15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

Agrofórum Online

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetkért a körte mikoszferellás levélfoltosságát okozó kórokozó tehető felelőssé. A kórokozó (Mycosphaerella sentina) fertőzésére főként csapadékosabb évjáratban számíthatunk. Fellépése esetén először apró 2-3 milliméter nagyságú kerek vagy ovális foltok jelennek meg. A foltok kezdetben egységesek, barna színűek, szegély nélküliek. Az idő előrehaladtával közepük kivilágosodik, azonban szegélyük változatlanul barna marad. A kivilágosodott, világosszürke ezüstösen csillogó közepű foltokban a gomba fekete pontszerű képletei (piknídiumai) a levél színén és fonáki oldalán egyaránt megtalálhatóak.

Súlyos fertőzés esetében a körtefák idő előtti teljes lombhullását is okozhatja. Ahogy az időjárás egyre melegszik és ezzel párhuzamosan a leveleket tartós nedvesség éri a gomba fejlődésnek indul. A fertőzés forrása a beteg levelek, melyeken a kórokozó képletei áttelelni képesek. A gomba a leveleket sziromhullás után fertőzi meg. A beteg leveleken kb. egy hónap után fejlődnek ki a fekete színű piknídiumok, melyek a további levélfoltosság fertőzést teszik lehetővé.

A védekezés alapja a megelőzés. A beteg lomb talajba forgatásával, vagy összegyűjtésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés mérsékelhető. Metszéskor ügyeljünk arra, hogy a koronát szellősre, a permetlé számára is megfelelően átjárhatóvá alakítsuk ki. A nyári időszakban végzett hajtásválogatással és a vízhajtások eltávolításával is a fa koronája világosabbá, levegő által átjárhatóbbá tehető.

A kémiai védekezést közvetlenül sziromhullás után érdemes elkezdeni, de legkésőbb július közepéig szükséges elvégezni az első növényvédelmi beavatkozást. Az ezt követő időszakban érdemes a további rendszeres kémiai védelem fenntartása. Amennyiben körtefáinkat rendszeresen védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, általában e betegség ellen külön már nem szükséges a kémiai védekezés. A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil és a mankoceb hatóanyagok is eredményesen használhatók.

Az alma legjava: népszerű a magyar cider

2018. szeptember 18. 08:56

Sok ideig úgy tűnt, hogy a cider és a magyar ember közti fagyos viszonyt nem lehet megtörni, amíg aztán a kétezres évek elején óvatos enyhülés kezdődött, majd egyszer csak megtört a jég, és a forró nyarak elképzelhetetlenné váltak nélküle.

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Tűzelhalás betegségre számíthatunk az almatermésű gyümölcsösökben

2019. április 13. 08:36

A kórokozó baktérium korábban zárlati (karantén) státuszú volt, ami ellen hatóságilag irányított, kötelező védekezést kellett folytatni valamennyi termelőnek. A betegség ellen ma is szükséges fellépni, de a növényvédő szeres kezelések csak pontos időzítés és megfelelő kijuttatás mellett biztosítanak védelmet.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.