A letermett meggyfát kell még idén permetezni?

Agrofórum Online

Választ szeretnék kapni arra a kérdésre, hogy a letermett meggyfát kell még az éven permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák növényvédelmi problémáit a fák szüreti időszaka után sem szabad figyelmen kívül hagyni. A lombozat védelmének a vegetációs időszak végéig kiemelt jelentősége van, hiszen az ezután következő időszakban is nagy szüksége van a fáknak leveleikre ahhoz, hogy a következő évben is megfelelően tudjanak termést hozni.

A meggy esetében elsősorban a blumeriellás levélfoltosság kórokozójának (Blumeriella jaapii) jelenlétére és terjedésére érdemes odafigyelnünk. Jellemző, hogy a betegség a fán belül alulról felfelé haladva jelenik meg. A tünetek gyakorta csak a levéllemezen láthatók, de ritkán a gyümölcsök kocsányán is megfigyelhetők. A kórokozó már a szüret időszaka előtt is megjelenhet, melyet a levél színi oldalán pár mm nagyságú kerek vagy szegletes, lilás színezetű foltok mutatnak. Idővel a fonáki oldalon is láthatók tünetek, a gomba sárgásfehér színezetű képleteinek formájában. A foltok idővel akár össze is olvadhatnak, így okozva a levél fokozatos sárgulását, majd lehullását.

Nagymértékű elterjedésével, a korai lombhullás miatt a hajtásnövekedés gyengülése, a termőrügyképződés csökkenése, és a fák kondíciójának leromlása is bekövetkezhet. Az időjárási körülmények jelentősen befolyásolják terjedésének ütemét és a betegség fellépésének mértékét. A fertőzéshez nedvességre és kb. 20 °C körüli hőmérsékletre van szükség. A nagy hőségben, csapadék hiányában terjedése azonban nem valószínű.

A szüret utáni időszakban történő esetleges terjedése és megjelenése estében a tavasszal monília ellen alkalmazott készítmények ajánlhatók, pl. fenhexamid, ciprodinil és penkonazol hatóanyagú készítmények.

A szüret után, amennyiben fáinkon gyümölcsök maradtak fenn, azokat növény-egészségügyi szempontból szükséges eltávolítanunk. A megszáradt termések, gyümölcsmúmiák ugyanis nagymértékben hozzájárulnak a következő évben megjelenő moníliás betegség fertőzéséhez, akárcsak a moníliával fertőzött hajtásvégek, melyeket mindenképp metsszünk le, ha még nem tettük ezt meg. A beteg növénymaradványokat gyűjtsük össze, majd semmisítsük meg. A vegetációs időszak végeztével gondoskodjunk a lehullott lomb összegyűjtéséről, vagy talajba forgatásáról és ne felejtkezzünk el a fák lemosó permetezéséről sem.

Veszélyes kártevők: Vetésfehérítő bogarak

2019. április 2. 07:58

A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink egyik legjelentősebb kártevői. Kártevőként Magyarországon először az 1850-es évek végén írták le. Az elmúlt évtizedekben, az 1980-as évektől kezdődően becsült kártétele megduplázódott őszi búzában.

Újabb akadályok hárultak el a drónos növényvédelem útjából

2023. június 24. 09:04

Fontos előrelépés, hogy mostanra a jogszerű drónos növényvédelemhez kapcsolódó személyi feltételek immár teljeskörűen teljesíthetők.

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

2022. szeptember 11. 08:37

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.