Érdeklődöm, hogy a dálianövényt kinn lehet-e hagyni a szabadban télen, vagy fel kell szedni és gumóit teleltetni? Most még a kertben van kiültetve, és virágzik is.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Mivel nem saját növényről van szó, nagyobb a felelősségem más döntésének irányításában. Kérdésében felvetett mindkét lehetőségről van tudomásom, mindkettő lehetséges. Biztos forrásból tudom, hogy több esetben is szabadban kinn hagyták a dálianövényeket, és ott károsodás nélkül teleltek át a dáliagumók, következő évben gyönyörűen virágoztak.
Minden azon múlik, hogy milyen kemény a tél, hány fokra hűl le és fagy át a talajuk, milyen mélységben és mennyi ideig tartanak a fagyos időszakok.
A döntéshez tudnia kell, hogy a dáliák fagyérzékenyek. Elviselik a gumók, ha a talajréteg hőmérséklete csupán néhány órán át hűl le 0 és -2 °C közé, de utána felmelegszik fagypont fölé. Ellenben, ha a gumókat, gyökereket körülvevő talaj hőmérséklete -2 °C alá süllyed – több órán vagy hosszabb időn keresztül -, fagykárosodást szenvednek.
Az utóbbi évek telei lényegesen enyhébbek, mint az évtizedekkel korábban megszokottak, ennek ellenére minden télen néhány fagyos periódus előfordul, amikor a talaj is átfagy tartósan, és napokig nem enged fel. Ilyen viszonyok között a dáliagumók megfagynak.
Mindezek alapján nem ajánlom, hogy a dáliát a szabadban teleltesse.
Teleltetésre a következő hagyományos és biztonságos módot javaslom:
- A vírussal fertőzött gumós növények, így a dáliák is, a vírusokat gumóikkal átörökítik, továbbviszik, az utódnövények is vírusfertőzöttek lesznek. Nyár közepétől szemlézze növényeit, és amelyiken vírustüneteket észlel, távolítsa el, ne használja fel szaporításra!
- Felszedés előtt várja meg, amíg a dálianövény levelei gyengén sárgulni kezdenek! A télre való felkészüléséhez enyhe hideghatás elengedhetetlen számukra.
- Ássa ki a gyökérrendszerét széles körben és mélyen, ásóval alányúlva segítse, hogy ne sérüljenek a gumói a talajból kiforgatás közben! A talajt rázza le róluk, és pár napig fagymentes, szellős helyen szárítsa le azokat!
- Teleltetéshez száraz, levegős, sötét, fagymentes, +5 °C körüli tárolóhelyet keressen számukra! A száraz gumókat papírban, faforgácsban, szalmában vagy nyitott papírzacskókban helyezze el oly módon, hogy levegőzzenek, ne nedvesedjenek át, ugyanakkor ne is száradjanak ki túlságosan! Tavaszig érdemes egyszer állapotukat ellenőrizni, az esetlegesen rohadt gumókat kiválogatni az egészségesek közül.