Házikert

Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!

Agrofórum Online

A tőrösdarazsak a méretük alapján ugyan összetéveszthetők a lódarazsakkal, de valójában ég és föld a különbség. Nem agresszívak, teljesen más az életformájuk, ráadásul a nemzetségen belül van védett fajuk is.

Ismerjük meg a tőrösdarazsakat, és fogadjuk el, hogy teljesen veszélytelenek, és jó szomszéd módjára élhetnek, akár a közelünkben is.

Miben különleges a tőrösdarázs?

A tőrösdarazsak családja az egész világon megtalálható, összesen 560 fajt sorolnak ide. Általában feketék, sárga vagy narancssárga mintával. Legnagyobb európai fajuk, az óriás tőrösdarázs egyben Európa legnagyobb hártyásszárnyúja.

Életmódjuk miatt kertekben, parkokban, korhadó fa vagy komposzt közelében élnek, májustól körülbelül októberig repülnek. A tőrösdarazsak különlegessége, hogy élősködő életmódot folytatnak: a nőstény a földbe vagy a korhadt fába beásva-befúrva magát rovarlárvát keres, amelyet szúrásával megbénít, ebbe rakja a petéjét.

A biodiverzitásban minden őshonos fajnak fontos szerepe van. De a tőrösdarazsak az ember számára közvetlenül is hasznot hajtanak azzal, hogy az ormányosbogarak, virágbogarak pajorjain túl sokszor kártevő rovarok, például cserebogarak lárváin élősködnek. Ezzel a biológiai gyérítésükben fontos szerepet játszanak, a kifejlett darazsak pedig a beporzásban is részt vesznek.

Hogyan különböztethetjük meg az óriás tőrösdarazsat a lódarázstól?

Ha nem csíp meg, akkor tőrösdarázs… A viccet félretéve, bár rokonságban állnak egymással, közelebbről megnézve őket rengeteg különbséget tapasztalhatunk. A lódarázs (Vespa crabro) körülbelül 2,5 cm-es, teste jellegzetes darázsmintázatot mutat: sárga alapon keskeny barnás-feketés csíkok a potrohon, a tor fekete, a lábak barnák. Agresszív jószágok, akár minden előjel nélkül is támadhatnak.

A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes pont látható
A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes sárga folt látható

Az óriás tőrösdarázs (Megascolia maculata) nőstényének feje sárga, és akár a 45 mm-es testhosszt is elérheti, a hímek kisebbek (20-30 mm-esek), a fejük fekete. A faj teste fekete, a potrohon négy sárga folt látható. Szárnyaik füstösfekete mintázatúak. Békés természetű rovarok, még akkor sem támadnak és csípnek, ha a közvetlen közelükben tartózkodunk. Ez a faj Magyarországon védett, eszmei értéke 50 ezer forint.

Érdemes a Magyar Madártani Egyesület tőrösdarázsról készült írását és az oldalon található videókat megnéznünk, hogy még jobban megismerjük, és a saját szemünkkel győződjünk meg róla: tényleg nem bánt.

Fotó: Pixabay

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

A biológiai védekezés működik!

2024. február 19. 05:40

Sok gazdálkodó ismeri ugyan a T-fák kihelyezésével támogatott, biológiai védekezési módot, ugyanakkor úgy gondolja, hogy ez a védekezési lehetőség a biogazdálkodók privilégiuma és konvencionális termelést folytató gazdálkodóként nincs erre szüksége.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.

Miért hullik le már nyáron a vadgesztenye lombja?

2019. április 23. 12:48

J. István kérdése: Házunkkal szemben van egy szép vadgesztenyefa. Minden évben már nyáron lehullik a lombja. Mi lehet a baja?