Zöldítő

Barátkozzunk meg a tőrösdarázzsal!

Agrofórum Online

A tőrösdarazsak a méretük alapján ugyan összetéveszthetők a lódarazsakkal, de valójában ég és föld a különbség. Nem agresszívak, teljesen más az életformájuk, ráadásul a nemzetségen belül van védett fajuk is.

Ismerjük meg a tőrösdarazsakat, és fogadjuk el, hogy teljesen veszélytelenek, és jó szomszéd módjára élhetnek, akár a közelünkben is.

Miben különleges a tőrösdarázs?

A tőrösdarazsak családja az egész világon megtalálható, összesen 560 fajt sorolnak ide. Általában feketék, sárga vagy narancssárga mintával. Legnagyobb európai fajuk, az óriás tőrösdarázs egyben Európa legnagyobb hártyásszárnyúja.

Életmódjuk miatt kertekben, parkokban, korhadó fa vagy komposzt közelében élnek, májustól körülbelül októberig repülnek. A tőrösdarazsak különlegessége, hogy élősködő életmódot folytatnak: a nőstény a földbe vagy a korhadt fába beásva-befúrva magát rovarlárvát keres, amelyet szúrásával megbénít, ebbe rakja a petéjét.

A biodiverzitásban minden őshonos fajnak fontos szerepe van. De a tőrösdarazsak az ember számára közvetlenül is hasznot hajtanak azzal, hogy az ormányosbogarak, virágbogarak pajorjain túl sokszor kártevő rovarok, például cserebogarak lárváin élősködnek. Ezzel a biológiai gyérítésükben fontos szerepet játszanak, a kifejlett darazsak pedig a beporzásban is részt vesznek.

Hogyan különböztethetjük meg az óriás tőrösdarazsat a lódarázstól?

Ha nem csíp meg, akkor tőrösdarázs… A viccet félretéve, bár rokonságban állnak egymással, közelebbről megnézve őket rengeteg különbséget tapasztalhatunk. A lódarázs (Vespa crabro) körülbelül 2,5 cm-es, teste jellegzetes darázsmintázatot mutat: sárga alapon keskeny barnás-feketés csíkok a potrohon, a tor fekete, a lábak barnák. Agresszív jószágok, akár minden előjel nélkül is támadhatnak.

A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes pont látható
A lódarázs feje sárga, potroha fekete, tora pedig ismét sárgába vált. Könnyen megkülönböztethető a borítóképen látható óriás tőrösdarázstól, amelynek fekete testén négy jellegzetes sárga folt látható

Az óriás tőrösdarázs (Megascolia maculata) nőstényének feje sárga, és akár a 45 mm-es testhosszt is elérheti, a hímek kisebbek (20-30 mm-esek), a fejük fekete. A faj teste fekete, a potrohon négy sárga folt látható. Szárnyaik füstösfekete mintázatúak. Békés természetű rovarok, még akkor sem támadnak és csípnek, ha a közvetlen közelükben tartózkodunk. Ez a faj Magyarországon védett, eszmei értéke 50 ezer forint.

Érdemes a Magyar Madártani Egyesület tőrösdarázsról készült írását és az oldalon található videókat megnéznünk, hogy még jobban megismerjük, és a saját szemünkkel győződjünk meg róla: tényleg nem bánt.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Új biológiai megoldás a zöld vándorpoloska ellen

2021. augusztus 8. 06:39

A Koppert új biológiai megoldás fejlesztésén dolgozik a Nezara viridula, vagyis zöld vándorpoloska megfékezése érdekében.

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek II. rész

2019. október 8. 04:38

Cikkünkből kiderül, melyek azok a kártevők a zárt termesztőberendezésekben, amik szívogatják, gyengítik a növényeinket és ezzel együtt terjeszthetik a vírusokat.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

A fülesbaglyok jelentik a rágcsálók elleni biológiai védekezést

2018. március 1. 16:35

Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.