Mi rág apró lyukakat a káposzta levelére?

Agrofórum Online

A káposzta levelein apró lyukakat vettem észre. Milyen kártevő okozhatta a problémát? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A keresztesvirágúak földibolhái általánosan elterjedt kártevők, főként a kora tavasszal már a kertben lévő keresztesvirágú zöldségfajokon találkozhatunk egyedeivel. Optimális számukra, ha a tavaszi időjárás meleg és száraz, ekkor nagyobb számban találhatók meg kertünkben. A kifejlett egyedek telelőhelyüket már 8 °C-os hőmérsékletnél elhagyják, ekkor már táplálkozásukat, vagyis kártételüket is megkezdik. Egynemzedékes kártevő, mely először a szikleveles kis növényeket, később pedig a lombleveleket rágja. Jellegzetes kisméretű, apró lyukak keletkeznek táplálkozásuk során, mely a növények fejlődését hátráltatja, hiszen ilyenkor párologtatásuk szabályozhatatlanná válik, ezáltal a termések minősége egyaránt romlik.

Minél fejletlenebb növényen táplálkoznak, annál nagyobb kárt tudnak okozni rajtuk, hiszen a kis gyökérzettel rendelkező növény a hideg talajból, a megfelelő mennyiségű vizet csak nehezen tudja pótolni. Gyakori, hogy a károsított növények, öntözés hiányában, aszályos időszakban lankadnak, hervadnak, növekedésben visszamaradnak, szélsőséges esetben akár el is pusztulnak. A földibolhák tojásaikat a növények gyökérnyaki részéhez vagy gyökereihez helyezik el, a kelő lárvák a gyökéren táplálkozva fejlődnek, mellyel kárt nem okoznak. A talajban bábozódásuk után a nyár folyamán a megjelenő kifejlett alakok, vagyis az imágók folytatják a károsítást.

A telelőhelyüket elhagyó egyedek megjelenése tavasszal várható, sárga ragacslapok kihelyezésével jelezhetjük előre a leghamarabb, de a növények mozgatásával a bolhák pattanása egyaránt könnyen felismerhető. A kártétel mértéke kerti körülmények között is a vetésforgó betartásával csökkenthető, valamint a növények fejlődésének és növekedésének serkentése egyaránt elősegíti a sikeres védekezést. A növényeken történő megjelenésük után a kémiai védekezés során a kultúrában engedélyezett piretroid hatóanyagú készítménnyel lehetünk eredményesek, a kezelést esetleges újra betelepülésük esetében ismételnünk szükséges. A jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó készítmény hozzáadása is ajánlatos lehet.

Csökken a káposztatermelés

2018. október 8. 06:51

A fejes- és a vöröskáposzta magyarországi külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2017-ben: az import 3,5 ezer tonnát ért el, míg a külpiacokra 2,5 ezer tonna került.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Káposzta: vitaminbomba 4 ezer hektárról

2020. október 4. 04:37

A káposztafélék azon kevés, fontos zöldségfélék közé tartoznak, amelyekből szinte egész évben hazai termesztésből lehetne a fogyasztási igényeket kielégíteni.

Egyre több a káposztabolha

F. István kérdése: A káposztámat apró fekete bogarak rágcsálják. Mik ezek és hogyan tudok védekezni ellenük?