Kérem tájékoztatásukat, hogy meddig szükséges védekezni a krumplibogarak ellen?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A burgonyabogár egy igen elterjedt, sajnos szinte mindenki kertjében kisebb-nagyobb mértékben előforduló kártevő. A kártételt nemcsak kifejlett alakjai, vagyis imágói okozzák, hanem fejlődő lárvái egyaránt sok kárt tudnak csinálni a lombozat megrágásával fejlődésük közben. Nagy egyedszámuk esetén akár a burgonya lombozatának egészét is képesek elfogyasztani, de kisebb számban egyaránt súlyos levélveszteséget tudnak okozni. Az imágó megjelenése közismert élénksárga színezetű, domború hátával, melyen 5-5 db fekete csík helyezkedik el. Lárváinak négy fejlődési stádiuma van, küllemük azok fejlődési állapotától függ, így pirosasak, narancssárgák vagy hússzínűek is lehetnek, testük oldalán két fekete szemölcssorral.
A krumplibogarak viszont nemcsak a burgonyát, hanem a tojásgyümölcsöt is kedvelik, valamint a gyomnövények közül a burgonyafélék családjába tartozó egyes növényfajokat is szívesen fogyasztanak. A paradicsomot is felkereshetik táplálkozás céljából, viszont teljes mértékben a paradicsomot fogyasztva lassabb fejlődésük tapasztalható. A paprika, annak ellenére, hogy az előbb említett fajokkal egy családba sorolható, nem tartozik kedvelt tápnövényei közé.
Hazánkban a burgonyabogárnak két nemzedéke van, és a kifejlett alakjai telelnek át a talaj 10-15 cm-es rétegeiben. Az áttelelt bogarak megjelenése meglehetősen elhúzódó, erre ugyanis március végétől május végéig lehet számítani, viszont károsításuk rendszerint csak május elején kezdődik meg. A lárvák tömeges megjelenésére május végétől számíthatunk, majd két-három hét táplálkozás után a talajba vonulnak bábozódni, és kifejlett alakjai kb. június közepétől jelennek meg. A nyáron kifejlődött nőstények egy része még rak tojást, létrehozva ezzel a második nemzedéket, míg egy részük táplálkozás után, tojások lerakása nélkül vonul telelőre. A nyár második felében ezért a burgonyabogár szaporodásának üteme és egyben kártétele is csökken. Ez nem jelenti azonban azt, hogy az ellenük való védekezést már ebben az időszakban nem kell folytatni, hiszen jelenlétükre akár a betakarítási időszak végéig is számítanunk kell.
Kiskerti körülmények között viszont kisebb egyedszám esetében elegendő lehet a kártevő kézzel való begyűjtése és megsemmisítése, viszont ez türelmet és időt is igénylő feladat. A kiskertben is használható szabad forgalmi kategóriájú készítmények közül a deltametrin, klorantraniliprol és a spinozad hatóanyagok engedélyezettek.