Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

Agrofórum Online

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetkért a körte mikoszferellás levélfoltosságát okozó kórokozó tehető felelőssé. A kórokozó (Mycosphaerella sentina) fertőzésére főként csapadékosabb évjáratban számíthatunk. Fellépése esetén először apró 2-3 milliméter nagyságú kerek vagy ovális foltok jelennek meg. A foltok kezdetben egységesek, barna színűek, szegély nélküliek. Az idő előrehaladtával közepük kivilágosodik, azonban szegélyük változatlanul barna marad. A kivilágosodott, világosszürke ezüstösen csillogó közepű foltokban a gomba fekete pontszerű képletei (piknídiumai) a levél színén és fonáki oldalán egyaránt megtalálhatóak.

Súlyos fertőzés esetében a körtefák idő előtti teljes lombhullását is okozhatja. Ahogy az időjárás egyre melegszik és ezzel párhuzamosan a leveleket tartós nedvesség éri a gomba fejlődésnek indul. A fertőzés forrása a beteg levelek, melyeken a kórokozó képletei áttelelni képesek. A gomba a leveleket sziromhullás után fertőzi meg. A beteg leveleken kb. egy hónap után fejlődnek ki a fekete színű piknídiumok, melyek a további levélfoltosság fertőzést teszik lehetővé.

A védekezés alapja a megelőzés. A beteg lomb talajba forgatásával, vagy összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés mérsékelhető. Metszéskor ügyeljünk arra, hogy a koronát szellősre, a permetlé számára is megfelelően átjárhatóvá alakítsuk ki. A nyári időszakban végzett hajtásválogatással és a vízhajtások eltávolításával is a fa koronája világosabbá, levegő által átjárhatóbbá tehető.

A kémiai védekezést közvetlenül sziromhullás után érdemes elkezdeni, de legkésőbb július közepéig szükséges elvégezni az első növényvédelmi beavatkozást. Az ezt követő időszakban érdemes a további rendszeres kémiai védelem fenntartása. Amennyiben körtefáinkat rendszeresen védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, általában e betegség ellen külön már nem szükséges a kémiai védekezés. A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil és a mankoceb hatóanyagok is eredményesen használhatók.

Mi okozhatta a Clapp kedveltje körte termésinek kövecsességét?

2023. február 20. 04:37

Sajnos már a második évben ehetetlenné vált a Clapp kedveltje körténk, pedig az előző években gyönyörű szép, hibátlan termése volt. Olyan mértékben kövecsessé vált, hogy csak kidobálni lehet őket. Gondolom, ha vírus lenne, akkor eddig sem lett volna szép a termése. Nem tudom az okát kideríteni. Mi lehet a probléma hátterében?

A hosszú időtartamú gyümölcstárolás legújabb kori kihívásai

2018. június 28. 06:42

A tárolás a gyümölcstermesztés folyamatának speciális része. Egyre inkább csak a legkiválóbb minőségű, jó ízű, jó húsállományú és tetszetős küllemű gyümölcsök adhatók el. A gyümölcstárolás a rövid távú (átmeneti) és a hosszú időtartamú tárolást különbözteti meg. Hazánkban az alma és a körte azok, amelyeket nagy mennyiségben hosszú idejű tárolásra termesztünk.

Mit jelent az, hogy egy gyümölcs utóérő?

2024. július 30. 04:36

Kérem szíves segítségüket, tájékoztatásukat. Mit jelent az, hogy egy gyümölcs utóérő? Mely fajok utóérők és melyek nem?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.