Tápanyag-utánpótlás

Mikroelemek a talajban: vas (Fe)

Agrofórum Online

A mikroelemekre jellemző, hogy viszonylag kis koncentrációban találhatók a talajoldatban, mivel a tartalékokat képező vegyületeik nehezen oldhatók és a fémek a talaj szerves anyagához is kötődnek.

A mangán (Mn), cink (Zn), vas (Fe) és bór (B) oldhatósága a talajsavanyúság fokozódásával növekszik. A mikroelemek közül a bór az egyetlen nemfémes elem, hiánya nemcsak kis oldható bórtartalom esetén lép fel, hanem a talajok meszezése esetén is, amikor az enyhén lúgos kémhatás akadályozhatja felvételét.

A talajok mikroelem-tartalma nem minden esetben felvehető a növények számára, ezért különösen fontos szerep jut ezen elemek pótlásánál a levéltrágyázásnak. Nagymértékben meghatározza a növényi szervezet növekedésének és fejlődésének mértékét, ezáltal a termesztés gazdaságosságát.

A vas jelentősége

A vas a fotoszintézisben és a növényi anyagcserében, illetve a fehérjeképző folyamatokban fontos mikroelem. A levelekben és a színtestek közelében fordul elő legnagyobb mennyiségben. Az intenzív fehérjetermelés időszakában, a bokrosodáskor és a szárba induláskor legnagyobb a felvétele, ezt követően a vasfelvétel a kalászolás és a virágzás idején kisebb mértékben ismét növekszik.

Felvétele

A talajoldatban a vas levegőzött körülmények között Fe3+ formában, levegőtlen körülmények között, például a talajoldatban Fe2+ alakban található meg. A növények elsősorban ez utóbbi, kétértékű formát veszik fel, ennek beépülése könnyebb a vasat tartalmazó molekulákba. Lúgos talajokon, magas pH értékeknél jelentősen csökken a vasvegyületek oldhatósága, nagy adagú meszezésnél vashiány léphet fel.

A csökkenő pH-val összefüggő savasodás növeli az oldhatóságot, tehát a vas felvehetőségét. Említést érdemel, hogy a gyökérzet képes a környezetében a pH csökkentésére, ezáltal a kétértékű vasionok felvehetősége nő, az ellátottság javul. A makrotápelemek szintje is befolyásoló tényező lehet, nitrátbőség és káliumhiány esetén csökken a felvétel, illetve szintén hiányt okoz a túlzott mennyiségű mangán és réz mikroelemek jelenléte is.

Forrás:

http://www.ks-minerals-and-agriculture.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mire használható a hamu a kertben?

2025. január 15. 08:10

A fa hamuja gazdag különböző ásványi anyagokban, például káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Utópia vagy a jövő? Növénytermesztés napfény nélkül

2024. október 29. 13:10

Napenergiára továbbra is szükség lenne, de sokat javulna a hatékonyság, ha fotoszintézis helyett a növények szerves vegyületeket használnának.

Ez a probléma a festett dísznövényekkel

2022. június 11. 07:36

Hogy mi is a bajom a festett dísznövényekkel? Elmondom a szakmai érveimet!

A tudósok sötétben próbálnak növényeket termeszteni

2023. április 1. 07:36

A növények növekedését a fotoszintézis helyett napelemekkel működtetni hatékonyabb módja lehet a napenergia élelmezésre való felhasználásának.

Növénytermesztés sötétben?

2022. június 29. 13:22

Képesek leszünk hát sötétben növényeket termeszteni?