Kérem segítségüket birssel kapcsolatos problémám megoldásában! Hogyan előzhető meg a birs terméseinek moníliás rothadása?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A birs termését sajnos több moníliafaj is fertőzheti, melyek által okozott tünetek el is térnek egymástól. Gyakran okoz problémát a birs termesztése során a birsmonília, a Monilia linhartiana, mely az egyik legjelentősebb kórokozója is. Nemcsak a terméseken, hanem leveleken, a hajtásokon egyaránt megjelenhetnek a betegség által kiváltott elváltozások. A leveleken a levélnyéltől kiindulóan ék alakú barnulást okoz, a színi oldalon pedig a vastagabb levélerek mentén szürkésfehér bevonat megjelenése is tapasztalható. A kórokozó a hajtásba is képes bejutni, mely által a hajtáson található levelek fertőződnek, lankadnak, barnulnak, elhalnak. A fertőzött termések növekedésükben visszamaradnak, elveszítik nedvességtartalmukat, elfeketednek, elpusztulnak, majd mumifikálódva hullnak le a fákról. A birsmoníliával fertőzött gyümölcsök felületén szaporítóképletek megjelenése a vegetációs időszak során nem tapasztalható.
A védekezés alapját a fertőzési források eltávolítása, vagyis a gyümölcsmúmiák összegyűjtése és a fertőzött vesszők mihamarabbi levágása jelenti. A tavaszi levélfertőzés megakadályozása érdekében már kihajtáskor érdemes megelőző jelleggel permetezni, majd pedig ezt a hajtásnövekedés kezdetekor, rózsaszínbimbós állapotban, sziromhullás után és gyümölcsnövekedés kezdetén is érdemes megismételni (réz, ciprodinil, penkonazol).
Az érett vagy érőfélben lévő birsgyümölcsök rothadásáért más moníliafajok tehetők felelőssé. A terméseken megjelenő apró, majd növekvő rothadó foltokat leggyakrabban a M. fructigena fertőzése okozza. Jellemző, hogy a rothadások kialakulását valamely sérülés kialakulása előzi meg a termések felületén. A gyümölcsök sérüléseinek képződése kártevők által, pl. az almamoly vagy almailonca hernyóinak táplálkozása miatt is létrejöhet, de jégverés, esetleg erős szél hatására is sérülhet a termések héjának felülete. Ennek a moníliafajnak a fertőzését úgy tudjuk kivédeni, ha a termés sebzéseinek kialakulását előzzük meg, vagyis a molyok károsítása ellen védekezünk. Jégverés következtében érdemes azonnal gombaölő szeres kezelést végezni, így a betegség kialakulását megelőzni. A fertőzött terméseket mindenképp gyűjtsük össze vagy forgassuk a talajba a továbbfertőzés megakadályozása érdekében!