15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

Agrofórum Online

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kajszinak számos kártevője és kórokozója ismeretes, viszont ezek közül a nem termő években csak a lombkártételt okozó szervezetek ellen kell védekezni. Ezek közül sem feltétlenül fordul elő mindegyik minden évben, hiszen megjelenésüket számos környezeti tényező is befolyásolja. A kártevők közül a pár éve megjelent kajszi levéltetű egy általánosan előforduló tavaszi kártevőnek számít. Jelenlétükre kb. májusig számíthatunk, mivel akkor már egyedei nyári tápnövényeire vándorolnak. Nemcsak közvetlen kártételt okoznak szívogatásuk által, mely növekedésbeli visszamaradásban és torzulásban is megnyilvánulhat, hanem a vírusok terjesztésében egyaránt szerepük lehet. Már fakadáskor táplálkozhatnak az apró kis leveleken, így nagyobb mértékű előfordulásuk esetében lambda-cihalotrin, deltametrin hatóanyagú készítménnyel is védekezhetünk.

A kórokozók közül levélfoltosságot okoz a gnomónia, mely az egyik legfontosabb lombbetegsége a kajszinak. Csapadékos nyarakon védekezés hiányában akár korai lombhullást is eredményezhet ez a gomba által okozott megbetegedés, mely nagymértékben rontja a fa kondícióját. A tünetek kezdetben halványsárga színűek, 4-5 mm nagyságúak. Idővel szélük elmosódik, a foltok mérete nagyobbodik, a levél nagy részére kiterjednek, színük pedig vörösesbarnára, majd szürkésre változik. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe.

A sztigminás levélfoltosság okozója szintén gomba, mely nedves és hűvös tavaszokon korai és erős levélfertőzést válthat ki. A foltok pár mm átmérőjűek, sárgászöld színűek, melyeket keskeny és barna szegély határol. A foltok közepe idővel kiesik, barna szegélyüket azonban megtartják. A hajtásokon is kialakulhatnak a tünetek, ezeken hosszú és ovális barna foltok képződnek, melyek nyár végére kiszürkülnek. Abban az esetben, ha a folt a vesszőt körbeéri, a vessző elszáradása is bekövetkezik. A kórokozók elleni védekezés alapja a megelőzés, melyet a lehullott lomb összegyűjtésével vagy talajba forgatásával érhetünk el. Fontos továbbá a lemosó kezelések elvégzése réztartalmú készítménnyel, valamint az arra hajlamosító csapadékos időjárás esetén a kémiai védekezés pl. ciprodinil és penkonazol hatóanyagokkal.

A nedvesebb időjárás ismét előcsalta a meztelencsigákat - Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 28. 06:10

A nedvesebb viszonyok kedveznek a meztelencsigák jelenlétének, így többek között a hullott gyümölcsből is jókorát lakmároznak. A kártevő gyérítése minden lehetséges eszközzel még most is hatásos.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.