Talajművelés
Fizetett tartalom

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

Agrofórum Online

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

Örömteli jelenség, hogy egyre több ilyen tematikájú platform lát napvilágot a globális szintet érintő termőtalaj- és talajvédelmi (túlzás nélkül mondhatni) krízis kapcsán, ugyanakkor a vészharangok kongatásán, a sokat hangoztatott társadalmi felelősségvállaláson, kutatóműhelyek (méltán becsülendő) aktivitásán túl felmerül, hogy kik azok, akik valójában komolyan veszik a kérdést, és hajlandóak változtatni a mezőgazdasági gyakorlatukon, szem elé helyezve a fenntarthatósági kérdést e részlegesen megújuló, és megújulásához nagy időtávlatokat igénylő erőforrásunkhoz, mely valójában életben maradásunk alapja. Vajon milyen módon lehetne még jobban felhívni a figyelmet a témára, és a gyakorlatot a megoldások irányába terelni?

Az Agromash Expon kiállítók között egyelőre nehéz kalkulációt végezni, hogy hányan reprezentálták a talajvédelem érdekében foganatosított technológiai megoldásokat – természetesen össze-összefutottunk kivételekkel, de az összbenyomás alapján egyelőre még mindig úgy tűnik, hogy a tények, a talajvédelmi felhívások dacára a praktikum technológiai értelemben vett támogatottsága egyelőre igen marginális területre sodródik. A kerekasztal-beszélgetésről származó gondolatokat továbbítom az olvasó felé.

Elegendő-e önmagában a támogatáspolitika a talajvédelem kérdéskörét meghatározó problémák megoldásában? Valószínűleg nem. A támogatáspolitika, a szabályozás számos tevékenységet képes tiltani, valamint előre mozdítani, sőt, talán az utóbbi, ösztönzések fokozásával nagyobb sikereket könyvelhetnénk el.

A termőtalaj védelmének számos egyéb, áttételesen kapcsolódó aspektusa is létezik, melyek közül kiemelhetők a nemzetközi kereskedelmi kérdés, a versenyképesség, a hatékonyság. A gazdákkal szemben amellett, hogy átalakul a támogatási rendszer, európai uniós szinten egyre szigorúbb és egyre magasabb szintű fenntarthatósági kritériumokat fogalmaznak meg. A másik, feledés homájába vesző, ám jelentős hatásgyakorló tényező: a lakosság.

Az, hogy mit eszünk, hogyan változtatunk az étrenden, a húsfogyasztás visszaszorítása, inkább a növényi étrend felé történő fordulás, mind az egyre fokozódó tudatosságú, és igényei mentén kiszolgálandó lakosság döntése lehet (bár tény, hogy a bizonyos típusú étrendek kialakítása más és más anyagi vonzatú, így ez további kérdéseket vet fel…). Valójában nemcsak a mezőgazdaságban, hanem az élelmiszer-rendszerben kellene keresnünk a megoldást.

Az Európai Unió nagyban hozzájárul hazánk talajvédelemi stratégiájának alakulásához. A termőföld védelmére irányuló törekvések területén rég óta folyik a küzdelem, de valódi áttörést az európai uniós szintű belátás eredményezett: amikor kimondtuk, hogy talajaink 60-70%-a olyan mértékben degradált, hogy a jelenlegi talajművelési gyakorlat fenntartásával hosszú távon már nem lehetséges a termelés megvalósítása. Magyarországon a nagyüzemi mezőgazdasági területek 95-100%-a sérült, és ez a szám egybeesik az eus statisztikákkal is. Előre mutató hát, hogy az EU által meghirdetett Talajmisszió mögé a hazai kormányzati szint is beállt.

A kerekasztal-beszélgetés során a termőtalaj-védelem kérdéskörét járták körbe a szakértők
(Fotó: Agrofórum)

A szabályozás rendkívül fontos

A közép-európai, szocializmus érájából megörökölt (nem kritikaként felemlegetett, és nem ok nélkül kialakult, de létező) attitüd beszűrődése abban testesül meg, hogy hajlamosak vagyunk ,,fentről várni a megoldást”.

Hazánk leginpozánsabb, és az itthon többnyire használatban lévő agrárgépészeti megoldásokat bemutató kiállításon egyelőre nem látszott, hogy a kiállítók piaca serkenteni próbálná a gazdálkodás minimális bolygatással működő, és ezzel a talajvédelemet támogató technológiai megoldások kialakítását: ez még mindig hiánycikk, pedig valóban az utolsó utáni pillanatokat járjuk.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a szabályozáspolitika előre mutató, hiszen talajaink védelme központibb helyre kerülhet, és tekintettel arra, hogy a hazai talajok állapota rendkívül leromlott, igencsak időszerű.

