Elvégezhetem korábban is a foltos levelű cseresznyefa lemosó permetezését?

Agrofórum Online

Cseresznyefám levelein október közepén kerek foltok jelentek meg. Érdemes a lemosó permetezést már októberben elvégeznem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az elhúzódó őszi, meleg időjárás kedvezett a cseresznyefán észlelt tünetek felszaporodásának, így még ősz elején, valamint a nyár folyamán is szüksége lett volna a fának védelemre. A tüneteket nagy valószínűséggel a blumeriellás levélfoltosságot előidéző kórokozó váltotta ki, mely akár súlyos mértékű korai lombhullást is tud okozni. A szüret utáni időszakban ugyancsak ajánlatos a fákat figyelni, levélfoltosodás esetén pedig növényvédelmi kezelésben részesíteni. Az idő előtt lombozatát vesztett fáknak csökken a kondíciója, rügydifferenciálódása, ezáltal a következő évi termőképessége egyaránt. A beteg fákon a lemosó kezelést, egészséges társaihoz képest, már hamarabb is érdemes lehet elvégezni, fertőzött leveleik ugyanis már korábban lehullásnak indulnak. Általában a lemosó kezelést a fák 50%-os lombvesztésekor szokás alkalmazni. A még fennmaradt leveleken található képletek e permetezéssel ugyancsak eredményesen pusztíthatók.

A lemosás elvégzése során fontos, hogy a fa minden részét próbáljuk egyenletesen lepermetezni, így a fás részeket, kérget, törzset, ágakat, kéregrepedéseket, a fák csúcsi részét, rügyeket és levélzugokat egyaránt. Az egyenletes fedettség csak nagy lémennyiséggel érhető el. A kórokozók ellen elsősorban réz hatóanyaggal érhetünk el eredményt, mely a blumeriellás levélfoltosság kórokozójára is hatással van.

Amennyiben fáján, az adott évben kártevők, pl. levéltetvek, pajzstetvek, atkák megtelepedését is tapasztalta, a permetlébe réz hatóanyagon kívül olaj is kerüljön. A permetlébe kevert kén az atkák számát gyéríti, valamint a lisztharmat (más gyümölcsfajok esetében) fennmaradt képleteit. Emellett a lehullott és fertőzött lombozat fák alól való összegyűjtésével, vagy talajba forgatásával is érdemes foglalkozni. Ez ugyanis segít csökkenteni a következő évi fertőzés mértékét, a kórokozó lehullott lombban való áttelelésének megakadályozásával. Emellett tavasszal is érdemes lemosó kezelést alkalmazni, majd pedig a vegetációs időszakban, az időjárás függvényében, főként csapadékos időszakot követően gombaölő szeres kezelést végezni.

A Germersdorfi és a Katalin cseresznyefák fejtenek-e ki egymásra kölcsönös beporzó hatást?

2022. június 15. 04:38

Ha a Germersdorfi és a Katalin cseresznyefa egymás mellett vannak - fejtenek-e ki egymásra kölcsönösen beporzó hatást?

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.