Hogyan teleltessük a cserépben nevelt szamócát?

Agrofórum Online

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: hogyan teleltessem a cserépben nevelt szamócát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Manapság egyre népszerűbbnek és elterjedtebbnek számít a szamóca konténerben, edényben, függőcserépben való nevelése. A növény kompaktabb növekedése lehetővé teszi ugyanis, hogy kisebb helyen, akár erkélyen, balkonon, így meglévő kert nélkül is élvezhessük ízletes terméseit. A legjobban, a folyton termő szamócák alkalmasak balkonon való termesztéshez, melyekről egészen hosszú ideig, még ősszel, akár októberig is szüretelhetők a termések. A rendszeres öntözés, tápanyagok kijuttatása, indák eltávolítása mellett, azonban e tövek téli hidegtől való védelméről sem szabad elfelejtkezni.

Kertünkben, szabadföldi körülmények között nevelt társaik külön teleltetést ugyan nem igényelnek, a téli hideg körülményeket ott is jól átvészelik, viszont edényben nevelt szamócáink gyökereit a fagyos időjárástól ajánlatos megvédeni. Késő ősszel tehát, még a tartós reggeli fagyok beállta előtt célszerű lehet a növényeket teleltetni.

A konténeres szamóca teleltetése nem nehéz feladat, akár egy hűvösebb helyiségben, ablakos garázsban is véghez vihető, de ez akár szabad körülmények között is megoldható. A legfontosabb az, hogy a növény gyökereit óvjuk, hiszen az edényben gyorsabban járja át a hideg, fokozottabban veszélyezteti a fagy. Ajánlatos tehát akár benti körülmények között, hidegben, de fagymentesen tartani a növényeket, vagy akár a szabadban takarással védeni meg gyökérzetüket. A takarás történhet növényi anyaggal, szalmával, de pl. újságpapírral egyaránt.

A kerttel rendelkezők számára lehetőség van arra is, hogy cserepével együtt a talajba ássák le a növényeket, majd tövi részüket takarják csak kisebb rétegben szalmával vagy mulccsal. A benti tárolás során érdemes továbbá mérsékelt öntözéséről is gondoskodni, túlöntözését viszont kerülni kell!

Meleg körülmények között való átteleltetése sem ajánlatos, hiszen ilyen feltételek mellett nyugalmi állapota nem teljesül a növénynek. Tél vége felé, a fagyok elmúltával a növények újra kihelyezhetők a szabadba, viszont ajánlatos eleinte a növényt kicsit szoktatni a megváltozott körülményekhez.

Lyukas a babszem! - Ki lehet az elkövető?

2019. november 30. 10:54

F. Zita kérdése: A kamrában tárolt szemes babot apró, sötét színű bogarak kilyuggatták. Mik azok, hogyan menthetem meg a még nem károsodott babot?

Huminsavas technológiával a tavaszi fagyok ellen

2020. március 24. 11:16

A 0 ℃ alatti hőmérsékleti értékek kialakulása a mérsékelt éghajlati övben rendszeres és gyakori időjárási jelenség, a problémát az időbeli eloszlása és lefolyása jelenti. Kertészeti szempontból a virágzáskori fagykárok jelentik az egyik legnagyobb termesztési kockázatott. A fagy közvetlen káros hatása mellett sajnos hosszútávon is jelentős gondokat okozhat gyümölcsösünkben.

Mik a sütőtök érettségének jelei?

2023. szeptember 24. 04:37

Szeretném megkérdezni, hogy honnan lehet tudni, hogy érett már a sütőtök?

A kajszibarack is „előresietett”, már javában szedik a termesztők

2024. június 17. 10:10

Bár a minőséggel egyelőre nincs probléma, a mennyiséget ebben az évben is jelentősen befolyásolták a tavaszi fagyok.