Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

Agrofórum Online

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő! 

A kertekben található gyümölcsfák körüli teendők közül a metszés az egyik legmunkaigényesebb és legnagyobb szakértelmet igénylő munkafolyamat. A fák termőképessége nagymértékben függ attól, mikor, és milyen módon történik meg a termőfelület alakítása. A metszést leggyakrabban a gyümölcsfák nyugalmi időszakában, illetve a vegetációs időszakban szokták elvégezni.

Csonthéjas fajok esetében a metszés időpontjának megválasztása elsősorban növényvédelmi okra vezethető vissza. Eltérő mértékben ugyan, de minden csonthéjas fajt, főként a kajszit és őszibarackot veszélyeztetik télen, a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók.

A kajszi pszeudomonászos elhalása (kórokozó: Pseudomonas syringae pv. syringae) és a kajszi leukosztómás elhalása (kórokozó: Leucostoma cinctum) felelősek leginkább a csonthéjasok gutaütéses, ágrákosodásos pusztulásáért. Mindkét kórokozó a fák részleges vagy teljes pusztulását okozhatják. A részleges elhalás esetében egy-egy vázágon jelennek meg a tünetek (fakó, lankadt levelek, melyek elszáradnak). Teljes elhalás esetén az egész fa elpusztul, melyre legtöbbször tavasszal vagy nyár elején lehet számítani. A fás részeken rákos sebek és mézgafolyás figyelhető meg. A tünetek között megfigyelhető még a lomb gyors elszáradása is.

Ezen kórokozók sebzéseken keresztül (fagylécek, metszési felület, művelőeszköz vagy állatok által okozott sebek) fertőznek, ezért a betegség elleni védekezés a megelőzésen alapszik, tehát a fertőzés időszakában (november elejétől március elejéig) nagyon fontos a sebzések kiküszöbölése.

A kajszi és őszibarack fák metszését ezáltal két időpontban végezhetjük el. Az egyik tavasszal rügyfakadás után, virágzás előtt van, ekkor ugyanis a gutaütés kórokozói már nem fertőzőképesek. Az sem baj, ha a metszés időpontja eltolódik a virágzás időszakra, ekkor ugyanis a virágok berakódottságához tudjuk igazítani a metszés erősségét. A másik alkalmas időpont nyáron, közvetlenül a szüret után van. A nyári metszés alkalmas a gallyritkításra, vastagabb fás részek eltávolítására. Fagyérzékeny fajták esetén nem célszerű a teljes metszést nyáron elvégezni, érdemesebb ilyenkor egy előmetszést végezni, majd a tél elmúltával a fagykár okozta veszteség ismeretében a metszést befejezni.

A fák egészségének megóvása érdekében, bármely időpontban is végezzük el a metszést, nagyon fontos a sebek gondos lezárása, sebzáró anyaggal kezelése.

Augusztusi őszibarackok

2019. február 13. 05:36

Az őszibarack fő fogyasztási szezonja hazánkban augusztusban van. A szüreti időszaka ugyan június közepétől szeptember végéig tart, de júniusban és júliusban a cseresznye, a meggy, a kajszi, a bogyósok, szeptemberben pedig az alma, a körte és a szilva jelentős konkurenciát jelent számára. Néhány évtizeddel ezelőtt szinte a teljes szezonban, de augusztusban feltétlenül főként a hazai kertekben termett őszibarackot fogyasztottuk.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Mikor ébrednek a gyümölcsfák?

2024. február 6. 10:10

Itt, a mérsékelt égövben a gyümölcsfák, éppúgy mint a lombhullató erdei fák is, téli álmot alszanak. Ez a környezeti viszonyokhoz való alkalmazkodás szép példája. Csak így tudják átvészelni a telet.