6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Már tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni! Mit tegyek ezért ősszel?

Agrofórum Online

Hogyan szaporítsam ősszel a vöröshagymát, ha már kora tavasszal zöldhagymát szeretnék szedni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagyma egy hidegtűrő növényfaj, vagyis csírázása már 5 fokon megindul és a növény -5 fokos hőmérséklet esetében sem károsodik. Az áttelelő termesztését a vöröshagyma hidegtűrő képessége teszi lehetővé, hiszen a fejlettebb növényeken az erősebb lehűlések sem okoznak kárt. A vöröshagyma magról, illetve dughagymáról is szaporítható zöldségfajunk. Annak függvényében, mikor ültetjük vagy vetjük magjait, és milyen fejlettségben takarítjuk be, többféle technológiai változata is ismeretes. Zöldhagymatermesztés céljából a vöröshagyma magról, illetve dughagymáról egyaránt szaporítható szabadföldi körülmények között.

A magokat már érdemes augusztusban elvetni, melynek létfontosságú eleme az, hogy a keléshez elégséges mennyiségű víz álljon a rendelkezésére. A talajt megfelelően elő kell készíteni, aprómorzsás szerkezetű magágyat kell biztosítani a meglehetősen apró magoknak, melyeket 2-3 cm mélységbe kell csak a talajba elhelyezni. Száraz talaj esetében már a vetést megelőzően is ajánlatos a talajt benedvesíteni, vetés után pedig mindenképp a csírázást rendszeres és egyenletes vízellátással elősegíteni. A dughagymákat elegendő később, szeptember-októberben szabadföldbe elültetni, míg fóliasátorba akár novemberben is ültethető. Ahogyan már előzőleg is említettem, a legfontosabb az, hogy a hideg beállta előtt a növények kellő fejlettségbe kerüljenek, legalább ceruza vastagságot elérők legyenek.

Az így szaporított hagyma esetében is, akárcsak tavasszal, ne felejtkezzünk meg a száraz őszi és kora tavaszi időszakban történő öntözésről, valamint a gyomok rendszeres irtásáról sem, magvetés esetén pedig a megfelelő tőszám beállításáról egyaránt gondoskodjunk!

Az ősszel szaporított hagymából általában kora tavasszal már szedhető zöldhagyma, illetve, a zöldhagymaként nem hasznosított, talajban maradt hagymák tavasz végén – nyár elején pedig főzőhagymaként egyaránt hasznosíthatók. A sűrűbb duggatásnál, illetve vetésnél akár ritkítás céljából is szedhető zöldhagyma, majd a maradék pedig főzőhagymának nevelhető fel.

Kiemelt kép: Pixabay

Káposzta: vitaminbomba 4 ezer hektárról

2020. október 4. 04:37

A káposztafélék azon kevés, fontos zöldségfélék közé tartoznak, amelyekből szinte egész évben hazai termesztésből lehetne a fogyasztási igényeket kielégíteni.

Hipermarket kontra termelői piac: így vásárolnak zöldséget a magyarok

2021. október 27. 12:50

A magyarok többsége hetente 2-3 alkalommal fogyaszt zöldséget vagy gyümölcsöt, naponta mindössze 10-ből 2 embernél kerülnek ezek a tányérra. A megvásárolt zöldségek toplistáját még mindig a klasszikusok, a tévépaprika és a fürtös paradicsom vezetik, de a fiatalok egyre inkább az édesebb verziókat keresik – derül ki az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ kutatásából.

Kampány indult a zöldség-gyümölcs pazarlás ellen

2019. július 3. 10:47

Magyarországon évente fejenként csaknem 6 kilogramm zöldséget és gyümölcsöt dobnak ki, ennek egy részét pusztán azért, mert alakjuk vagy esztétikai megjelenésük nem annyira tetszetős.

Meleggel és tápanyagellátással összefüggő fejlődési zavarok karfiolon

2020. október 25. 10:46

Az elmúlt években többször tapasztalt nagy meleg és légköri aszály kedvezőtlenül hatott a káposztatermesztésre, amit a romló termelési kedv, és az elmúlt években tovább csökkenő termőterület is jól jelez.