Hogyan gondozzuk a kertbe ültetett szamócát?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat! Hogyan gondozzam megfelelően a kertbe ültetett szamócát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A szamóca kedvelt gyümölcsfajunk a kertben, hiszen értékes és ízletes termése nemcsak friss fogyasztásra, hanem feldolgozásra is alkalmas. Ápolása nem tekinthető nehéz feladatnak a vegetációs időszakban, viszont érdemes jó pár szempontot ennek során szem előtt tartani, így érhető el ugyanis a jó minőségű és megfelelő mennyiségű termés betakarítása. Nagyon fontos, hogy a szamócát a vegetációs időszakban rendszeresen, főként szárazabb időszakokban öntözzük, hiszen sekélyen elhelyezkedő gyökérzete ennek hiányában akár gyorsan ki is száradhat.

A víz mellett a tápanyagok meglétéről is gondoskodjunk, akár szerves vagy műtrágya, vagy tápoldat formájában, ennek kiemelt szerepe van főként a folyton termő, nagy tápanyagigénnyel rendelkező fajták esetében. A takarás nélküli szamócatermesztés további munkálatai közé tartozik a gyomok rendszeres irtása is, valamint a megjelenő indák eltávolítására is érdemes időt fordítani. Az indák eltávolításával a növények erőnlétét óvhatjuk meg, valamint az állomány elsűrűsödését is csak így tudjuk megakadályozni. Egyszer termő fajták esetében pedig a szüret utáni lombeltávolítással segíthető elő a tövek erőnlétének megtartása és betegségektől való megóvása.

A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti
A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti (fotó: Pixabay)

A szamóca egészségét számos kártevő és betegség is fenyegeti, melyek megelőzése csak rendszeres szemrevételezéssel, az állomány átvizsgálásával érhető el. A levélfoltosságot okozó kórokozók közül a mikoszferellás, gnomóniás, diplokarponos és fomopsziszos levélfoltosság is megjelenhet a leveleken. E kórokozók ellen már érdemes tavasszal, a beteg levelek eltávolításával megelőző védekezést folytatni, megjelenésük esetében a további időszakban pedig kémiai állománykezelést végezni. Gyakori probléma a termések szürkerothadás általi fertőzöttsége is, mely jelentős terméskiesést tud okozni. A talaj takarásával, illetve a virágzás kezdetén és végén, valamint a kötődéskor végzett permetezéssel a kórokozó fertőzése csökkenthető (Switch 62,5 WG).

A kórokozók mellett számos kártevő megtelepedése is nehezítheti a szamóca termesztését, viszont ezek közül a levéltetvek (NeemAzal, Full 5 CS), illetve a szamócaeszelény és a szamóca-bimbólikasztó tekinthető általánosan elterjedtnek. A szamócaeszelény a virágszárak megszúrásával okozza azok hervadását, majd száradását, míg a bimbólikasztó lárvái a virágokat élik fel táplálkozásuk során. A védekezést mindkét kártevő ellen érdemes kémiailag, megelőző jelleggel a kifejlett alakok megjelenésekor, még a virágzási időszak előtt elvégezni (pl. Full 5 CS).

Kiemelt kép: Pixabay

Bőven van szamóca az Egyesült Királyságban

2019. június 9. 04:47

Az Egyesült Királyság szupermarketeibe szállított bogyók 95 százalékát képviselő iparági szervezet szerint a melegházakban való termelés felfutását új fajták is segítették.

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?

Hogyan teleltessük a cserépben nevelt szamócát?

2023. november 1. 11:40

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: hogyan teleltessem a cserépben nevelt szamócát?

UV-C fénnyel dolgozó robot: megbízható harcos a lisztharmat ellen

2023. július 18. 17:10

Nagyon messziről érkeztek azok a szamócatermesztők, akik szerették volna megérteni az UV-C fény lisztharmat elleni védekezésben betöltött szerepét.