Egyszínű tulipánjaim között évről évre egyre több csíkos jelent meg. Mi okozza ezt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A kérdésében említett tünet sajnos a tulipán vírussal való fertőzöttségére utal. Jellemző, hogy a tavaszi időszak egyik legszebb, korán virágzó hagymás növénye a tulipán. Több színben is pompázhatnak kertjeinkben. A kereskedelemben a tulipán ugyan többféle színváltozatban, lepelleveleinek csíkozott mintával rendelkező típusai is megtalálhatók, azonban az egyszínű állományban a csíkozott mintázottság megjelenése vírussal való fertőzöttségre utal. A tüneteket a tulipán mozaik vírus okozza, mely minden esetben a virág lepellevelének alapszínétől eltérő, vonal alakú, csíkozott, néha akár szabálytalan megjelenésű világosabb, vagy akár sötétebb elszíneződését okozza.
Jellemző még a betegségre, hogy a csíkozottság erőteljessége évről évre nagyobb mértékben mutatkozik meg. A virágok mellett a leveleken is láthatók elváltozások, sárgás-zöld csíkozottság formájában, melyek a levél ereivel párhuzamosan helyezkednek el. A növényekre jellemző továbbá, hogy virágzásuk az egészséges társaikhoz képest 1-2 héttel később indul el, és hamarabb véget is ér, valamint virágaik kisebbek maradnak, és gyökérzetük is fejletlenebb.
A fertőzés forrása a hagyma, az áttelelő beteg növény. A vírusok vektora számos levéltetűfaj, melyeknek így a vírus terjesztésében nagy szerepe van. A terjedés lehetséges továbbá növényi nedvvel is, ami azt jelenti, hogy a virágok leszedése során használt metszőollóval a betegség ugyancsak tovább terjeszthető. A beteg hagymákból fejlődő fiókhagymák szintén már fertőzöttek a vírussal, így tehát terjedése ilyen módon is hatékonynak tekinthető.
A vírusos megbetegedésből a tüneteket mutató növényeket kigyógyítani már nem lehet. Ajánlatos a beteg tulipánokat hagymájukkal együtt felszedni a virágzás idején, azokat pedig megsemmisíteni. Az új hagymák vásárlása és elültetése után csak a megelőzés az, mellyel a betegség ellen védekezni tudunk.
A virágokat a szedés során lehetőleg kézzel törjük le, vágóeszköz használata esetén pedig gondoskodjunk annak fertőtlenítéséről minden vágás után! A levéltetvek megjelenését rendszeresen ellenőrizzük, az ellenük való kémiai védekezést már kis egyedszámnál kezdjük meg!
Kiemelt kép: Pixabay