A fák alatti talajfertőtlenítés használhat az almamoly lárvái ellen?

Agrofórum Online

Idén tönkrement a birsalmatermésünk, az almamoly megrágta. Kérdésem, hogy a fák alatti talajfertőtlenítés használ-e a lárvák ellen? Ha igen, mivel és mikor érdemes fertőtleníteni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almamoly (Cydia pomonella) nemcsak az alma, hanem a birsalma, körte, naspolya, valamint a dió évről évre visszatérő és jelentős károkat is okozó kártevőjének számít. Kettő, esetleg egy részlegesen kifejlődő nemzedéke van évente, melyből az első nemzedék tavasszal, április és május között rajzik, míg második nemzedékének rajzási ideje az időjárás függvényében általában nyár közepére tehető. Harmadik nemzedékének kialakulására csak hosszú és melegebb hőmérsékletű nyár esetén kell számítanunk.

A kártevő a hernyó, melyre jellemző, hogy a gyümölcsben, egészen a magházig hatol, ahol a magokat fogyasztja. A termés felületén ezáltal egy kisebb befurakodási nyílása, majd pedig később egy nagyobb kivezető nyílása is megtalálható. Jelenlétére továbbá a termésből kitüremkedő ürülékszemcséi is felhívják a figyelmet. Telelésre a kifejlett lárvák vonulnak, sűrű gubót készítenek, melyeket főként a fatörzs védett részein, kéregrepedésekben, kéregpikkelyek alatt, vagy száraz növényi anyagok között helyeznek el. A bábállapot tavasszal következik be.

A fentebb említett telelési helyei miatt a talajfertőtlenítés nem hatékony eljárás az almamoly hernyói ellen. Megoldást jelenthet viszont a hernyófogó öv, melyet az őszi időszakban, még a lárvák telelőre vonulása előtt érdemes a fák törzsére kihelyezni. Ezek a ragacsos papírcsíkok akár házilag is elkészíthetők, de a kereskedelemben is megvásárolhatók. Az ősz végén azonban mindenképp érdemes ezeket eltávolítani. További hatékony módszer lehet még a fatisztogatási munkálatok elvégzése, vagyis a törzs megtisztítása, a beteg gyümölcsök összegyűjtése és megsemmisítése.

A kémiai védekezés alapját a feromoncsapdák kihelyezése és a rajzásmenet figyelése adja. Abban az esetben, ha a csapdában egy héten belül már legalább 5 db almamoly imágót fogtunk érdemes elvégezni a kémiai beavatkozást. A kezelésre felhasználhatunk pl. lambda-cihalotrin és acetamiprid stb. hatóanyagokat is, de környezetkímélő módon a fiatal lárvák ellen hatékony granulózis vírustartalmú készítmény is elérhető.

Több ezer tonna eladatlan almával nem tudnak mit kezdeni a szabolcsi termelők

2019. március 18. 12:17

Eddig négyszáz megyei gazdálkodó csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, mely a termelői tulajdonban lévő feldolgozóüzem megépítését célozza meg.

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?

Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

2019. április 8. 08:17

J. Réka kérdése: Mi okozza az alma fiatal leveleinek sárgás-pirosas elszíneződését?

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.