Egyes művelt területeken helyenként már jóformán a talajképző kőzeten ,,gazdálkodunk”, ahol  a  magas, akár 8,5-ös pH, a magas mésztartalom, és tápanyag-feltáródási problémák okán inputanyagokból is többet próbálunk visszajuttatni. E területek aszályérzékenysége is sokkal jelentősebb. Ezeket a problémákat kétségtelenül helyre kell hozni: valójában ez nem is kérdés, de eközben, az említett talajállapotok tükrében még mindig a kelleténél jóval gyakrabban merül fel, hogy szántsunk, vagy ne szántsunk… A szintetikusan fenntartott, inputorientált rendszereket kizárólag nagy ráfordítással tarthatjuk ,,életben” – hangzott el a kerekasztal-beszélgetés során.

Az új technológiák bevezetése, az agrár-ökológiai program kínálta eszközök, azok megszokása és konzekvens alkalmazása révén egyre több eszköz tapadhat meg a gazdálkodási rendszerekben.

Már léteznek azok a talajművelési gyakorlatok, amelyek jól beváltak, működnek, és hasznuk megkérdőjelezhetetlen. Léteznek azok a gazdákodók, akik már beintegrálták ismereteiket a gyakorlatba, és talajközpontú gazdálkodást folytatnak. Van kitől tanulni hát, rendelkezésre áll az a tudáshalmaz, amelyből meríthetünk, mely során a támogatási környezet katalizátora lehet az átállásnak.

Elvárható a gazdálkodótól, hogy ennyire perspektivikusan gondolkodjon?

Az új gyakorlatok bevezetése kétségtelenül lemondásokkal jár, bár hogyha a gazdálkodó nem lát gazdasági érdeket az átállásban, nehéz helyzettel nézünk szembe. A beszélgetésen elhangzott, hogy a gazdatársadalomnak egyfajta méltányosságot kellene felfedeznie abban, hogy a jogalkotás a támogatásokat hangsúlyozva célokat fogalmaz meg velük kapcsolatban. Talán ez az a terület, ahol az államnak van beavatkozási kötelezettsége. Nem elég, hogy tudjuk, hogy baj van, azt is ki kell találni, hogy hogyan küzdjünk meg vele. Jelen pillanatban a gazdasági körülmények kényszerítik a gazdálkodókat a váltásra. Hiszen, aki nem kezdett el váltani, a rentabilitás megkérdőjeleződik. A jelenlegi éghajlati változás ellen, aki nem kezd el ökológiai értelemben tudatosabban gazdálkodni, képtelen lesz kémiai megoldásokkal költséghatékony termelést kivitelezni.

Az inputanyag-árak emelkednek. A globális folyamatokat befolyásolni nem tudjuk. Amire azonban hatást gyakorolhatunk: a felhasznált anyagokra, és termőtalajunk állapotának javítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

A mezőgazdasági gépesítés innovátora: a Bednar

2024. február 6. 15:40

Pribelszki Péter, a Bednar FMT kereskedelmi vezetőjét arról kérdezte az Agrofórum, hogy milyen gépeket tártak a nyilvánosság elé, és hogy milyen koncepció húzódik a kiállított gépek mögött az Agrovario standján idén, az Agromash Expo és AgrárgépShow-n.

Földigiliszták segítségével világított rá a Kwizda a globális környezeti problémákra

2023. december 1. 10:10

A Kwizda novemberben tartotta meg a Nova Agricultura díj ünnepélyes díjátadóját. Az idén elindított pályázat termőtalajaink egészségének megőrzésére és a hasznos talajlakó szervezetek védelmére volt hivatott felhívni a figyelmet.

„Nem gépet kerestem, hanem rendszert a koncepciómhoz” - Talajvédelem Tiszacsegén

2022. június 20. 11:39

Mindössze néhány nappal svédországi gyárlátogatása előtt kerestem fel Oláh Zoltán tiszacsegei gazdálkodót, aki azzal fogadott, hogy biztosan ugyanazokat fogja elmondani nekem, amit a többi Väderstad-tulajdonos. Heterogének a területei, megbízhatóak a gépek, rugalmas a szervizháttér, és a többi...

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

Extraerős teknős tridem billenős kocsi érkezett a Fliegltől

2023. november 26. 17:10

Az új TMK 386 teknős tridem billenős kocsi egy robusztus és sokoldalú eszköz. Speciális fejlesztés a nagy mennyiségű siló- és gabona szállítására, és új mércét állít fel a kapacitás és hatékonyság tekintetében.