Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

Agrofórum Online

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az elvetett magok hiányos kelése sajnos több okra is visszavezethető. A vetőmagok sajátos tulajdonsága, hogy akár több évig is képesek megőrizni csíraképességüket, melyet csekély víztartalmuknak köszönhetnek, azonban ennek hossza akár fajonként, de fajtánként is változhat. Vannak olyan fajok, melyek magjai hosszú éveken keresztül, akár 6-8 évig is csírázóképesek maradnak, pl. tökfélék, de vannak rövidebb ideig, egy évig csírázóképes magvak is, ilyen pl. a pasztináké. A paradicsom magjait 4-6 év, a paprikáét pedig 3-4 év múlva is elvethetjük. A kelés hiányosságát a nem megfelelő környezeti tényezők, pl. hőmérséklet és vízmennyiség is okozhatja, de a közegben, illetve a felhasznált eszközökön fertőtlenítés hiányában felszaporodó kórokozók egyaránt okozhatnak ilyen tüneteket.

A csírázáshoz a magoknak természetes körülmények között, vagyis közvetlenül a talajba vetve azokat, vízre van szükségük ahhoz, hogy életfolyamataik beinduljanak. A magok csírázásához szükséges idő fajonként, sőt fajtánként is változhat, melynek felgyorsítására jó módszer lehet az előcsíráztatás, vagy duzzasztás. E folyamat során nem történik más, minthogy a magokat bizonyos időtartamig előzetesen beáztatjuk.

Nemcsak a különösen kemény maghéjú fajok számára lehet előnyös az áztatás, hanem pl. a nagyobb magok számára is, mint a bab, a borsó, a tökfélék vagy a kukorica magjainak. Az áztatás természetesen további zöldségfajok esetében is hasznos beavatkozás lehet, beleértve a sárgarépát, a zellert, a retket, a paprikát és más zöldségfajokat is. Ezzel az eljárással akár két héttel is lerövidíthető a palántanevelés időtartama. Az előzetesen vízzel való érintkezés hatására nemcsak a magok tömegének növekedése, hanem azok héjának kisimulása is be fog következni. A kisebb méretű magokat nem érdemes túlzottan sok ideig duzzasztani, ugyanis nem cél azok kicsírázása, mivel talajba való kerülésük során túlzottan sérülékenyek lennének megjelent csíráik. Nagyobb magvaknál a kicsírázás nem jelenthet nagy problémát, amennyiben óvatosan helyezzük el a továbbiakban a magokat a talajba.

Kedvet csinálnak a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz

2023. június 16. 10:41

A Zöldség- és Gyümölcsnapot idén negyedik alkalommal hirdeti meg az Európai Friss Csapat program, hagyományosan június 17-ére, amikortól a hazai gyümölcsszezon a kezdetét veszi. A kezdeményezés célja kedvet csinálni a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz, valamint népszerűsíteni a hazai agrárium igazán zamatos, szezonális termékeit.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Tiltólistás ételek, amelyeket soha ne adjunk a kutyánknak

2024. augusztus 16. 11:10

Előző cikkünkben a kutyáknak javasolt zöldség-gyümölcs csemegéket mutattuk be. Most következzenek azok, amelyek kifejezetten mérgezőek.

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.