Mi okozza a körte levelén kiemelkedő, furcsa képletek kialakulását?

Mi okozza a körte levelén kiemelkedő, furcsa képletek kialakulását?

Agrofórum Online

Mi okozza a körtelevél képen látható elváltozását? Kérem szíves segítségüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen körterozsda tünete látható. Általában a kórokozó a levelet fertőzi, csak ritkábban jelenik meg a betegség a hajtásokon és a gyümölcsökön. A levélen látható tünetek a kórokozó fejlődési alakjainak változásával eltérően alakulnak. A foltok ugyanis kezdetben alig észrevehetők, hiszen fél-egy centiméteres nagyságúak, halványzöld színűek. Idővel a foltok sárgulása, majd pedig narancsvörös színeződése is bekövetkezik.

A továbbiakban a foltok fokozott vastagodása, valamint növekedése is megtapasztalható tünetként. A levél színén apró sötétbarna foltok képződnek, melyek kissé kiemelkedők. Látványosabbak viszont már a levél fonáki oldalán kialakuló pár mm nagyságú gombaképletek (úgynevezett ecídiumok) megjelenése. A levelek mellett a hajtásokon és terméseken képződő esetleges tünetek is ehhez hasonló megvastagodás formájában mutatkozhatnak meg. A kórokozó fejlődéséhez két növény szükséges, melyek közül egyik a körte, másik pedig a különböző borókafajok. A borókán a kórokozó hatására a hajtásokon orsó alakú megvastagodás alakul ki, melyben a betegség áttelelése is biztosítva van.

Körterozsda tünetei a körte levelein (fotó: a kérdező felvétele)

A védekezés egyrészt a két növény egymástól való izolációján is alapulhat, hiszen a kórokozó csak akkor tud kifejlődni, ha mindkét növény megfelelő közelségben helyezkedik el számára. Légmozgás segítségével ugyanis a tavaszi időszakban kerülnek a kórokozó képletei a körtefák levelére. Érdemes tehát a borókát is, amennyiben saját kertünkben található, átvizsgálni, a beteg és megvastagodott hajtásait eltávolítani, így a tavaszi fertőzést megakadályozni.

A rendszeresen növényvédelmi kezelésben részesülő körtefákon, melyeket varasodás ellen is kezelünk, a rozsda nem szokott megjelenni. A kémiai védekezést érdemes tehát már a varasodással egymenetben, tavasszal, fakadás után megkezdeni, majd pedig a vegetációs időszakban is több alkalommal elvégezni (pl. difenokonazol hatóanyagú Alfa Solo, Agrizole, Difcor, Score, Mavita készítményekkel). A mostani őszi időszakban a kórokozó ellen már nem tudunk védekezni, a lombon a kórokozó át sem tud telelni, így ebből a szempontból a lemosó kezelésnek sincsen jelentősége. A lemosást viszont ennek ellenére érdemes elvégezni a körtefákon a többi kórokozó és kártevő gyérítése szempontjából.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mi károsítja a már megérett fügét?

2020. július 30. 13:26

Mi károsítja a már megérett fügét?

Miként metsszük meg tavasszal a gyümölcsfáinkat?

2023. március 1. 04:39

Szaktanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogy miként metsszük meg tavasszal a termő gyümölcsfáinkat?

Télen mit tehetek a monília ellen, mivel védekezhetek?

2023. november 18. 12:10

Az idei évben erősen moníliásak voltak a gyümölcsfáim. Még télen mit tehetek a monília fertőzés ellen, mivel védekezhetek?

Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

2023. július 1. 04:36

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?