Növényvédelem

Baktériummal a gombás fertőzések ellen

Agrofórum Online

A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem munkatársai felhasználták a már jól ismert, egyes kártevő rovarok ellen régóta használt Photorhabdus luminescens nevű baktériumot bizonyos, a növényeket megbetegítő gombák leküzdésére is.

A biopeszticid alapjául szolgáló baktérium megtámadja a kártevő gomba micéliumát (gombasejtek által alkotott gombafonalak szövedékét), azáltal, hogy lebontja a sejtek falának kitintartalmát. A kutatás eredményei sokat vethetnek a latba, különös tekintettel a gabona-egészségügy területén. A szakemberek szerint az eredmények hozzájárulhatnak a környezetkímélő növényvédelem eszköztárának bővítéséhez.

A környezeti ártalmak közvetetten, vagy közvetlenül hatást gyakorolnak a gazdasági haszonnövények termésképzésére, így az élelmezésbiztonságra is, melynek a tendenciózusan növekvő globális populáció szempontjából nagy jelentősége van. A mezőgazdasági hasznonnövények terméskieséséért első sorban a gyomok, kártevők, fitopatogén gombák, illetve a bakteriális és vírusos fertőzések jelenléte tehető felelőssé. Az európai uniós szabályozások folytán az eddig bevált, és széles körben alkalmazott kémiai növényvédő szerek felhasználását jelentős korlátozások övezik, így a biológiai növényvédelmi technológiák egyre nagyobb teret nyerhetnek. Az előbbi technológiák nem kívánt környezetterhelést, az élő, és egyben nemcsak célszervezetekre, valamint a talajra gyakorolt kedvezőtlen hatások kockázatát hordozhatják, amelyek miatt egyre nagyobb kereslet mutatkozik a kímélőbb, biológiai készítmények iránt.

A fenntarthatóbb megoldások közé tartozik a már említett, rovarlárvákat fertőző Photorhabdus luminescens baktérium is, mely szimbiózisban él bizonyos fonálférgekkel. A fonálférgek behatolnak a kártevő rovar lárvájába, így utat nyitva a baktériumok számára is. A baktériumok toxinokat bocsátanak ki, amelyek végül a lárva pusztulásához vezetnek (Érdekesség, hogy a toxintermeléssel egyidejűleg a baktériumok (ahogy azt a faj neve is jelzi) egy biolumineszcensz vegyületet, az úgynevezett luciferáz enzimet is termelnek, amely hatására az elpusztult lárva világít.).

Megközelítőleg két évvel ezelőtt a kutatók felfedeztek egy olyan baktériumtörzset, amely ugyan nem képes szimbiotikus együttélésre a fonálférgekkel, de képes életben maradni a talajban. A kutatócsoport szerint ezek a baktériumok alkalmasak gombafertőzések visszaszorítására is.

A Ralf Heermann professzor által vezetett mikrobiológus-csoport eredményei szerint a Fusarium graminearum nevű fitopatogén gomba fertőzését a baktériumok megakadályozhatják, mivel kolonizálják a gombafonalakat, és lebontják azok kitintartalmát. A tudósoknak sikerült azonosítaniuk a folyamatért felelős molekuláris mechanizmust is, amely során a kitináz nevű enzim és egy további kitinkötő fehérje játszik fontos szerepet. Ezek a molekulák teszik lehetővé, hogy a baktériumok feloldják a gombasejt struktúráját, pontosabban annak sejtfalát, és hatékonyan gátolják a gombák további növekedését.

Az eredeti cikk a sciencedaily.com oldalán olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

2025. június 27. 13:10

Bár régóta jelen van, a kukoricamoly ma is komoly veszélyt jelent a hazai kukoricatermesztésre – pontos előrejelzéssel védekezhetünk ellene.

Kulcsfontosságú a biológiai növényvédelem elterjedésének támogatása

2023. szeptember 28. 05:40

A Corteva a spinosad révén évtizedek óta vezető szerepet tölt be a természetes eredetű kártevők elleni védekezésben Európában és világszerte.

Felértékelődnek a biológiai megoldások

2024. március 20. 14:10

A klasszikus értelemben vett biológiai növényvédelmi eljárások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai készítmények mellett.

Mennyire eredményes a szőlőben a biológiai növényvédelem?

2023. szeptember 9. 07:40

A vegyszeres növényvédelem helyett egyre több szőlészetben alkalmazzák a biológiai megoldásokat a tőkék és a termés egészségesen tartásához. De vajon mennyire hatékony ez?

Környezetkímélő növényvédelem: a szőlő megoldható ,,bioval”

2023. július 12. 08:10

Varga Tamás a Steigler Pincészet birtokigazgatója, a Balf lankáin mozaikosan elterülő, összesen 14 ha kiterjedésű szőlőjében a kezdetektől fogva biológiai növényvédelmi megoldásokat alkalmaz. A szőlész-borász Ausztriában kizárólag biodinamikus, illetve ökogazdálkodásban szerzett tapasztalataiból építkezik. A Soproni borvidéken elhelyezkedő szőlőterületein 2018-ban kezdték meg a biológiai növényvédelmi átállást, és a szakember meggyőződése, hogy egy szőlő növényvédelme megoldható biológiai eszközökkel.