Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

Agrofórum Online

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Így utólag már nehéz érdemi tanácsot adni. A frissen permetezett rukkola leveleket elfogyasztva már a gyomra megemésztette, a méreg felszívódott, ennyi idő után annak hatástalanítása elkésett. Csak remélni lehet, hogy nem sokat evett belőle a családtagja.

A Karate Zeon hatóanyaga lambda cihalotrin, a piretroid vegyületek csoportjába tartozik, kontakt hatású. Minden növényvédő szernél a felhasználás módját, a növények nevét, melynél alkalmazása ellenőrzött és bevizsgált, a szer engedélyokirata részletezi. Ennek rövidített változata olvasható a szerek csomagolásán is. A Karate növények széles körében engedélyezett rágó szájszervű kártevők és levéltetvek ellen is. A felsorolt növényeknél mind bevizsgálták a szerek természetes módon történő lebomlásának idejét, és a kísérletek eredményei alapján állapították meg az előírt élelmezésügyi várakozási időt. Tehát azt az időt, aminek a permetezéstől a szüretig el kell telnie, hogy a növényen található szermaradék az előírt, az egészséget nem veszélyeztető érték alá süllyedjen. A leírás szerint salátánál és káposztaféléken is engedélyezett a Karate használata 7 napos élelmezésügyi várakozási idővel 5 ml/10 liter víz dózisban.

Rukkola levelei

Vannak olyan esetek, amikor kis kultúrákra ezeket a vizsgálatokat nem végzik el, mert olyan kis felületen nevelik az adott növényt, ami miatt nem éri meg a forgalmazónak arra költséget fordítani. A rukkola erre jó példa. A rukkola vagy más néven borsmustár, botanikailag a keresztesvirágúakhoz, azon belül a káposztafélékhez tartozó, azokkal rokon növény, károsítói is azonosak, viszont leveleit salátaként fogyasztják. A 7 napos várakozási idő kivárásával – szerintem – veszély nélkül fogyasztható.

A rukkola virága is ehető

A 7 napos vegyszer lebomlást a környezeti körülmények is erősen befolyásolják. A magas hőmérséklet, az erős, tűző napsütés, a napsugár UV tartománya, segíti a növény felületére kipermetezett anyagok szokásosnál gyorsabb lebomlását, ezért fordul elő, hogy a nyári nagy melegben azok ölő hatása a megszokottnál rövidebb ideig érvényesül. Az intenzív vagy gyakori eső is lemosó hatással rendelkezik, esőztető öntözéssel is elérhető hasonló lemosó hatás. A kontakt, tehát a növénybe nem felszívódó növényvédő szerek mennyisége csökkenthető a leszedett növényi részek vízben áztatásával és lemosásával, langyos vízzel erőteljesebb, mint hideg vízzel. Ezt is érdemes és lehet alkalmazni.

Mindezek alapján azt tudom tanácsolni, hogy mielőtt alkalmazna egy növényvédő szert, minden esetben alaposan tanulmányozza annak előírásait, soha ne használja fel azt ötletszerűen, elhamarkodottan!

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.

Az asztmával is kapcsolatba hozzák a növényvédő és rovarirtó szereket

2023. július 25. 07:10

Az asztma a tüdő légutainak gyulladásával járó hosszan tartó állapot, amely zihálással, köhögéssel, nehézlégzéssel és egyéb tünetekkel jelentkezhet.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.