Mennyi ideig használható fel az elkészített permetlé?

Agrofórum Online

Növényvédő szer feloldása után mennyi ideig használható fel az elkészített permetlé? Másik kérdésem a keverhetőségre vonatkozik: tafrína elleni gombaölő szerhez keverhető-e levéltetű elleni szer?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Mindkét kérdése közérdekű, aki kertjében – ha ritkán is, de – permetezni kényszerül, a felvetett problémákkal találkozik.

A növényvédő szerek felhasználását feloldásuk és elkészítésük után 1-2 órán belül tanácsolják felhasználni, kipermetezni. Ennek oka, hogy az oldatban általában megindulnak a vegyületek lebomló folyamatai, ami ahhoz vezet, hogy a hatóanyagai, amik a védő (ölő) hatást kifejtik, csökkennek, gyengébb lesz az oldat. Általában szakemberek azt tanácsolják, hogy a permetlé elkészítésének napján ajánlott annak hasznosítása, növényekre kijuttatása. A kémiai alkotórészek lebomlását a magas hőmérséklet gyorsítja, ezért ha néhány órára a permetlevet félre kell tenni, helyezze minél hűvösebb, napfénytől mentes helyre. 24 óráig állt, feloldott növényvédő szer felhasználása már kerülendő.

A termesztett növényeink védeleménél általános eset, hogy betegségek és kártevők (rovarok) ellen is védekezni szükséges. Házikertekben és üzemi viszonyok között is ezt együtt kijuttatva szokták kivitelezni. Feltétele, hogy a kiválasztott két növényvédő szer egymással keverhető legyen. A növényvédő szerek keverhetőségét az azokat gyártó és forgalmazó cégek meg szokták adni, de csak saját termékeikre. Praktikus okokból érdemes egy gyártó növényvédő szereit használni védekezésre.

Általános eset, hogy betegségek és kártevők ellen is védekezni szükséges

A szintetikus növényvédő szerek, melyek por alakúak, általában keverhetők egymással. Ismert a felhasználás előtti vizsgálati keverési próba, amit első alkalmazás előtt érdemes elvégezni. Kis mennyiségben készítsen a két növényvédő szer elegyéből átlátszó üvegben oldatot, az előírt töménység szerint, és figyelje meg, hogy a folyadék áttetsző marad-e, vagy kicsapódások, különböző méretű pelyhek, szilárd anyagok jelennek-e meg az oldatban. Csak abban az esetben alkalmas a permetlékeverék védekezésre, amennyiben az oldat áttetsző, víztiszta marad. Ellenkező esetben nem szabad felhasználni.

Növényvédő szerek együttes felhasználásánál a lúgos vagy olajos szerek szoktak kompatibilitási problémát okozni, azokat általában ezért egymagában permetezik ki más szerek nélkül.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.