Miként védekezzek a dióburok-fúrólégy ellen?

Agrofórum Online

Nagyméretű lombkoronával rendelkező, 110 éves diófám alatt két zsák mészhidrátot terítettem szét, melyet be is locsoltam. Jó ötlet volt? Van-e hatása a dióburok-fúrólégy ellen? Miként védekezzek egyébként a kártevő ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező! 

Hazánkban sajnos jó pár éve jelenlévő kártevőnek számít már a dióburok-fúrólégy. Az ellene való védekezés főként házikerti körülmények között, nagy mérettel rendelkező és idősebb fák esetében nehézkesnek mondható feladatnak bizonyul. A dióburok-fúrólégy egy egynemzedékes kártevő, melynek lárvái okozzák a kártételt a burokban történő táplálkozásuk során, így a termések megfeketedésével. Táplálkozásuk végeztével a lárvák a talajba húzódnak, majd pedig ott, báb állapotban telelnek át. A fák koronája alá kijuttatott oltott mésszel való védekezés állítólagos sikerességéről már én is olvastam az interneten. Az eljárás sikere azonban megkérdőjelezendő, hiszen a mész, ha maró hatásának köszönhetően pusztítja is a dióburok-fúrólégy telelő alakjait, az csak akkor érhető el, ha az valójában érintkezett a kártevővel.

A mészhidrát alapjaiban véve a növényvédelemben használatos vegyületnek tekinthető, hiszen a törzseket ezzel fehérre festve védekeznek a fagylécek kialakulása ellen. Nagy mennyiségben azonban a talajba juttatva annak akár súlyos mértékű lúgosodását okozhatja, illetve maró hatása által, a gyökerekkel érintkezve azok megégése is bekövetkezhet. Hosszútávú, minden évben való rendszeres alkalmazása tehát kifejezetten káros eljárásnak tekinthető.

A kémiai védekezés, vagyis a permetezés a kifejlett alakok ellen irányul, viszont a fa jelentős mérete miatt ez aligha bizonyul kivitelezhetőnek, így más eljárásra érdemes hagyatkozni ebben az esetben. A nagyobb mennyiségben kihelyezett csapdák sem gyéríthetik a dióburok-fúrólégy kifejlett alakjait a hatalmas fák esetében, hiszen számos csapdát kellene elhelyezni, a korona fentebb lévő részeire is kellene belőlük kirakni. A következő évi fertőzést ugyan nem csökkenti még, de az utána következő évre lehet hatással az, ha a fa koronája alatti talajrészt letakarjuk, pl. ponyvával. Ezzel az agrotechnikai védekezéssel akadályozzuk meg, hogy a lárvák a talajba húzódjanak bábozódni, így ugyanis a lehulló termések és nyüvek is összegyűjthetők és megsemmisíthetők.

Mik lehetnek a pajzstetűszerű kártevők az orgona és az őszibarack fás részein?

2019. szeptember 26. 06:37

L. Hedvig kérdése: Orgonabokrom tövi részén, és őszibarackfám fás részén is megfigyeltem, hogy rajtuk sok apró, fehér pajzstetűszerű kártevő található. Mik lehetnek ezek?

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

Milyen rovar károsítja a fügét?

2018. október 29. 10:41

K. Mihályné kérdése: A fügéken muslicához hasonló, apró rovarokat figyeltem meg. Milyen károsítóról lehet szó? Hogyan védekezhetek ellene?

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?