Tápanyag-utánpótlás

Hogyan válasszunk lombtrágyát?

Agrofórum Online

A piacon nagyon nagy a kínálat a lombtrágyákból, ember legyen a talpán, aki ki tudja választani a számára legmegfelelőbbet.

A formulázott termékektől várhatjuk a legjobb hatást, hiszen ezek olyan adalék anyagokat tartalmaznak, melyek a termékek hatásfokát jelentősen növelik. (például: felületi feszültség csökkentők, tapadás fokozók, párolgás gátlók, kémhatás stabilizálók, szuperkelatizáció.)

Nagyon fontos tudni, hogy mennyi hatóanyagot veszünk a pénzünkért. Gyakran nehezíti az összehasonlítást, hogy a gyártók eltérő dimenzióban adják meg az összetételeket.

Gyakori „trükk”, hogy milligramm/literben adják meg az aktív hatóanyag mennyiségét. Milyen jól is néz ki, hogy a termék 1000 mg hatóanyagot tartalmaz, pedig ez grammban kifejezve 1 g/l. A szilárd összetételnél a hatóanyag – hasonlóan a granulált műtrágyákhoz – százalékos formában kerül megadásra, tovább nehezítve az objektív összehasonlítást. A végső döntéshez tudnunk kell, hogy mennyi a hektár dózisa az adott készítménynek, azaz hogyan alakul az egy hektárra jutó költség. A kevés hatóanyagot tartalmazó termékeknél az alapár vonzónak tűnhet, de ha kiszámoljuk a hektárköltségünket, mindjárt elgondolkozunk, főleg, ha vesszük a fáradságot, hogy az egy hektárra kiadott hatóanyagot is ki kalkuláljuk.

A hatóanyag-tartalom mellett a hatóanyag kémia formája is alapvető; azok a termékek, melyek a tápelemeket oxid, karbonát, hidrokarbonát formában tartalmazzák, csak csekély mértékben tudnak hasznosulni. Érdemes megnézni a termék kémhatását is, ugyanis a túl alacsony kémhatású termékek a kombinációs növényvédő szer hatását drasztikusan csökkentik.

További részletek a Kwizda Wuxal Réz Top és a Wuxal Cink termékéről >>>

(Kwizda Agro)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Tudok védekezni a paradicsombogyók csúcsrothadása ellen?

2023. június 30. 04:39

Minden évben megjelennek a paradicsombogyók alján elszórtan nagyméretű, több cm-es sötét foltok, szerencsére nem sok. Mik ezek, mi okozza, ehetők-e az ilyen termések? Tudok-e védekezni ellene?

Miért érdemes a növényeket leveleken keresztül táplálni?

2022. május 6. 13:05

A gazdálkodóknak precízebb technológiát kell alkalmazniuk a szántóföldeken és az ültetvényekben.

Nagy mennyiségű tápanyagpótlás vetés után?

2022. szeptember 13. 10:37

A gyenge termés, a drága inputanyagok kikényszerítik, hogy egyre több tápanyagot már állományba tegyünk ki.

Mivel kezeljem a paprikát, ha rohad a termések hegye?

2022. július 14. 04:36

A paprikáim hegye rohad. Ha gombaölő szerrel lepermetezem a növényeket az elég, vagy kell még más szert is alkalmaznom?