4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mi károsítja a kőrisfák levelét?

Agrofórum Online

D. Edit kérdése: Kőrisfáim levelei összetekerednek, majd hervadnak, elhalnak. Mi okozhatja ezeket a tüneteket?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Az ön kőrisfája levelét, hajtását kétféle kőris-gubacsszúnyog károsította. Jelenleg öt kőris-gubacsszúnyog ismert. A kőrisfáknak viszonylag sok károsítója van, több mint negyvenet tartanak számon és 18 ellen javasolt a védekezés.

Kőris-gubacsszúnyogok kártétele a kőris levelén

Az egyik kőris-gubacsszúnyog károsítása esetén levélke fonákán, a főér mellett több enyhe kidudorodás látható. Minden dudorban a gubacsszúnyog sárgásszínű lárvái fejlődnek. A kikelt szúnyogok a levél színe felé egy hasítékon távoznak.

Kőris-gubacsszúnyog lárvák

A másik kőris-gubacsszúnyog a levél színe felé kiemelkedő, 8 mm átmérőjű, kör alakú, zöldessárga gubacsot képez, amelyben fehér lárva él. Amint a gubacsot a lárva elhagyja, az megbarnul, a levélszövet is barna lesz, és kilukad. Gyakran szaprofita gombák telepszenek meg rajta. A gubacsszúnyog fejlődési helyén a középér borsóhüvely-szerűen megvastagszik, mivel a levélke széle fölfelé hajlik. A gubacsszúnyogok ellen nem indokolt a védekezés.

A kőris hajtáspusztulását okozó kórokozó tünete kőrisfán

Nagyon indokolt viszont a kőris hajtáspusztulását okozó Chalara fraxinea nevű kórokozó elleni védekezés. Európában az 1990-es évektől erdészeti károsítóként figyelték meg. 2006-ban Chalara fraxinea néven új fajként írták le Lengyelországban. Hazánkban 2008-ban figyelték meg. A kórokozó az egész ország területén elterjedt.

A kőris hajtáspusztulását okozó kórokozó fertőzésének eredménye

A fiatal és idős állományokban egyaránt előfordul, de nagyobb gyakorisággal, károsításával leginkább a fiatal 2-10 éves erdősítésekben figyelték meg. Az érintett fákon a hajtások hervadása, pusztulása, majd az ágak elhalása tűnik szembe. Néhány év lefolyása alatt a megbetegedett fák jelentős része elpusztul. Az eddigi vizsgálatok eredményei alapján úgy tűnik, hogy Magyarországon a magas kőrises és a keskenylevelű kőrises állományokat, ezen belül is a fiatal erdőket jelentősen veszélyezteti.  Úgy tudunk ellene védekezni, hogy a fertőzött növényeket megsemmisítjük.

Bemutatjuk a Farmet Fantom PRO kultivátort

2020. május 19. 09:47

A Farmet Fantom PRO egy sokoldalúan használható félig függesztett kultivátor, amelynek szerepe egyre inkább fel fog értékelődni a talajművelés változó trendjeinek tükrében. A szigorodó vegyszerhasználati szabályok szükségessé teszik a mechanikai gyomirtás egyre intenzívebb alkalmazását, ugyanakkor igényként merül fel a minimális talajbolygatás, a lehető legsekélyebb művelés és a talajok nedvesség-veszteségének csökkentése.

Amikor nem ott és úgy jelentkezik….Tünetek alapján történő tápanyaghiány-diagnózis előnyei és hátrányai a zöldségtermesztésben

2022. szeptember 21. 14:22

A tápanyagellátással kapcsolatos fejlődési rendellenességek tünetei a legtöbb esetben megkülönböztethetők a fertőző betegségek szimptómáitól, de más abiotikus tényező okozta növekedési zavaroktól is (pl. növény toxikus anyagok hatása, klimatikus tényezőkkel összefüggő tünetek, stb.).

Hogyan védekezzünk hatékonyan, organikusan a liszteskék ellen?

2023. szeptember 1. 15:10

Szobanövényekre és üvegházban termesztett növényekre egyaránt veszélyes egy apró kis rovarféle, amely nem elég, hogy táplálkozási szokásaival károsítja az állományt, de számos vírus terjesztéséért is felelős. Ismerjük meg a liszteskéket!

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.