Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

Agrofórum Online

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A bagolylepkék népes csoportjába olyan fajok is tartoznak, melyek fénykerülők, azaz tevékenységüket sötétedéstől kivilágosodásig fejtik ki, ekkor aktívak, így jelenlétük nappal rejtve marad. Az éjjel aktív bagolylepkék csoportjába tartoznak a vetési bagolylepkék (Agrotis segetum), a vetési fésűs bagolylepkék (Euxoa temera) és a felkiáltójeles bagolylepkék (Agrotis exclamationis). Hasonló életmódot folytató bagolylepke fajokról van szó, évente 1 vagy 2 nemzedékük fejlődik ki, polifágok, azaz sokféle növényfajt károsítanak lárváik, nappal a növények tövéhez a talaj felső rétegébe húzódnak, ott összesodródva, összegömbölyödve nyugalmi állapotban tartózkodnak. Közülük leggyakrabban a vetési bagolylepke fordul elő, nagy valószínűséggel Ön is azokat találta meg.

Vetési bagolylepke (Agrotis segetum)

Vetési bagolylepke lárvája, hernyója, amit mocskospajornak vagy pokukacnak is neveznek, a kártevő. Sokféle termesztett és vadon növő növényfaj is tápnövénye, ez biztosítja fennmaradását. A lárvák a fiatal növények szártövi részét rágják meg kívülről a talajszinten vagy 1-2 cm-rel felette. Gyakori, hogy nagyobb, fejlett növényeknél berágják magukat a szárba, azt kiodvasítják. A rágás mélysége és mérete határozza meg a kártételt, okozhat csak gyengülő növekedést, de növénypusztulást is. Évente 2 lepkenemzedéke fejlődik ki, a lepkék fényre repülnek, jelenlétüket fénycsapdákkal is szokták ellenőrizni.

A petékből kikelő hernyók fejlődésük során többször (5x) vedlenek, gyorsan nőnek, minél nagyobbak, annál falánkabbak, annál erősebb kártételt okoznak. Méretük 10-50 mm között változó, színük szürkésbarna (piszkos színű), zsíros felszínű. Májustól szoktak megjelenni az első nemzedék lárvái zöldségféléken, kártételük hetekig eltarthat. A második lepkenemzedék rajzását követően lárváik augusztustól várhatóak. Ezeknek a másodvetésű és az őszi telepítésű, áttelelő növények a fő tápnövényei. A kifejlett lárvái még a fagyokig károsítanak, a talajban telelnek, tavasszal még bebábozódásuk előtt is károsítanak.

Mocskospajor (vetési bagolylepke lárvája)

Védekezés ellenük meglehetősen nehéz, mivel a lárvák a talajba húzódva, ugyan felszínesen, de védetten helyezkednek el. A fénykerülő bagolylepkék jelenlétét szexferomon csapdákkal tudjuk ellenőrizni, mindhárom faj ellen forgalmaznak csapdákat. A veteményesben a növényápolás, sarabolás során figyeljük a megbolygatott felső talajréteget, és a lárvákat gyűjtsük össze. A vetési bagolylepke hernyói a gyomokon is megélnek, távolítsuk el a gyomokat is a termesztett növények mellől. Kémiai kezelésre üzemi viszonyok között alkalmazott klórpirifosz hatóanyagú szerek I. forgalmi kategóriásak, házi kerti alkalmazásuk nem javasolt. A szabad forgalmú szerek közül a teflutrin hatóanyagú talajfertőtlenítő sorkezeléssel, valamint a Steinernema carpocapsae fonalférget tartalmazó biopreparátum talajba bedolgozva megfelelő védelmet ad.

 

Lótetű van a kertben! Milyen bio megoldások léteznek ellene?

2022. július 5. 07:36

A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.

Növényi szervek felhasználása a virágkötészetben

2019. augusztus 14. 06:36

Cikkünkből megtudhatja az Olvasó, melyek azok a növényi szervek, amiket a virágkötészet a mindennapokban hasznosíthat

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.