Orchideám levelei furcsák, elszáradtak, a szárai is. Virágok nem nőnek rajta. Letisztítottam a leveleit is, mert nagyon porosak voltak. Mi ez a betegség? Hogy tudom megmenteni? Locsolom rendszeresen, évek óta van orchideám, nem volt ilyen gondom soha ezelőtt.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Az orchidea növényén tripszfertőzés okozta a leírt elváltozást a megküldött képei alapján. Több tripszfaj is fertőzheti a cserepes szobai virágokat, gyakori a nyugati virágtripsz és a dohánytripsz. Lakásba kerülésüknek több módja is lehetséges: vagy nyáron, szabadban tartás idején fertőződnek be szabadföldön élő tripsszel, vagy új, üzletben vásárolt fertőzött növénnyel jutnak be a zárt térbe.
A tripszek „mindenevők”, szobai növények mindegyikét megfertőzhetik, meg is teszik. Igen kicsi, 1-2 mm hosszúságú rovarok, testük vékony, leginkább pálcika alakhoz hasonlóak, a kifejlett alakjuk sajátságos alakú szárnyakkal – rojtos – is rendelkeznek. Rejtőzködve élnek a növényeken, a virágokat kedvelik. Szívó kártevők, növényi nedvek szívogatásával táplálkoznak, a szívás helyén tűhegynyi ezüstszínű, pont méretű elhalt folt marad vissza. Szívásuk nyomán deformálódik, elhal a károsított növényi rész. Jelenlétüket a leveleken otthagyott fekete, fényes, gombostű fejnyi ürülékcsomók árulják el. Vírusterjesztők. Évente sok nemzedékük fejlődik a belső tér hőmérsékletének függvényében. Ellene folytatott védekezést nehezíti, hogy bizonyos lárva alakjai nem a növényen, hanem a gyökértörzsnél, a talajban tartózkodnak.
Védekezést ellenük több módon is javasolt folytatni. Sárga és kék színű ragacsos rovarcsapdák vonzzák őket, a szobai növények cserepeibe helyezett színcsapdák felhívják a figyelmet jelenlétükre, még mielőtt felszaporodásuk megtörténne. Érdemes alkalmazni. Az új növényeket 3-4 hétig ne helyezzük a régi virágok közé, tegyük házi karanténba, ahol más virág nem tartózkodik mellettük, amit megfertőzhetnének. Ez alatt folyamatosan figyelni kell az esetleges kártevők, betegségek megjelenését, és ha szükséges, kezeljük is ellene, mielőtt a többi növényhez áthelyezzük.
Jelenleg rovarölő szerek közül dísznövények tripsz kártevői ellen az acetamiprid hatóanyagú Careo vagy Provado care táprúd engedélyezett. A táprudat a talajba kell nyomni, a nedves talajból kioldódik a hatóanyag belőle, és a növények gyökerükön keresztül felszívják azt. Lombpermetezésre a deltametrin hatóanyagú Deltam, az azadiraktin hatóanyagú Neemazal és a spinozad hatóanyagú Laser Dublo valamelyike ajánlott. A kezeléseket emberi tartózkodásra nem használt helyiségben ajánlott elvégezni. Többszöri, ismételt kezelés lehet szükséges, és a virág talaját is be kell a permetlével öntözni, hogy az ott tartózkodó tripsz egyedek is kapcsolatba kerüljenek a rovarölő szerrel!
Kiemelt kép: Pixabay