Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

Agrofórum Online

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kajszinak számos kártevője és kórokozója ismeretes, viszont ezek közül a nem termő években csak a lombkártételt okozó szervezetek ellen kell védekezni. Ezek közül sem feltétlenül fordul elő mindegyik minden évben, hiszen megjelenésüket számos környezeti tényező is befolyásolja. A kártevők közül a pár éve megjelent kajszi levéltetű egy általánosan előforduló tavaszi kártevőnek számít. Jelenlétükre kb. májusig számíthatunk, mivel akkor már egyedei nyári tápnövényeire vándorolnak. Nemcsak közvetlen kártételt okoznak szívogatásuk által, mely növekedésbeli visszamaradásban és torzulásban is megnyilvánulhat, hanem a vírusok terjesztésében egyaránt szerepük lehet. Már fakadáskor táplálkozhatnak az apró kis leveleken, így nagyobb mértékű előfordulásuk esetében lambda-cihalotrin, deltametrin hatóanyagú készítménnyel is védekezhetünk.

A kórokozók közül levélfoltosságot okoz a gnomónia, mely az egyik legfontosabb lombbetegsége a kajszinak. Csapadékos nyarakon védekezés hiányában akár korai lombhullást is eredményezhet ez a gomba által okozott megbetegedés, mely nagymértékben rontja a fa kondícióját. A tünetek kezdetben halványsárga színűek, 4-5 mm nagyságúak. Idővel szélük elmosódik, a foltok mérete nagyobbodik, a levél nagy részére kiterjednek, színük pedig vörösesbarnára, majd szürkésre változik. Az így kialakult foltokat sárga udvar veszi körbe.

A sztigminás levélfoltosság okozója szintén gomba, mely nedves és hűvös tavaszokon korai és erős levélfertőzést válthat ki. A foltok pár mm átmérőjűek, sárgászöld színűek, melyeket keskeny és barna szegély határol. A foltok közepe idővel kiesik, barna szegélyüket azonban megtartják. A hajtásokon is kialakulhatnak a tünetek, ezeken hosszú és ovális barna foltok képződnek, melyek nyár végére kiszürkülnek. Abban az esetben, ha a folt a vesszőt körbeéri, a vessző elszáradása is bekövetkezik. A kórokozók elleni védekezés alapja a megelőzés, melyet a lehullott lomb összegyűjtésével vagy talajba forgatásával érhetünk el. Fontos továbbá a lemosó kezelések elvégzése réztartalmú készítménnyel, valamint az arra hajlamosító csapadékos időjárás esetén a kémiai védekezés pl. ciprodinil és penkonazol hatóanyagokkal.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica csövét károsító betegségek (2/1.)

2019. június 8. 04:36

A kukorica a legnagyobb területen termesztett, egyben legfontosabb takarmánynövényünk, bár az elmúlt években változást mutat a felhasználás szerkezete. Az élelmiszeripari hasznosítása fokozatosan nő, jelenleg mintegy 2,7 millió tonna, ezzel ellentétben takarmányként egyre kevesebbet (2,3 millió tonna) használunk fel. A hazai piacra szánt kukoricánál a deoxinivalenol (DON), és az aflatoxin mennyiségét kell tanúsítvánnyal igazolni, míg az exportra szánt tételeknél akár 4-5 féle toxinra is kérhetnek vizsgálatot.

Digitális megoldás az optimális üvegházi klíma eléréséhez

2023. január 31. 11:36

Az SBE rendszer egy – a kertészeti ágazat számára kidolgozott – digitális megoldás, amely az optimális üvegházi klíma elérésére és az üvegházi folyamatok javítására használható.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a kalászfuzáriózis fertőzés további terjedésére kell számítani

2023. június 14. 09:13

Az elmúlt időszakot döntően a „Medárdot” idéző csapadékos időjárás jellemezte. Szélsőséges határok között szinte minden nap hullott csapadék, helyenként akár kéthavi átlagnak megfelelő mennyiség is esett, viszont több körzetben alig volt csapadék.