Elkésett már a cseresznyelégy elleni permetezés?

Agrofórum Online

Mi a véleményük, elkéstem már a cseresznyelégy elleni permetezéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznyelégy elleni védekezés nemcsak a nagyüzemi termesztés során elkerülhetetlen, hanem házikertben egyaránt, hiszen senki sem szereti a ”kukacos” cseresznyét vagy meggyet. A védekezés alapjában véve a sárga ragacslapok kihelyezésével kezdődik, melyekkel a rajzás kezdete megállapítható. Megjelenésükre meleg és száraz időjárás esetében már április közepétől számíthatunk, így legkésőbb a csapdák kihelyezését érdemes május elején elvégezni.

Otthoni körülmények között, amennyiben kertünkben csak pár fa található, a ragadós lapok egyedszámuk gyérítésére is használhatók. Ebben az esetben a lombkoronában viszonylag sűrűn, kb. egyméteres távolságra egymástól helyezzük el a csapdákat. A kártevő tojásrakása általában akkor kezdődik meg, amikor a gyümölcsök elérik a zöldborsó nagyságot, valamint elkezdenek színesedni, zsendülni. Ez függ tehát attól is, hogy a cseresznye korai vagy késői érésű fajta. 

A legyek jelenlétének igazolására mindenképp javasolnám a ragacslapok kihelyezését, majd pedig a permetezés elkezdését, amennyiben jelenlétük igazolható. A kémiai védekezést a rajzó imágók ellen tudjuk csak elvégezni, hiszen a termésbe berágott nyüvek kártételét megakadályozni már nem tudjuk. A kezdeti időszakban a készítmények közül még felhasználható, pl. az acetamiprid hatóanyag, viszont az érés közeledtével már csak rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkező, pl. deltametrin vagy lambda-cihalotrin hatóanyagú készítményt válasszunk.

Nemcsak a cseresznyelegyek rajzása lehet elhúzódó, hanem enyhébb időjárási körülmények között a termések érése is, mely által akár többszöri, 2-3 almalommal végzett permetezés is indokolt lehet. A cseresznyelégynek évente egy nemzedéke van, áttelelése a talajban történik báb alakban. Életmódjából adódóan tehát további védekezési mód lehet még a fák alatti talajrész felásása is, ősszel vagy akár tavasszal, mellyel a bábok számára hozunk létre kedvezőtlen életfeltételeket.

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?

Botrítisz a szamócán! Hogyan védekezhetünk ellene?

2022. április 27. 04:36

Fólia alatt nevelek szamócát, egyes töveknél az alsó levelek tövében penészbevonat fejlődött, szürkés színű. Meg lehet állapítani, hogy mi okozza? Mivel védekezhetek ellene?

Mivel és milyen időszakban kell permetezni vértetű ellen?

2025. január 29. 04:37

Az almafáim vértetűvel fertőzöttek. Milyen permetezőszerrel és milyen időszakban kell permeteznem ellenük?

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben