ilyen kombinált gépeket ma már minden komolyabb munkagépgyártó készít, sőt nagyon sokan képesek a szántás nélküli, mulcsréteggel borított területeken is eltömödésmentesen használható mulcsvetőgépek kifejlesztésére és gyártására (2-3. kép).

2. kép Claydon talajművelő–vetőgép kombináció (kultivátorral)

3. kép HORSCH talajművelő–vetőgép kombináció (kompakt tárcsával)

A forgatás nélküli talajvédő és környezetkímélő talajművelési rendszerek működésének alapfeltétele a megfelelő tarlómaradvány-gazdálkodás. Az amerikai kutatási eredmények alapján meghatározott és nemzetközileg is elfogadott előírások szerinti 30%-nál nagyobb növényi maradványborítás többféle technológiával létrehozható (1. táblázat).

A jól megválasztott eszközökkel kialakított mulcsréteg alkalmas a felszíni erózió csökkentésére, a beszivárgás növelésére, de ugyanakkor alkalmas – száraz periódusban – a párolgás csökkentésére, ill. a talaj-általi CO2-kibocsátás csökkentésére.

Mindezek alapján a mulcs-technológia előnyei a következők szerint foglalhatók össze:

  • eszköztakarékos,
  • energiatakarékos,
  • művelettakarékos,
  • talajvédő,
  • nedvességmegőrző,
  • környezetkímélő.

A mulcsművelési rendszer gyakorlati megvalósításához olyan új rendszerű gépek szükségesek, amelyek:

  • a megfelelő műveletet,
  • a megfelelő helyen,
  • a megfelelő időben,
  • a megfelelő módon végzik

vagyis, jól beilleszthetők a helyspecifikus növénytermelési rendszerbe.

A rendszer alapgépei: a mulcskultivátor, a mulcslazító és a mulcsvetőgép. Az új rendszer alkalmazásához szükséges gépek hazai fejlesztése és gyártása megkezdődött, de megtalálhatók a hazai gépkereskedelem által képviselt legnagyobb külföldi gépgyártók (Amazone, Great Plain, Kverneland, Lemken, Horsch, Vaderstad) ajánlataiban is.

A mulcsművelés speciális változata a sávos művelés, ahol csak a vetősáv kerül megmunkálásra. A gabona technológiában még csak egyedi próbálkozások ismeretesek, ezzel szemben a kukorica termesztésnél mind szélesebb körben terjed. A sávos művelés valójában nem újdonság, hiszen a múlt század hatvanas éveiben már hazai kísérletek is folytak a technológia alkalmazására a szükséges gépek kifejlesztésére. Széleskörű elterjedésének lehetőségét a megfelelő gépeken túlmenően a GPS/RTK rendszer kialakítása és világméretű elterjedése tette lehetővé. A sávos művelés előnye, hogy a teljes területtel szemben csak sort/sávot bolygatunk, a sávban a növény számára a legjobb talajállapotot biztosítjuk, azáltal hogy csak a sorban történik meg a magágykészítés, a vetés és a műtrágyázás. Az új rendszer hazai megvalósításában a KITE vállal úttörő szerepet az amerikai Orthman cég által kidogozott technológia honosításával. A technológia alapgépe az Orthman 1tRIPr sávos talajművelőgép (4. kép), amely az alapműveléssel együtt szilárd vagy folyékony műtrágyát juttat a leendő növény gyökérzónájába.

4. kép Orthman sávos alapművelő egység

A két szintre kijuttatott műtrágya biztosítja a növény koncentrált tápanyagellátását a változó fejlődési szakaszban. Az ősz folyamán megmunkált sávokba tavasszal történik a vetés, ami csak úgy lehetséges, ha a vetőgép pontosan abba a sávba vet, amely ősszel megmunkálásra került. Ez a ±2 cm pontosságú műholdas navigációval és a Magyarországon kiépített RTK hálózattal tökéletesen megvalósítható.

Az új talajművelési rendszerek hazai alkalmazhatósága azonban csak akkor lehetséges, ha a speciális géprendszerek hozzáférhetők (magas beszerzési árak), a módszerek hazai elfogadtatása, megismerése, elsajátítása megvalósítható.

Az új talajművelési rendszerek előnyei:

  • hatékony talaj- és talajszerkezet-védelem,
  • mérsékeltebb vízvesztesség, a talaj tápanyagainak megőrzése,
  • aszálykárok csökkentése,
  • a gazdálkodás idő-, energia- és költségigényének csökkentése.

Az új rendszerek akadályozó, ill. kockázati tényezői:

  • a sekély művelés, ill. a művelés elhagyása miatt jelentkező tömörödés,
  • alacsonyabb talajhőmérséklet vetéskor,
  • a tápanyag-felhalmozódása a talaj felső rétegében,
  • a művelés csökkentése miatt jelentkező gyomosodás,
  • kártevők és korokozók felszaporodása,
  • az új eljárásoktól való idegenkedés.

Az új rendszerek terjedése az előnyök és hátrányok együttes figyelembevételével várható, ha

  • nem növelik a termesztés kockázatát,
  • nem csökkentik a termesztett növények körét,
  • javítják a talajok kultúrállapotát,
  • a géprendszerébe részben hagyományos eszközök is bevonhatók,
  • gazdaságosan alkalmazható.

Az AF szaklap átszerkesztett változata Dr. Jóri J. István: Az őszi talajművelés eljárásai és eszközei (2017. 10. 36. old.) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

A mezőgazdasági gépesítés innovátora: a Bednar

2024. február 6. 15:40

Pribelszki Péter, a Bednar FMT kereskedelmi vezetőjét arról kérdezte az Agrofórum, hogy milyen gépeket tártak a nyilvánosság elé, és hogy milyen koncepció húzódik a kiállított gépek mögött az Agrovario standján idén, az Agromash Expo és AgrárgépShow-n.

A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

2024. január 19. 13:50

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének.

Egy új, sokoldalú LEMKEN kultivátor

2023. június 5. 07:36

A Karat 10 három kapasoros kultivátor számos függesztett és félig-függesztett változatban kerül piacra. Már első pillantásra tisztábban látszik, mint a korábbi modelleknél: a kapák szimmetrikusan vannak elrendezve a vontatási tengely mentén, ami a gépnek rendkívül alacsony vonóerőigényt biztosít és megakadályozza az oldalra húzást. Ez különösen fontos, amikor a kultivátor nyomvonalkövető rendszerrel üzemel, ugyanakkor biztosítja az intenzív keverést.

Innováció és termékminőség...

2018. március 14. 11:38

Ideális magágyat szeretne optimálisan frakcionált talajszerkezettel? A költségtakarékos gyomkezelés mellett a talajnedvesség megőrzése is követelmény?

MTZ, John Deere kombájn, Kverneland eke - Rengeteg mezőgazdasági gépet árverez a NAV

2018. március 3. 07:43

Belarus MTZ traktor, John Deere kombájn, Kverneland eke és kultivátor, fűkasza, rendsodró, pótkocsi, vetőgép, tárcsa, és egyéb munkagépek kalapács alatt.

Fejlesztés a vegyszermentes gyomirtásért

2021. augusztus 20. 04:42

A munkagép a legmodernebb, mesterséges intelligencia segítségével működtetett vizuális érzékelőrendszer - Stout True Vision - segítségével tesz különbséget a haszonnövények és nem kívánatos növények között.