Tápanyag-utánpótlás

Hogyan válasszunk lombtrágyát?

Agrofórum Online

A piacon nagyon nagy a kínálat a lombtrágyákból, ember legyen a talpán, aki ki tudja választani a számára legmegfelelőbbet.

A formulázott termékektől várhatjuk a legjobb hatást, hiszen ezek olyan adalék anyagokat tartalmaznak, melyek a termékek hatásfokát jelentősen növelik. (például: felületi feszültség csökkentők, tapadás fokozók, párolgás gátlók, kémhatás stabilizálók, szuperkelatizáció.)

Nagyon fontos tudni, hogy mennyi hatóanyagot veszünk a pénzünkért. Gyakran nehezíti az összehasonlítást, hogy a gyártók eltérő dimenzióban adják meg az összetételeket.

Gyakori „trükk”, hogy milligramm/literben adják meg az aktív hatóanyag mennyiségét. Milyen jól is néz ki, hogy a termék 1000 mg hatóanyagot tartalmaz, pedig ez grammban kifejezve 1 g/l. A szilárd összetételnél a hatóanyag – hasonlóan a granulált műtrágyákhoz – százalékos formában kerül megadásra, tovább nehezítve az objektív összehasonlítást. A végső döntéshez tudnunk kell, hogy mennyi a hektár dózisa az adott készítménynek, azaz hogyan alakul az egy hektárra jutó költség. A kevés hatóanyagot tartalmazó termékeknél az alapár vonzónak tűnhet, de ha kiszámoljuk a hektárköltségünket, mindjárt elgondolkozunk, főleg, ha vesszük a fáradságot, hogy az egy hektárra kiadott hatóanyagot is ki kalkuláljuk.

A hatóanyag-tartalom mellett a hatóanyag kémia formája is alapvető; azok a termékek, melyek a tápelemeket oxid, karbonát, hidrokarbonát formában tartalmazzák, csak csekély mértékben tudnak hasznosulni. Érdemes megnézni a termék kémhatását is, ugyanis a túl alacsony kémhatású termékek a kombinációs növényvédő szer hatását drasztikusan csökkentik.

További részletek a Kwizda Wuxal Réz Top és a Wuxal Cink termékéről >>>

(Kwizda Agro)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Táplálja a talajt – ne pazarolja a műtrágyát!

2025. július 9. 16:10

A talaj nem igényel állandó műtrágyázást. Okos tápanyag-utánpótlással egyszerre lehet kertje szép és a környezet is hálás érte.

A földnek ára, a termőtalajnak értéke van

2025. június 23. 14:10

A szármaradványok tudatos talajba forgatása értékes tápanyagot és jobb vízháztartást biztosít a következő kultúrák számára.

A kukorica életútja a tápanyagigény függvényében

2025. június 11. 14:10

A kukorica tápanyagigénye kritikus pontokon változik. A TIMAC AGRO célzott megoldásokkal segíti a stresszhelyzetek kezelését.

A hasonló a hasonlót szereti

2025. május 26. 16:10

Az AGRO.bio termékei között olyan biostimulátorokat és lombtrágyákat találunk, amelyek hatékony segítséget nyújtanak a kihívások kezelésére.

Nitrogén-lombtrágyázás – Vulcan RapidN koncentrátumok

2023. április 19. 11:29

Jobban működik, ha van benne magnézium, foszfor és mikroelem is.

Mit tehetünk a meggy optimális terméskötődése érdekében?

2019. február 27. 04:36

N. László kérdése: A kertemben 10 darab meggyfa található. Terméskötődésre milyen permetszert alkalmazhatok?

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

Mitől barnul, rothad meg a paradicsom alja?

2022. július 6. 04:36

Szeretném megtudni, hogy miért barnul, rothad meg a paradicsom alsó része?