Hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon ki és ne is rothadjon meg?

Agrofórum Online

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon és ne rothadjon meg?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A burgonyát tárolása során baktériumok, valamint gombás betegségek is megtámadhatják. E kórokozók a gumókat már a termesztés helyén, valamint a tárolóban is fertőzhetik. Az Erwinia a gumók egy részének vagy egészének rothadását okozza, mely által kellemetlen szagúak, kásásak lesznek, egy idő után pedig folyóssá válnak. A Fusarium fajok által okozott tünetek bemélyedt, ráncosodó barna foltok formájában jelennek meg a termények felületén. A gumók belsejében gyakran körkörös formában szürkülés, barnulás, de üregesedés is bekövetkezhet. A fitoftórás betegség fertőzése a tárolóban tovább folytatódik, mely tünetei közé tartozik a gumókon szürkés, kissé bemélyedő, kemény és ráncos foltok kialakulása, ezáltal a gumó húsa is vörösbarnára színeződik.

A betegségek kialakulását úgy előzhetjük meg saját termesztés esetében, ha a betakarítást is nagy körültekintéssel végezzük el. Fontos, hogy a kiásás során ne okozzunk sérülést a gumókon, ez ugyanis kaput nyit a fertőzéseknek. A betakarítást csak akkor végezzük el, amikor a gumók már teljesen megértek, hiszen éretlen állapotban alapból rövidebb ideig tarthatók el. A burgonya felszedését lehetőleg száraz időben végezzük, valamint a gumókat kissé tisztítsuk meg a rátapadt talajmaradványoktól is és hagyjuk felületüket kissé megszáradni. Betárolni csak a sérülésektől és betegségektől mentes gumókat szabad! A tárolásra olyan tárolóeszközt válasszunk, amely jól át is tud szellőzni, pl. egy farekesz vagy kosár.

A tárolásra a legalkalmasabb hely a pince, ahol kellően sötét van ahhoz, hogy a gumók ne képezzenek csírákat. A fény hatására továbbá a gumók héja és az alatta lévő szövetek be is zöldülhetnek, mely részek fogyasztása káros az emberi egészségre, azok glikoalkaloid (szolanin) tartalmuk miatt. A hőmérsékletnek kb. 4-8 fok között kell lennie, illetve minél alacsonyabb a páratartalom, annál kisebb az esélye a kórokozók megjelenésének is, ezért az sem hátrány, ha a helyiségben a szellőztetés megoldott. A tárolás során érdemes továbbá hetente egyszer a burgonyák átválogatását elvégezni, hiszen egy rothadó gumóról a betegség a többire gyors ütemben terjedhet át.

Nagymértékű volt hazánkban tavaly a burgonya barna gumórothadása

2020. március 18. 13:33

A megnövekedett növényegészségügyi kockázat miatt a felelős hatóság az idei évtől fokozott ellenőrzéseket végez.

Milyen alternatív, új burgonyatermesztési módok ismertek?

2025. március 3. 04:39

Korai burgonyát szeretnék nevelni néhány extra színű gumóból. Milyen alternatív, új burgonyatermesztési módok ismertek? Kis kertem és nagy teraszom van, ahol tervezem a termesztést.

Hogyan trágyázzuk a burgonyát?

2023. augusztus 31. 17:10

Tudja-e, miért fontos a burgonyát trágyázni? No, és melyik az optimális időszak erre? Hogyan célszerű kiválasztani a saját burgonyafajtánkhoz leginkább megfelelő trágyát, és mi van akkor, ha paradicsomtrágyát használunk?

„Újburgonya” – nem csak tavasszal

2018. november 23. 04:36

A nyári ültetésből származó, nem teljesen beparásodott héjú burgonya tetszetősebb, mint a teljesen beparásodott héjú. Termesztésének lehetőségeiről, értékeiről szól a Zöldségtermesztés rovat e havi írása.